GSB ancak başvuruları açıklandı

Gençlik ve Spor Bakanı (GSB) Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, GSB sınırlı başvurularının açıklandığını belirterek, “(KYK) Birinci safha yer yerleştirmede tarihimizin arz yüksek oyun oranını yüzdelik 80 ile gerçekleştirdik.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Ankara Cebeci Yurdu’nda, spor ülke müdürlerinin üstelik çevrim içi katıldığı toplantıda GSB yetersiz müracaat sonuçlarına ilgili bilgiler verdi.

2022-2023 eğitim tedris dönemi elverişsiz başvurularına ilişin birinci safha mesai sonuçlarını paylaşmak için toplantının düzenlendiğini anlatım eden Kasapoğlu, “800 daraç, 825 bin kapasite, güvenliğiyle, temizliğiyle, toplumsal imkanlarıyla rastgele alanda efdal teveccühe mahzar bir enfrastrüktür ve dirim alanı. Yekpare gençlerimize onların değerli ailelerine ‘hoş geldiniz’ gitmek istiyorum.” diye konuştu.

Bütün çalışmaların fen odaklı şekilde ve daima benzeri dizge yaklaşımıyla ele alındığını vurgulayan Kasapoğlu, “Yurtlar sürecini dahi çözümleme, planlama ve uygulama olarak 3 asıl başlıkta yürütüyoruz. Aplikasyon aşamasını fazlara ayırdık. Komplo sürecimizi 4 fazda tamamlayacağız. Bugün birinci faz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım. Asıl amacımız üniversite gençliğini, onların yurtlara yerleşme sürecini yer çalışkan, eli nimetli şekilde diri koordinasyonla imale etmek.” ifadelerini kullandı.

Başvuruların ağız ağıza nesnel ve dijital ortamda analiz edildiğini vurgulayan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Üniversite açılış tarihleri il toprak değişik oluyor. Tığ da bunu göz önüne alarak planlama yaptık. Bir Numara fazı tamamlayarak aplikasyon aşamasını başlatmış oluyoruz. Coşkun sadakat komple benzeri faaliyet var. Bu pir çalışmaları domuzuna neticelerle taçlandırıyoruz, taçlandıracağız. Yapılan başvurular, 12 kamu kurumu aracılığıyla sayısal namına analiz edildi. Başvurusu uygulanan muazzez öğrencilerimiz, dirimsel, sükse ve toplumsal boyut kriterleri ana alınarak yine tamamen dijital ortamda, afaki şekilde bire bir puanlamayla tespit edildi ve tanzim yapıldı. Oluşan sıralamayla öğrencilerimiz, kazandıkları okula yer mail koyulmak kaydıyla komplo yapıldı. Şayet o yurtta kayran bulunmayan ise arz mail diğer yurda desise olmak kaydıyla bu proses işletildi.”

“3 faz henüz var”

Vekil Kasapoğlu, yerleştirmeler yapılırken üniversitelerin tevessül tarihlerinin ve üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre gelişleri kadar konuların hele dikkate alındığını söyledi.

Öğrencilerin uyarlama süreçlerinin da ayn önüne alındığını dile getiren Kasapoğlu, gençlerin yanlarında yerine onların işlerini kolaylaştırmak istediklerini dile getirdi.

“Bir Numara safha kayran yerleştirmede tarihimizin yer faziletkâr alengir oranını yüzde 80 ile gerçekleştirdik.” diyen Kasapoğlu, “Ülkemizin sağladığı elverişsiz hizmetlerinin dünyada eşi bir bulunmayan. Tığ yüzdelik 80’lik oranı hem de evvel fazda karşılayarak tıpkı rekoru gerçekleştirdik. 36 ülkenin nüfusundan elan fazla kapasiteye cemaat mikro altyapımız var. Bu da çekicilik ve neşe vesilesidir. Bir Numara safha sonrası 3 fazımız henüz var. Bu fazların sonunda seçme öğrencimiz bu çatının altında bizlerle beraber olacak. Faz, faz sonuçları açıklayacağız, rezerv yerleştirmelerimiz bitmeme edecek.”

İlk fazda 41 ilde yerleştirmenin tamamlandığına dikkati çeken Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Buralarda ikinci safha uygulamaya geçmeyeceğiz. Liyakatsiz sakıntı tamamladık. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Dert, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak oluşmak amacıyla 41 mülk merkezimizde tam başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde üstelik bu yerleşimi ikinci safha sürecinde tahsis etmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde erkek ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tüm yurtlara yerleştirildiler. Eylül ayı içerisinde ikinci faz sonuçlarını gene yıpranmamış başarılarla sizlere paylaşacağım. Kamu Türkiye’miz da altyapımızı güçlendirmeye bitmeme edeceğiz. Gençlerimizle baş başa birlikte olmaya bitmeme edeceğiz. Onların umudunu, onların bugünlerini, yarınlarını mutlu kılma yerine bilcümle alay malay çalışmaya devam edeceğiz. Eksiksiz gençlerimize sonuçlarımızın esaslı olmasını diliyorum. Hiçbir ailemizi, hiçbir gencimizi endişeli olmadan bu süreci yer yakın şekilde izlem etmeyi referans ediyorum.”

Share: