Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa’da Diyanet’e ilişkin kurumlarda zelzele tatbikatı yapıldı

Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa’da, İçişleri Bakanlığı Kıran ve Evgin Buut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Diyanet İşleri Başkanlığı hisse senedi birliğiyle “Zelzele Anı, Çök Okus Pokus Tutun ve Boşaltma Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Gaziantep’in Şahinbey ilçesindeki Hoşgör Kur’an Kursu’nda planlı tatbikatta, Vali Davut Gül ve öğrenciler, yer sarsıntısı ajanda, boşaltma ve toplanma alanı uygulaması yaptı.

Kilis

Kilis’te Mehmet Pişkin Leyli Kur’an Kursu’nda yapılan tatbikata, Vali Recep Soytürk, İl Müftüsü Abdurrahman Delicesine, AFAD İl Müdürü Erek Olgun ile ağırşak öğretici ve öğrencileri katıldı.

Senaryo gereği katılımcılar, “çök, okus pokus, tutun” yöntemini uyguladı, yegâne mesafelik halinde kavuşum alanına gelerek tatbikatı tamamladı.

Şanlıurfa

Şanlıurfa’daki tatbikat, 605 Kur’an kursunda 16 bin 434 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi.

İl Müftülüğünden yapılan açıklamaya göre, Haliliye Kur’an Kursu ve Terbiye Merkezi’nde planlı “Deprem Hatırat ve Boşaltma” tatbikatında, itfaiye, keyif, AFAD ve UMKE ekipleri hazır bulundu.

Binalarda bulunan öğrenciler “çök, rejim, tutun” uygulaması yaptı, peşi sıra AFAD, UMKE ve esenlik ekiplerinin eşliğinde boşaltma gerçekleştirildi.

İl Müftüsü Ramazan Tolan, tatbikatın çok önemli olduğunu belirterek sarsıntı simultane ve sonrasında elbet davranılması gerektiğinin dirimsel ehemmiyet taşıdığını kaydetti.

Share: