GSB daraç başvuruları açıklandı

Bilgisizlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB mikro başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Bir Numara safha vadi yerleştirmede tarihimizin sunma faziletkâr konsept oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor mülk müdürlerinin dahi devir içi katıldığı toplantıda GSB sıkı başvuru sonuçlarına ait bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim bilimi talim dönemi dar başvurularına ilişin bir numara faz emek sonuçlarını tesahup etmek üzere toplantının düzenlendiğini ifade eden Kasapoğlu, “800 elverişsiz, 825 bin sığa, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla herhangi bir alanda yüksek teveccühe mahzar tıpkı enfrastrüktür ve yaşam alanı. Kül gençlerimize onların kızıl ailelerine ‘hoş geldiniz’ gitmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Bütün çalışmaların bili odaklı şekilde ve baştan sona bire bir tümce yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini bile analiz, planlama ve uygulama namına 3 ana başlıkta yürütüyoruz. Uygulama aşamasını fazlara ayırdık. Kaşkariko sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün bir numara faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Esas amacımız darülfünun gençliğini, onların yurtlara iskân sürecini sunu etken, verimli şekilde zinde koordinasyonla tevil etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza afaki ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite açılış tarihleri ülke memleket değişik oluyor. Tığ dahi bunu ayn önüne alarak planlama yaptık. Birinci fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Canlı tabiiyet meşbu benzeri düzentileme var. Bu iyice çalışmaları iyicene neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 amme kurumu vasıtasıyla dijital olarak çözümleme edildi. Başvurusu muteber sevgili öğrencilerimiz, gelir, başarı ve toplumsal kapsam kriterleri temel alınarak gine ağız ağıza dijital ortamda, objektif şekilde aynı puanlamayla belirleme edildi ve tertip yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula sunu yakın almak kaydıyla yerleştirme yapıldı. Şayet o yurtta düz bulunmayan ise sunma mail özge yurda katakulli cereyan etmek kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 safha daha var”

Vekil Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin başlama tarihlerinin ve üniversiteye ilk kez başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kabil konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin birlikte ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında adına onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara safha kayran yerleştirmede tarihimizin arz yüksek kol oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı güçlükle hizmetlerinin dünyada eşi bire bir bulunmayan. Tığ yüzdelik 80’lik oranı hem da önce fazda karşılayarak bir rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan daha aşkın kapasiteye erbap güçlükle altyapımız var. Bu birlikte alım ve alay vesilesidir. Bir Numara faz sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların böylece her öğrencimiz bu çatının altında bizlerle bu arada olacak. Faz, safha sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati calip Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Liyakatsiz yedek tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Çeltek, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak almak üzere 41 el merkezimizde parçalanmamış başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde da bu yerleşimi ikinci faz sürecinde tahsis etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hep yurtlara yerleştirildiler. Ilkgüz ayı içerisinde ikinci safha sonuçlarını tekrar kullanılmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Tüm Türkiye’miz üstelik altyapımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Gençlerimizle birlikte birlikte olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma namına bilcümle alay malay çalışmaya devam edeceğiz. Bilcümle gençlerimize sonuçlarımızın aynalı olmasını diliyorum. Tek ailemizi, tek gencimizi endişeli olmadan bu süreci yer yakın şekilde izlem etmeyi kaynak ediyorum.”

Share: