İzmir’de teberru almaya doğruluk kazanan 98 üreticiye makineleri dağıtıldı

İzmir’in Tire ilçesinde, Tarım ve Orman Bakanlığının Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Teberru Programı kapsamında planlı törende, 98 çiftçiye araba ve ekipmanları verildi.

Tire Akmaz Alanı’nda planlı törende mütekellim SELIM Fırka İzmir Saylav Ceyda Bölünmez Çankırı, yapılan çalışmanın önemine değinerek, Ekincilik ve Orman Bakanlığına teşekkür etti.

Çankırı, “Ürettiğimiz ürünlerin bundan sonra katma zer olması amacıyla neler yapabiliriz diye konuşmaya başladığımızda, sürdürülebilir ekincilik teknikleri tarım teknolojileri vermiş olduğunuz desteklemelerle, yapmış olduğunuz eğitimlerin iş paylarının hangi büyüklüğünde artığını İzmir’bile konuşuyoruz.” dedi.

SELIM Parti İzmir Saylav Yaşar Kırkpınar dahi tarımın desteklenmesi, korunması ve kollanması gereken ayrımsız çağ olduğunu rapor etti.

Bakanlığının çiftçilere her ant bindi verdiğini vurgulayan Kırkpınar, şunları kaydetti:

“Bizler hepimiz çiftçiyiz, üreticiyiz. Hep buralardan geçtik. Şu ekipmana baktığımızda özellikle 20 yıl, 30 sene geriye gittiğimizde bunların birçoğunun tamamına yakınını bizler evet televizyonlardan ya birlikte mecmualarda görürdük. Hem hayvancılık yaparken hem toprağı işlerken bu aletlerin tıpkısı çağ bizim olabileceğini babalarımız, dedelerimiz belki de görüntü birlikte edemezlerdi. Ama bugün görüyoruz kim Tire’mizde, bu bereketli topraklarda bir nice üreticimize, şükürler olsun ki devletimiz marifetiyle, Tarım ve Orman Bakanlığımız eliyle bu ekipmanlar bergüzar ediliyor ve onlar motivasyon ediliyor. Bunların kullanılması için duyurular, planlar programlar yapılıyor.”

Bağış desteğinden faydalanan 18 yaşındaki müstahsil Hatice Alp ise tarımın önemine dikkati çekerek, “Tarımın gelişmesi, çağdaş tarım takım ve aletlerin kullanılması, genç nesillerin tarım ve hayvancılık konuları ile bilinçlendirilmesi ile olacaktır. Çiftçilik umumi olarak toplumda benzeri çığır yerine bundan sonra köyde kalmışlık ve okumayan kişilerin yaptığı tıpkısı hisse senedi adına görülmekte meğer rençperlik dünyanın bildirme ağırlık mesleği.” diye konuştu.

Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu ise Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Hibe Programı kapsamında ilçelerinden 194 çiftçinin müracaat yaptığını, 182’sinin adalet sahibi olduğunu, 98’ine ise araba ve takım desteği sağlandığını belirtti.

Konuşmaların peşi sıra çiftçilerle inikat imzalanarak, tarım makinesi ve ekipmanları tasdik edildi.

Törene, Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mustafa Özen, YANLIŞSIZ Fırka Tire İlçe Başkanı Erkek Falakalı, MHP Tire İlçe Başkanı Arif Demirkan, muhtarlar ve üreticiler katıldı.Share: