“İşlenmiş gıdalar göden kanserine dayanak noktası hazırlar”

Türkiye’dahi arz çokça rastlanan kanserler arasında bulunan işkembe kanserine alın uyaran Prof. Dr. Ömer Fatih Layemut “Erkeklerde, kadınlara oranla elan yoğun rastlanan işkembe kanseri, sonuç yıllarda teknolojideki gelişmeler yardımıyla er kişileştirme edilip, makul tedavilerle arama altına alınabiliyor. Mide kanseri er dönemde hiçbir ilinek vermeyebilir. Belirtileri beyninde ise önceki hücre çarpan benimseyememe ve şişkinliktir. İşlenmiş gıdalar, beslenme şekli, enfeksiyonlar, sigara-etil alkol kullanımı ve genetik faktörler işkembe kanserine mesnet hazırlar” dedi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Ömer Fatih Ölmez, 4 Şubat Dünya Amansız Hastalık Günü kapsamında, yer yoğun karşılaşılan 4’üncü amansız hastalık olan işkembe kanserine ilişik açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Ölmez, işkembe kanserinin, midenin seçkin bölgesine yerleşebildiğini ve alelumum ak kan bezleri, karaciğer, akciğer kabilinden organlara yayılabildiğini belirterek “Işkembe kanseri muhtelif nedenlerden belde göden mukozasında kötü huylu tümörlerin gelişmesi sonucunda gerçekleşir. Ülkemizde bildirme çokça rastlanan kanserler arasındadır. Erkeklerde, kadınlara kıyasla daha yoğun rastlanan işkembe kanseri, akıbet yıllarda teknolojideki gelişmeler yardımıyla erken canlandırma edilip, makul tedavi uygulamaları ile kontrol altına alınabilmektedir. Mide kanseri erken dönemde tek ilinek vermeyebilir. Göden kanserinin belirtileri ortada önce göze çarpan benimseyememe ve şişkinliktir. Mide kanserinin ileriki safhalarında ise; akıl ağrısı, bulantı, kusma, yemek yedikten sonraları şişkinlik, kilogram kaybı görülmektedir. Özellikle elan geçmiş analog şikayetleri sıfır 40 yaş üstü hastaların hazımsızlık ve kilo kaybını pekâlâ önemsemeleri gerekir” diyerek konuştu.

BU 4 FAKTÖRE DİKKAT

Akdeniz tipi beslenmeyi öneren Prof. Dr. Layemut, “Beslenme şekli, enfeksiyonlar, sigara-etil alkol kullanımı ve kalıtım bilimi faktörler göden kanserine istinatgâh hazırlar. Mide kanseri nedenlerinin sunu önemlisi, hatalı beslenme alışkanlıklarıdır. Alelhusus mangalda pişmiş vücut ve tıpkısı gıdalar, ölçüsüz tuzlanmış ve salamura yapılmış sebzeler, meful gıdalar göden kanserinin oluşmasına zemin hazırlar. Işkembe kanserinden korunmanın sunma ongun yolu ise Akdeniz tipi beslenme tarzını benimsemektir. Örgensel ve canlı kâr sebzeler göden kanserine karşı koruyucudur. Göden kanserine illet olan eke bir etken üstelik Helicobacter pilori enfeksiyonudur. Helicobacter pilori enfeksiyonlu olguların yüzdelik 2’sinde da mide kanserine rastlanmaktadır. Sigara ve etil alkol kullanımı üstelik amansız hastalık riskini artırmaktadır. Göden kanseri vakalarının yüzde 10’unda ise kalıtım bilimi faktörler öne menfaat. Işkembe kanserinde er kişileştirme tedavinin başarısı amacıyla çokça önemlidir. Bu nedenle midesinde dava dinç kişilerin er dönemde ehlihibre doktorlar kontrolünde endoskopi ile izlem edilmesi haddinden fazla önemlidir” ifadelerini kullandı.

Share: