Kastamonu Belediye Reisi Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu Açıklaması

Kastamonu’bile meydana gelen ızdırap yağışla ilişik yapılan çalışmalarla ilişkin değerlendirmelerde mevcut Belediye Reisi Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu kadar gösterişli tıpkı boyutta yağışın olacağı yönünde dahi makul akarsu çokça aşkın bilgelik sahibi birlikte değildik ama Tanrı’tan bizler, havza adına bu asıl afetlerin haddinden fazla fazla bildik olunca daima uyanıklık halindeyiz. Nedeniyle hemencecik engelleme ettik” dedi.

Kastamonu’bile geçmiş devir etken olan boğanak yağmur, üzücü sıkıntı ve meşbu yağışı cihetiyle 400’den fazla bodrum ve methal katlarda kâin işyerlerini, evleri ve tutkun otoparklar ile depoları su bastı. Dominant sularının tahliyesi tamamlanırken, karı ve işyerleri ile otopark ve depolar başta görünmek için şehrin türlü noktalarında sililik çalışmaları devam ediyor. Kastamonu Belediyesi ekipleri, tıpkı yandan sililik çalışmalarını sürdürürken özge yandan üstelik hasar gören yerlerde hizmet ve tamirat çalışmalarını bitmeme ettiriyor.

Kastamonu Belediyesi ekipleri, Kastamonu İl Kıyamet ve Acil Uzanım Müdürlüğü (AFAD) ekipleriyle alay malay hasar tayin çalışmalarına da başladı. Hasar tespit çalışmalarının tamamlanmasıyla gelişigüzel Kastamonu’nun kıran bölgesine alınarak selden uymazlık gören vatandaşların zararlarının giderilmesi noktasında düzentileme yapılacağı belirtildi.

“Hasar ile ait çalışmalarımızı yapıyoruz”

Hasar tayin çalışmalarının bitmeme ettiğini tamlayan Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “İlimiz esbak akşam çok gösterişli tıpkısı yağışa maruz kaldı. Bunun neticesinde bile 400’ün üstünde ihbar aldık. Çokça ciddi oranda evleri ve işyerlerini su basmaları oldu. Şu anda bilgi aktardığımız bekçi evvel akşam ezanı saatlerinde sular içerisindeydi. Suyu boşalttık, şipşak Nasrullah Meydanındaki suyun tahliyesinin ardından Aşirefendi Han’ı vardı, orası bile dominant sularıyla doluydu. Hem Nasrullah Meydanını hem üstelik Aşirefendi Han’ın yanında, çok yavaş sayıda sülale ve işyerlerini sular bastı. Selin yaşanmasıyla gelişigüzel hem ilçelerimizden hem birlikte çevre illerimizden bizlere desteğe geldiler. Vidanjörler gönderildi. Desteğe mevrut araçlarla alay malay bizler derhâl suların tahliyesine başladık. Hele Çorum, Çankırı ve Karabük’ten ve ilçelerimizden bindi geldi. AFAD Başkanımız Yunus Komutan aradı, AFAD ekipman gönderdi” dedi.

“Bu derece yağıştan açıkçası bilgimiz olmadı”

Yağışlardan bilgi sahibi olamadıklarını söyleyen Başbuğ Vidinlioğlu, “Bizlerin ilkin hazırlığı vardı, ekiplerimiz sürekli saklık halinde. Elbette kim bu büyüklüğünde bati tıpkı boyutta yağışın olacağı yönünde de filhakika çokça aşkın bilgi sahibi da değildik ama Allah’tan bizler, nahiye olarak bu tür afetlerin çokça fazla bilinen olunca sonsuz uyanıklık halindeyiz. Nedeniyle dakikasında engelleme ettik. Köle ekiplerimizin başında geç saatlere büyüklüğünde bulundum. Aceleten birden her tarafta temizliklerimizi yaptık, iki lime yolumuzda inkıraz oldu. Suyun ansız taşması oldu. Özellikle Kastamonu üzere çukurda artan illerimiz ortasından dere yatağı geçtiği üzere derede yükselen su düzeyi cihetiyle suyun geriye akilane basıncına sebebiyet veriyor yani suyu kavrayışsız püskürtmüş oluyor. Bu dahi çokça gösterişli şekilde akarsu başkanlarına sebebiyet veriyor” diyerek konuştu.

“Kastamonu’nun kıyamet bölgesine alınması noktasında çalışmalarımız sürüyor”

Şu anda Kastamonu’birlikte suyun bastığı karı, hisse senedi yeri, otopark ve depo üzere alanlarda tahliye edilecek suyun kalmadığını tabir fail Başkan Vidinlioğlu, “İş yerlerimizde ve evlerimizde tahliye edilecek akarsu kalmadı. Kâh bölgelerde çamurlar var, şu anda oraların arılık çalışmalarını sürdürüyoruz. Ben, yaşadığımız bu balaban afette, selde bizlere desteğe gelen hep herkese ve uray başkanlarımıza değişik teşekkür ediyorum. Hem Genel Merkezimizden hem bile bakanlıklarımızdan arayanlar oldu. Hepsine muktezi bilgileri verdik. Haddinden Fazla şükür şu anda temas iş yaşamıyoruz. beraber korkulu manada maddi hasarlarımız var. Araçlarda hasarlar var. Evlerimizde ve gelişim yerlerimizde hasarlar var. Bununla ilişkin arkadaşlarımız şu anda hasar belirleme çalışmalarına bitmeme ediyorlar. Şu anda hasara müteveccih miktar tefhim etmek haddinden fazla makul gayrimümkün amma hasar tespitinden sonra bu konuda muktezi açıklama ve bilgilendirmeyi de yaparız. İçişleri Bakanlığımız ile görüşerek kıran bölgesi çerçevesine alabilir miyiz, alamaz mıyız, ne büyüklüğünde bindi alabiliriz bunların kâffesi ilerleyen günlerde daha netlik kazanacaktır” şeklinde konuştu.

“50 bin nüfusa göre işlenmiş enfrastrüktür ile 125 bin nüfusa hizmet vermeye çalışıyoruz”

Kastamonu’nun tafsilatlı zamandır bu kadar ayrımsız yağmur almadığını nâkil Komutan Vidinlioğlu, “Hatırladığım kadarıyla Kastamonu’birlikte ayrıntılı zamandır burada iskân olduğum amacıyla biliyorum bu denli başat felaketi merkezde olmamıştı. Tanrı beterinden saklasın. Bu bize bir işarettir. Yıpranmamış normallere bakarak tedbirlerimizi almakta fayda var. Şehrimizin yer mefret problemlerinden aynı tanesi olan atıksu arıtma tesisini hallettik, ancak içme suyu ve madun yapı ile ilişik altyapımız 3 yıldan fazla oldu, Çevre ve Kentçilik Bakanlığımıza müracaatta bulunmuştuk. Pandemiden muhit Avrupa Birliği fonlarının durdurulması cihetiyle şu anda beklemede. Şehrin büyümesi ile uygun enfrastrüktür çalışması çokta cins olmadı. Zımnında şehrin 50 bin nüfusuna göre işlenmiş altyapı ile şu anda 125 bin nüfuslu minval ilçeye bakım aldığını düşünürsek filhakika bu altyapıyla ilgilendiren saha vadi bu gestalt teessürat vermesi çok katıksız. Zira borularımız sakat, içme suyu anlamında verdiğimiz kadarıyla musluklardan sular akmıyor, pahal kaçaklar var. Şehrin altyapısıyla ilişkin borazan çaplarımız aşağı geliyor. Şehrin ortasından güzeşte dere yatağında suyun seviyesinin nispetle yükselmesiyle çaya akan suyun gine kalın kafalı gelmesi zımnında akarsu baskınları yaşandı. Bununla ilişik gine ayrımsız mesai yapacağız. Bu denli nazik sel felaketlerinin çıktı eskimemiş normaller içerisinde olduğunu düşünürsek katiyen ve kesin kullanılmamış normallere bakarak bundan sonrasını tasarım etmesini sağlamamız gerekiyor. İnşallah hasar belirleme çalışmalarımızda çok şişman hasarlarımız çıkmaz. Çıkan hasarlarımız olunca da AFAD Başkanlığı ile görüşeceğiz. İnşallah bu sayede bildirme bodur sürede vatandaşlarımızın zararlarını sıralama etme yönünde adımlar atarız. Tamlık Kastamonu’ya eski olsun, Allah beterinden korusun diyorum” ifadelerini kullandı. – KASTAMONU

Share: