Gaziantepli çiftçiler, ÇKS işlemlerinin e-Devlet’ten yapılmasından memnun

Tarım ve Orman Bakanlığının düzenlemesiyle Fellah Araç Sistemi’ne (ÇKS) kayıtların e-Mehabet üzerinden yapılabilir ayla gelmesi Gaziantepli çiftçileri sevindirdi.

Çiftçiler, ince süre uğraşarak yaptırmaya çalıştıkları ÇKS kayıtlarını tarlalarından ayrılmadan güdük müddet içinde gerçekleştiriyor.

Gaziantep Ekincilik ve Orman Müdürü Mehmet Karayılan, değişikliğin sağladığı etkinliği ve çiftçiler üzerindeki memnuniyetini yerinde gidermek amacıyla Şahinbey ilçesine ilişkin Mülk Mahallesi’nde çiftçilerle ayrımsız araya geldi.

Karayılan, AA muhabirine, elan ilk ÇKS kaydının yapılabilmesi için çiftçilerin referans evrakını alıp muhtar azasına imzalattığını, belgenin muhtarın imzasının ardından kültür odasına götürüldüğünü, oradaki işlemlerin arkası sıra üstelik İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne gidildiğini anlattı.

Çiftçilerin işlemlerinin tamamlanmasının kestirmece 2 çağ sürdüğünü dile getiren Karayılan, “Uygulama sayesinde hem maddesel anlamda hem da devir anlamında haddinden fazla yavaş tıpkısı feyiz elde edildi. Bütün çiftçilerimiz tarlasının başında, traktörünün başında ÇKS kayıtlarını aynı dakika sürmeyecek şekilde gerçekleştirebiliyor. Hem bürokrasi azalmış oldu hem da dosya masraflarından vareste oldu. Bu uygulamanın hayırlara çevirgeç olmasını diliyorum. Ülkemizdeki çiftçimiz amacıyla bereketli olsun. Bakanımız ve Cumhurbaşkanımızdan Allah razı olsun.” diye konuştu.

Gaziantep’te 2 bin 500’ün üstünde referans yapıldı

Türkiye genelinde 104 bin kişinin ÇKS değişikliklerini e-Cesamet üzerinden yaptığını tabir eden Karayılan, “Gaziantep için şu anda 2 bin 500’ün üzerinde pusat yapıldı. Bittabi iri bir rekor oldu. Zira bu herkes başlayalı elan beş altı dönem oldu. Vahim ayrımsız bent oldu. Tığ da çiftçimizin e-Oran üzerinden yaptığı kaydı simultane onaylıyoruz. Çiftçimiz iştiyak ettiği taktirde zat çökertme telefonundan ÇKS belgesini alarak WhatsApp üzerinden istediği vezneci, gurur ve kuruluşa oradan de havalesini yaparak gönderebiliyor ve ÇKS belgesi bile kendi cebinde oluyor. ” dedi.

Çiftçiler uygulamadan memnun

Ekinci Halil Alptekin, e-Mehabet üzerinden ÇKS değişikliğini yaptığını belirterek, “Bu uygulama sayesinde artık muhtara, muhtarın azasına ve ziraat odasına gitmiyoruz. Hayvanlarımızı yaydığımız yerde veya mısırımızı biçtiğimiz yerde kaydımızı yapıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Tarlasında teşrinievvel hazırlığı yapan maraba Mehmet Yılmaz de iklim müdürlüğü tarafından çiftçilere gönderilen brifing SMS’i ile yenilikten bitirmiş olduğunu söyledi.

ÇKS değişikliklerinin e-Izzet üzerinden yapılabilmesinin çokça müspet olduğunu ifade fail Yılmaz, “Bu aplikasyon bizi çokça mutlu etti. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Günümüz doğrusu bati geçiyor. Tarlada çalışmaktan fırsat bulamıyoruz. Bu herkes sayesinde şehre gitmekten kurtulduk. Ayrıca yakıt masrafından kurtuldum. Biraz zaman zarfında işimi e-Mehabet üzerinden hallettim.” dedi.

Mülk Mahallesi Muhtarı İsmet Kaya da uygulamanın çiftçilere basitçe sağladığını belirterek, “Çiftçinin hem zamandan hem birlikte maddi yönden ateşçi oldu. Bu uygulama yardımıyla çiftçilerimiz abat tıpkı şekilde kaydını yapabilecek.” ifadelerini kullandı.

Share: