İkinci çekirdeksel santralci üzere Rosatom ile görüşmeler tevessül aşamasında (2)

Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Nazır Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Sinop’ta nesir edilecek ikinci nükleer enerji santralinin yapımı için Rusya Heybet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom) ile görüşmelere start aşamasına gelindiğini bildirdi.

Bayraktar, Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen 12. Arsıulusal Nükleer Enerji Fuarı “Atomexpo 2022″bile, Türkiye’nin gelecek 30 yıl için enerjide büyük hedefleri bulunduğunu söyledi.

Nükleer enerjinin karbon emisyonlarını tenzil üstüne koskocaman bir temel olduğunu anlatım fail Bayraktar, “İlk tahminlerimize bakarak yeryüzü bir iki 16 ila 20 reaktöre ihtiyacımız var ya de Akkuyu NGS’ye ek namına, yüzyılın başında karbon kuvvetsiz bire bir ekonomi gelmek için 12 ila 16 reaktöre ihtiyacımız var.” dedi.

Sinop’ta mensur edilecek ikinci çekirdeksel enerji santraline ait birlikte değerlendirmelerde bulunan Bayraktar, “Sinop amacıyla görüşmelere gelince, bu evvel Japon hükümetiyle başladı ve deminden Akkuyu NGS’deki ortağımız Rosatom ile görüşmelere start aşamasındayız. ana fikir, yine nükleere ihtiyacımız olduğu ve bunu henüz kompetitif ağıl getirmemiz gerektiği. Akkuyu önümüzde iyi bir örnek oldu. Haddinden Fazla madde öğrendik.” diye niteleyerek konuştu.

Bayraktar, yıpranmamış dönemde nükleer enerjide Cenup Kore ve ABD’li şirketlerle görüşmelere başlandığını ve üçüncü santral için da Çin hükümetiyle angajman halinde olunduğunu aktardı.

Rusya’nın nükleer santralci inşaatında Türkiye öncelikli

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev bile son dönemde yaşanan toptan siyasi gelişmelerin enerji sektörünü zıt etkilediğini belirterek, henüz geçmiş bin metreküpü 200 dolar olan saf gazın fiyatının, şu dakika 4 bin dolar seviyelerine çıktığını söyledi.

Son dönemde dünyada çekirdeksel enerjiye yönelimin her an arttığını vurgulayan Lihaçev, ilkin Fransa ve Almanya görünmek üzere bir nice Avrupa ülkesinin nükleer santrallere baştan ehemmiyet vermeye başladığını kaydetti.

Lihaçev, çekirdeksel erke sektörünün kullanılmamış tıpkısı dönüşümün eşiğinde olduğuna dikkati çekerek, Rusya’nın nükleer santralci inşaatında Türkiye, Bangladeş, Macaristan, Mısır ve Afrika ülkelerine öncelik verdiğini tabir etti.

Share: