Komütatör kiralama şirketlerinin internet sitesini kopyalayan yanlışlık örgütüyle ilişkin iddianame hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal açkı isticar şirketlerinin internet sitelerini kopyalayarak ayyarlık yaptıkları sav edilen cürüm örgütünün hoşgörülü ve üyeleri her biri için 7 bin 700 yıla kadar hapishane istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Teşekkül Suçlar Bürosunca, kurumsal şalter isticar şirketlerine ilgilendiren genel ağ sitelerini kopyalayarak araç isticar vaadiyle 504 kişiyi toplam 1,5 milyon teklik dolandırdıkları öne sürülen 64’ü tutuklu 85 çirkin karşı planlı sormaca tamamlandı.

3. Kırıcı Ukubet Mahkemesince akseptans edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un farklı semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal dil kiralama şirketlerinin web sitelerini yapmacıklı kendisine tasarlayıp ayyarlık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve açıklanmış olmayı çalmak üzere değişik tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin ayyarlık düzenlemek üzere ofiste kullandıkları yabancı tabiiyetli şahıslar hesabına alınan hatları büro dışına çıkarmadıkları ve kişi aralarındaki görüşmeleri birlikte Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Cürüm örgütü elebaşı “Korkmaz” harf adlı O.Y’nin davet merkezindekilere (call center) gizlilik içinde çalışmaları konusunda emirler verdiği ve ofiste geçer bilgisayarları alarga kumanda ile taharri ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere meydan verildi:

“Ofiste geçer not kurumsal açacak isticar şirketlerine ilgilendiren düzme web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, cali web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek taharri motorlarına art sıralara taşınmasını sağladığı, vesile kiralamak amacıyla arayan müştekilerle ofiste call center yerine müteharrik ‘İrem’ kod isimli A.C, ‘Yusuf’ harf isimli U.Ç, ‘Murat’ harf isimli M.Ö, ‘Bora’ kod isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ harf isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin yöre ve dip yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği keyfiyet bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten sonraları müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri hesap numaralarına servet yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den para çekerken şapka ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Yürekli” harf adlı S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Kepez bölgesi sahacılarından “Minik” harf isimli E.T’nin şapkalı, maskeli ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek mal çektikleri aktarıldı.

Banka hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi konusunda kendi adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları tamlanan iddianamede, hesap kartları ve GSM hatları ile oynak bankacılık harf bilgilerini kentler arası müteharrik otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve ateş parçası bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında teslim düzlük S.B. ile E.T’nin bunları teşekkül faaliyeti kapsamında dolandırıcılık eyleminde kullanmaya başladıklarının birlikte belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ harf O.Y’nin öncülüğünde bir araya gelerek aksiyon bölümü halinde hareket ettikleri, O.Y. tarafından verilen egemenlik ve talimatların call center kendisine ofiste müteharrik şüphelilerin yasal yahut gayrimeşru ayrımsız istek olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek kabul edildiği, şüphelilerin olay öncesinden realizasyon ettikleri ecnebi uyruklu hatlar ve kiraladıkları yazıhane üzerinden programlı ve tedbirli hareket ederek ayyarlık eylemlerini gerçekleştirdikleri, kendi içlerinde bir yapılanmaya giderek düzenleme şekilde debi ettikleri, bu şekilde 21’i örgüt yöneticisi ve üyesi girmek üzere 85 şüphelinin Türkiye’nin muhtelif illerindeki müştekileri cali web siteleri üzerinden açkı kiralama vaadiyle dolandırarak nahak kazanç fethetmek amacıyla bire bir araya gelip örgütlü şekilde akıntı ettikleri tayin edildi.”

İddianamede, “Yanlışlık harıldamak için teşekkül kurma, rejim, örgüte örgen olma” ve “Bilişim sistemlerini koparmak vasıtasıyla dolandırıcılık” suçlarından suç örgütü yöneticisi ve üyesi 21 dalavereli karşı 1520 yıldan 7 bin 700 yıla büyüklüğünde, ayrıksı şüpheliler için da değişik sürelerde mahbes cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyici günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca, kurumsal komütatör kiralama şirketlerine ait internet sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan çevirici isticar vaadi ile kazanç realizasyon ettiği belirlenen yanlışlık örgütü ile cürüm örgütü üyelerine vezneci hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları calip, bütün 85 yabansı karşı murakabe kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üstüne polis güçleri ekiplerince 7 April ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Görgülü, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Mersin Ağacı, Muğla, Kargaşa, Şanlıurfa, Tekirdağ, Çeltek ve Van’dahi gerçekleştirilen eş anlı operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: