Hareket bölgesinden mevrut vatandaşlar Eskişehir’de otama altına alındı

Deprem bölgesinden mevrut vatandaşlar Eskişehir’bile otama altına makbuz

Depremzede 2 karı çocuklarını Eskişehir’birlikte kucağına aldı

Ameliyattan çıkan depremzedeler o anları anlattı

Eskişehir İl Afiyet Müdürü Prof. Dr. Erek Hakim:

“Eskişehir Site Hastanesi’nde 20 büyüklüğünde depremzedemiz tedavi ediliyor”

Hatay’dahi depremi etkili Necmettin Şabanoğlu:

“Cenabıhak devletimize arıza vermesin”

Depremzede Şans Yükselyapar:

“Ego hoppadak dua okuyabildim, buna punt bulamadan ölenler oldu”

ESKİŞEHİR – Türkiye’yi sarsan depremden gaileli şekilde kurtulan vatandaşlar Eskişehir Site Hastanesi’nde tedavi altına alınırken, hamile 2 depremzede doğumlarını Eskişehir’üstelik yaptı. Hatay’dan gelen depremzedeler ise o anları anlattı.

6 Şubat Pazartesi haset Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde meydana gelen depremler, 10 ilde açık yetenekli tahribata hastalık oldu. Yıkılan binaların altında artan vatandaşlar ekiplerce kurtarılmaya çalışılırken, enkazdan çıkarılan vatandaşlar dolay illerde otama altına makbuz. İlk tedavileri tamamlanan, değişik illere gönderme edildi. Hastaların bazıları özlük imkanlarıyla devlet genelindeki hastanelere gelirken, özellikle durumu korkulu olan depremzedeler albeni marifetiyle ayrımlı illerde tedavi altına alındı. Depremzedelerin sevk edildiği illerden biri de Eskişehir oldu. Zelzele bölgesinden getirilen vatandaşların ülke genelindeki hastanelere sevki sağlanıyor. O hastanelerden biri olan Eskişehir Site Hastanesi’nde 20 depremzede tedavi altına alınırken, bunlardan 7’sinin çetin bakımda olduğu bildirildi. İki iki canlı depremzede ise Eskişehir Şehir Hastanesi’nde 2 kız çocuğu dünyaya getirdi. Depremzedeleri İl keyif Müdürü Prof. Dr. Tasavvur Hakim ve Şehir Hastanesi Başhekimi Dr. Yaşar Bildirici’nin yanı sıra, Ilbay Yardımcısı Okan Leblebicier ve İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Pervin Adap konuşma etti.

Öte yandan enkazdan iyi olarak kurtulan ve Eskişehir’üstelik otama gören depremzedeler o anları anlatırken duygulandı.

“Şu anda Eskişehir Şehir Hastanesi’nde 20 büyüklüğünde hastamız var”

Eskişehir İl Afiyet Müdürü Prof. Dr. Murat Hakim, otama gören depremzedeler hakkında bilgi verdi. Akıbet format hakkında Hakim, “Şu anda Eskişehir Kent Hastanesi’nde 20 kadar hastamız var. Bunların 7 tanesi bunaltıcı bakımda geriye küsurat 13 tanesi serviste. Ayrıca burada gerçekleşen da 2 çıngı doğumumuz var. Bebeklerimizin durumu gür. Biraz önce hastalarımızı musahabe ettik, ihtiyaçlarını sorduk. Bu konuda notlarımızı aldık. Valiliğimizle birlikte koordine kendisine bunları halletmek üzere çalışacağız. Hastaların genel durumları şu anda iyi. Kilolu bakımdaki hastalarımızın az buçuk elan takibe ihtiyaçları var. Bunlar proses içerisinde belli olacaklardır. Servisteki hastalarımızın durumları ferah. Sarsıntı sonrası tabi biraz sıkıntıları, üzüntüleri var. Bu konuda elimizden gelen desteği vereceğimizi kendilerine söyledik. Bebeklerimizin da ihtiyaçlarını valiliğimiz tarafından, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğümüzün bile desteğiyle gidereceğiz. Hastalarımız yıpranmamış geldiği için süreci izlem edeceğiz amma sunu gücük sürede taburcu olacaklarına inandığımız hastalarımız var. Valiliğimiz gelebilecek bakir hastalar amacıyla lazım hazırlıkları yaptı. Şu anda biz fakülte hastanemizle birlikte 3 amme hastanesi yerine muktezi ciddi hizmet ve servis hazırlıklarımızı yaptık. Şu asıl kadar gelenler öz imkanlarıyla mevrut hastalarımız. Tezelden süratle hepsi burada yakınları olduğu üzere Eskişehir’e gelenler. Bakanlığımızdan mevrut hastalarımız birlikte olursa, onlar üzere üstelik vacip hazırlıkları yaptık” dedi.

“Ben 57 yaşındayım daha önce hakeza tıpkısı felakete tanık olmadım”

Depremde Hatay’ın Antakya ilçesi Maşuklu Mahallesi’ndeki evi ve aksiyon yeri yıkılan Necmettin Şabanoğlu, o anları anlattı. Şehir Hastanesi’ndeki ameliyatın peşi sıra sağlıklı kıç parmaklarının dördü alındı. Ablası Nesrin Şabanoğlu ile alay malay enkazdan kurtulan ve gene ikisinin yattığı Eskişehir Kent Hastanesi’nde sarsıntı anını anlatan Şabanoğlu şöyle konuştu;

“Çökme altından geldik, felaketin tekmil ortasında geldik. Üç katlık ayrımsız oldu. İş yerlerim yerle ayrımsız oldu. Cenabıhak devletimize arıza vermesin. Ilk Adana Kent Hastanesi’nden bilahare Eskişehir Şehir Hastanesi’nden Allah razı olsun. Zaruri müdahaleyi yaptılar. Gereken yardımlarda bulundular. Hiçbir eksiğimiz bulunmayan. Tedavimize yer gücük zamanda başladılar. Adana’de girişimiz ile çıkışımız tıpkısı oldu. Cenabıhak razı olsun. Ameliyathaneler üzere konuşuyorum. Başımızda balaban tıpkı coşkunluk geldi. Bize arkalama fail herkesten Cenabıhak razı olsun. Ego 57 yaşındayım daha ilk hakeza ayrımsız felakete şahit olmadım. Savsaklama başladıktan sonradan durur umuduyla geçmiş ayrımsız süre akıntı etmedim. Sonra 10 saniye sallandı. Devam etmeye başlayınca okşamak zorunda kaldım. Kendimi öyle hissettim. Sonradan o sarsıntı bitmeme etti. Daha Çok beni sağa, sola savurmaya başladı. Sonradan merdivenin yarısına yetişmiştim ki yapı komple çöktü ve ayaklarım enkazın altında kaldı. Zat imkanlarımla kurtuldum. Özlük yeğenimin arabasıyla evvel Hatay’bile 4 hastane dolaştım. Maalesef hastanelerimiz yerle tıpkı olmuştu. Hiçbir hastaya karşılık veremeyecek durumdaydı. Serinyol Mustafa Eksiksizlik Hastanesi’ne geldim. Orada elden alttan bir alçı yaptılar, apayrı imkanları yoktu. Benim kabilinden yüzlerce kişi vardı. Yine Allah razı olsun. Sonradan öz arabamla özlük imkanlarımla Adana Site Hastanesi’ne geldim. Orada işler oldum, sonra Eskişehir Şehir Hastanesi’ne geldim. Tanrı razı olsun, ilgilendiler. Dört parmağım kesilmişti. Hocamız beş altı önceki arama etti. Temel parmağın de görev yapmadığını gördü ve onu ferda sabahleyin alacağını söyledi. Şu an ayağımın beş kesim parmağı namevcut. Bize yardımda bulunan herkesten Cenabıhak binlerce nöbet razı olsun. Büyüklük hastanesinden, esenlik müdürlüğümüzden, başhekimimizden, hemşirelerden Cenabıhak binlerce sefer razı olsun. Bize çokça iyi davrandılar. Bizi evimizde gibi hissettiriyorlar. Hiçbir sıkıntımız namevcut. değme sıklet olduğunda da rastgele tip konuda bize apotr olacağını söylediler. Tanrı razı olsun. Bir Tane diyeceğim hiçbir husus var. Cenabıhak devletimizi başımızdan nakıs etmesin.”

“Temas vadi aynasız, yemeden içmeden sesler duyuluyor”

Zelzele çabucak Hatay’ın merkezindeki Akevler Mahallesinde mevcut Baht Yükselyapar, o anların şokunu halen atlatamadığını belirtti. Bir Nice akraba ve yakının kaybeden Yükselyapar, “Bu bir deprem değil, bire bir felaketti. Zahir yatağımdan kalktığımı bilemiyorum. Sarsıntı beni duvardan duvara atmış. Kolumun biri sıyrılmış, tıpkısı münkesir. Kendimi yerde buldum çabucak. Evim çökmedi ama kendim ızdırap oldum. Komşularım var, benden nazik. Hareket sonrasında çağırdım, eksiltmek için geldi ancak kaldıramadı. zor bela kapıyı açıp Ayet’el Kürsi okudum, bildiğim hep duaları okudum. Ecelimin geldiğini düşündüm. Hoşur devir sonra çocuklarım gelip bana seslendiler. Damadım ve torunum beni çağ revan süresince çıkardılar. Kız kardeşim ve kocası, teyzem, gelini öldü. Kocamın aracılığıyla çoğu gönül öldü. 2-3 günde uray otobüsünün içinde barındık. Sonra torunum Eskişehir’den gelip beni aldı. Gelinimin çocukları ile birlikte geldik buraya. Daha eve üstelik gitmeden Eskişehir Kent Hastanesi’nde otama altına alındım. Hekim ameliyat edeceğini söyledi. Cenabıhak razı olsun doktordan, benimle ok ilgilendi. Salim koluma platin takıldı omuzuma kadar. Deprem beni duvardan duvara çarptı. Evimdeki bilcümle eşyalar dağıldı. Rastgele vadi keleş, hoppadak sesler duyuluyor. Ego yalnız yakarış okuyabildim, buna vesile bulamadan ölenler oldu. Elan zaman benzeri akrabam kriz altından daha çok. Torunumun kayınbabası halen daha kriz atında. Kaynanası daha çok babası çıkmadı” ifadelerini kullandı.

Share: