Etraflı aradan sonradan başlatılan kruvaziyer turizmi esnafa can suyu oluyor

Tafsilatlı aradan sonraları başlatılan kruvaziyer turizmi esnafa duygusal suyu oluyor

SİNOP – Karadeniz’in kebir limanlarından olan Sinop’ta 5 sene aradan bilahare mevrut önceki kruvaziyer gemisi, gerçekleştirdiği 14 seferinde yüzlerce turisti taşıdı. Mevrut turistlerin yaptıkları alışverişlerle kent ekonomisine yardım sağladığı ve seferlerin arttırılması gerektiği düşünülüyor.

Rusya’nın Soçi Limanı’ndan cereyan eden Panama bandıralı Astoria Grande adlı kruvaziyer gemisi, yüzlerce muvakkat ve mürettebat ile Karadeniz’dahi 14 kat gerçekleştirdi. Teferruatlı tıpkı aradan sonraları Sinop’ta özlemle beklenen kruvaziyer turizmini başlatan sefine, 2017 yılından bu yana yapılan ilk ülfet kendisine kaydedildi. Yapılan gezilerde kentin müzelerini ve tarihi yerleri gezen Moskof ağırlıklı turistler, türlü nesiç ve elbise alışverişinde bulunuyor.

Lokanta esnafı Ihtiyaç Erdem, esnafa ekonomik yönden katkısı olduğunu ancak altyapıyla ilgili eksiklerin tamamlanması gerektiğini belirterek, “Sinop’un altyapısını turizme göre hazırlarsak elan hayır olacağına inanıyorum. Sair esnaflarımız bu yönde henüz karlı artık, zira gelenler ahzüita yapıyorlar. Bürgü, kıyafet çul tarzı alışverişleri oluyor” diyerek konuştu.

Artan iktisadi sıkıntıların ortada yabancı turistlerin döviz kurundan kaynaklı yaptığı bereketli miktarda alışverişle esnafa duygusal suyu olduğuna değinen esnaf Özlem Güvener, “Bizden çanta başmak alıyorlar, amma yanımda eczane var, orada ilaç ahzetmek üzere pöçük oluyor. Bence devamının gelmesi Sinop için lüzumlu” dedi.

Tarihi Fan Medresesi esnaflarından Nurcihan Özay, medresenin özetle tarihini izah etmek üzere getirildiğini, ahzüita yapmadan oradan ayrıldıklarını belirterek 14 gemi seferinde sadece bire bir öğün alışveriş yapıldığını söyledi.

Esnaf Sinan Akil Baliğ ise apayrı ülkelerden kruiz gemilerinin getirilmesi üzere icraat yapılması gerektiğine değinerek, “Bu geminin hemen Sinop’a, Amasra’ya, Çeşme’ye, İstanbul’a gitmesi değil ayrıksı ülkelerden dahi değişik kruiz gemilerinin gelmesi Sinop’un tecim ve turizm anlamında canlandıracağını düşünüyorum. Bu konuda bile bağlantıları kuran Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Sinop Valiliği ve Şehremaneti Başkanlığı bire bir çatı altında toplanarak farklı gemileri şüphesiz getirebilecekleri üstüne faaliyet yapmaları gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Astoria Grande adlı kruvaziyer gemisi gelecek hafta 15. seferiyle serencam turunu düzenleyecek.

Share: