Lütfü Uğraş: “Hepimizin Altılı Masa İçin Savaş Vermesi Lazım”

Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Çarpışma, altılı ganyan masanın talih amacıyla çok oylumlu olduğunu vurgulayarak, “Kimin namzet olacağından haddinden fazla ülkenin yönetileceği hep büyük. Hepimizin altılı ganyan masa amacıyla mücadele vermesi lazım” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Çekişme, tıpkı göstergeç programının canlı yayın konuğu oldu. Komutan Kavga, programda Hatay ve talih gündemine ilgili kocaman açıklamalarda bulundu.

“CUMHURİYETİN FAZİLETİ VE KAZANIMLARINI SAYMAKLA BİTİREMEYİZ”

Cumhuriyetin devlet üzere önemine değinerek sözlerine başlayan Komutan Kavga, “Cumhuriyet Altını fırsat eşitliği, hak, ati, bilgelik ve sezmek demektir. Cumhuriyeti yemeden içmeden kurulduktan sonradan değil Osmanlı yıkılıp giderken Anadolu’nun düştüğü duruma bakmak geçişsiz. O durumda bire bir yandan içerdeki hainlik içerisinde olanlara, cehaletle ve yedi düvelle uğraş eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarına çağrıştırmak geçişsiz. Ben gençlerimize gelişigüzel ant Nutuk’u okumalarını kaynak ederim. Onu okudukları zaman yüreğinde mutluluk, vatan ve adam sevgisi oluşur. Sistem o günün şartlarına göre baktığında kuşkusuz eşsiz tıpkı uğraş verildiğini anlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, çağ arkadaşlarını ve eli silah tutan herkesi yağmur ve minnetle anıyoruz. Cumhuriyet Altını’in fazileti ve kazanımlarını saymakla bitiremeyiz” dedi.

“CUMHURİYET’E VE MİRASIMIZA SAHİP ÇIKMAK ZORUNDAYIZ”

Reislik sistemi ile ilgili iktidarın tutumu karşı dahi değerlendirmede mevcut Çarpışma, “İktidar yirmi yıldır tek yoktan çokça yarar elde etti. Bu iktidarın ellerinden gideceğinden yağlık korkuyorlar. Reislik sistemi diyerek yeni akort getirdiler. Şu anda ne yapacaklarını şaşırdılar. Cumhuriyet Altını’e ve Cumhuriyet’in kazanımlarına anahtar uzatmaları kadar natürel ayrımsız özdek bulunmayan. Bu nedenle tığ dünden elan çok Cumhuriyet’e ve mirasımıza eş çıkmak zorundayız” diye konuştu.

“ŞEHRİMİZİN ERINÇ VE MUTLULUĞU İÇİN YAPTIĞIMIZ ETKİNLİKLERİ BİZE ÇOKÇA GÖRÜYORLAR”

Hatay’ın turizmine ve ekonomisine eke katkılar sunan EXPO üzere iktidarın hiçbir şekilde destek vermediğini belirten Lütfü Cidal, “Yıllardır savaşın ortasında kalmış tıpkı şehiriz. Şehrimizin huzur ve mutluluğu için yaptığımız etkinlikleri bize haddinden fazla görüyorlar. Antalya’bile yapılan EXPO’ya koyulan para bizim yirmi katımız. Biz Hatay’a sürekli benzeri işaret bıraktık. Maddesel adına de hiçbir beklentimiz yok. EXPO’nun açılışında de kudret partisine mensup herkesi çağırma etsek da kimesne gelmedi, Hataylılar’ın eğlenmeye, ekonomisine katkı istemesine hakkı yok mu?” dedi.

EXPO alanında yaz ve şita kullanabilecek aynı fuar alanı bile yaptıklarını sözlerine ekleyen Cidal, Hatay’a sürekli bir kayran bıraktıklarını ve içerisinde bile seçkin şeyin kâin olduğunu söyledi.

“ŞU ANDA HAYVANCILIK VE ÜRETİM DİP YAPMIŞ DURUMDA”

Türkiye’deki hesaplı tablonun gittikçe gerilediğini belirten Başbuğ Savaş, “Yetiştirici ve bitiren print durumda. Yirmi almanak kuvvet bir nice vekil değiştirdi. Bakanlar değiştiğinde politikaların değişmemesi gerekir. Türkiye’de değme icra vekili değiştiğinde politikalar değişti. Seçme bakanla gelişigüzel bundan sonra tüketim toplumu olduk. İthalata dair ayrımsız sistemin esiri olduk. Şu anda hayvancılık ve üretim arka yapmış durumda” diye konuştu.

Çiftçilerin üstelik az çok ağırlık durumda olduğunu kaydeden Savaş, üretim yapan herkesin masrafını da çıkaramadığını ve bu durumdan âlem çiftçilerin oldukça mutsuz olduğunu dile getirdi.

“KENDİLERİNİN YAPMADIĞI GELIŞIGÜZEL ŞEYİ DEĞERSİZLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Hatay’üstelik gerçekleştirilen Ekincilik Fuarı üzerine dahi mütekellim Başkan Çekişme, “Haddinden Fazla iyice tıpkısı ekincilik fuarı açtık. Fakat çağırma etmemize rağmen Tarım Bakanlığından on paralık kimse gelmedi. Bire Bir kerem yönetirken o devletin homojenize edilmesi yönetenlerin elindedir. Muhtelif arkaç getirirseniz kimin ne yaptığını bilemezsiniz ve kaos kazanç. Bu nedenle tekmillemek hükümetin, bürokratların ve siyasetçilerin işidir. Amma kendilerinin yapmadığı seçme şeyi değersizleştirmeye çalışıyorlar. Böyle angajman ve bütünlük sağlanamaz” dedi.

“KIRSALDAKİ İNSANLARIMIZIN BARHANA ETMELERİNİ ENGEL OLMAK İSTİYORUZ”

Lütfü Savaş, rustik kalkınma projesi karşı birlikte şunları söyledi:

“Hedefimiz 30 bin aileye yankılanmak. Üreticiler vereceği kasem sütten kazandığında daha çok olduğu üzere sütü üretmekten vazgeçiyor. Süt kıtlığına gideceğiz. İktidar iki fakül pahalılık artışını uyumak yerine insanların ineklerini kesilmesine cevaz ediyor. Tığ dahi inekler kesilmesin diye niteleyerek hayvanlarımızın bukanak ve tırnak bakımlarını yapıyoruz. Antrparantez çiftçimize zürriyet ve fide desteğinde bulunuyoruz. 15 bin ocak ile irtibattayız. Kooperatiflere da bindi veriyoruz. Kırsaldaki insanlarımızın göçlerini göğüslemek istiyoruz. Dünya Bankası raporuna göre tığ şu anda enflasyonda altıncı ülkeyiz. Bizden elan ateş ilkokul devlet var. Türkiye rapora göre yolsuzlukla mücadelede Tanzanya’dan geride. Kanunun üstünlüğünü esirgeme yönünde üstelik Uganda’dan gerideyiz.”

“CHP’Lİ OLMAKTAN KURUM DUYUYORUM”

Lütfü Uğraş, nüfuz partisinden aldığı öneri ile ilgili soru konusunda bile izah yaptı. Uğraş konuşmasında, ” 40 çağ önceki bana öneri geldiğini  tıpkısı programda gazetecilerin sorusu üstüne söyledim. Öneri, Hatay’daki siyasetçilerden değil önemli aynı insandan geldi. Benim ismini söylemem amacıyla o arkadaştan birlikte izin almam geçişsiz. Bana teklifte bulundu amma ben teşekkür ettim. Ego hayatımın transferini yaptım elhak. O transferi 8 yıl önceki yaptım ben” dedi.

Cumhuriyet Altını Halk Partisi’nin tıpkı şehremini olmaktan periferi oldukça mutlu olduğunu vurgulayan Lütfü Cenk, “CHP bize Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün bize mirasıdır. CHP’li olmaktan kurum duyuyorum” diye niteleyerek konuştu.

“HEPİMİZİN CANSİPERANE SAVAŞ VERMESİ GEREKİR”

Feyiz Partisi GİK Üyesi Necmettin Çalışkan’ın 6’lı masada Cumhur Reisi adayının büyükşehir şehremaneti başkanları arasından seçilmesi durumunda, bu adayın Lütfü Çekişme olması gerektiğini söylemesi ile ilişik soruyu birlikte yanıtlayan Çarpışma, “Altılı masada herkesin ideolojisi var. Seçme Türk vatandaşı adı cumhurbaşkanlığında geçtiğinde hava hassas. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki en üst makamdır. ve o en son makamda Türkiye Cumhuriyeti devletini izhar etmek onurdur. Altılı Ganyan masanın arz uğrunda bulunan Sayın Genel Başkanımızın adı geçtiği sürece ben dahil hiçbir arkadaşımız bu konuda tıpkısı konuşma yapamaz. Bu konuda ego adayım ağıt şansı ve hakkı yoktur. Şu anda umumi başkanımıza bindi hepimizin görevidir. Hepimizin cansiperane hem onu reisicumhur boşaltmak hem üstelik altılı ganyan masayı hükümet yazmak üzere mücadele vermesi gerekir” dedi.

“ALTILI MASA TÜRKİYE İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR KAZANIM”

Programın böylecene altılı masanın ülke amacıyla haddinden fazla büyük olduğunu vurgulayan Kavga, “Türkiye’nin mevrut olduğu noktada  herkes kendini kaynaşmak zorunda hissediyor. Herkes egosunu, ideallerini ve ideolojilerini benzeri tarafa bırakmış durumda. Bu Türkiye için çokça şişman bire bir yarar. Bilcümle insanların aynı masa etrafında toplanması ürkmek duyulacak tıpkısı husus. İktidar şu anda bir tane başına değişmeyen veriyor ama altılı ganyan masa istişareler yapıyor. Bu kişiler bozulan ekonomiyi, hukuku, aut politikayı ve eğitimdeki sıkıntıları çözebilmek için aynı arada. Kimin aday olacağından çokça ülkenin yönetileceği sistem şanlı. Hepimizin altılı ganyan masa amacıyla savaşım vermesi geçişsiz” diyerek konuştu.

Share: