Bitlis ve Van’da depremzede torunlar yerleştirildikleri okularda derse başladı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin arkası sıra aileleriyle Bitlis ve Van’a gelen öğrenciler, yerleştirildikleri okullarda derse başladı.

Depremin etkilediği illerden kurumlar tarafından ve öz imkanlarıyla Bitlis ve ilçelerine yerleştirilen ailelerden 290 öğrencinin okullara kaydı alındı.

Yeni bir okulda bakir arkadaşlarıyla eğitime başlayan öğrencilere çanta ve kırtasiye malzemelerinden oluşa bağış paketleri dağıtıldı.

Deprem bölgesinden gelen 4 öğrencinin kaydının yapıldığı Yunus Emre Anaokulu Müdürü Serkan Naşir, 6 Şubat’taki depremlerin ülkeye yoğun acılar yaşattığını söyledi. Öğrencilere değme soy desteğin sağlandığını nâkil Yayan, daha çok üstelik desteklerin bitmeme edeceğini belirtti.

“Dizge bizimle yakından ilgilendi”

Van’ın Erciş ilçesindeki okullara yerleştirilen depremzede öğrenciler de belirlenen okullara yerleştirildi.

Erciş Kaymakamı ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Nuri Mehmetbeyoğlu’nun talimatıyla ilçede eğitime başlayan 200 depremzede öğrenciye kitap, kırtasiye ve çıkarmak desteği verildi, beyyine öğretmenler da öğrencilerle görüşerek psikososyal destekte bulundu.

İlçe Milli Yetişek Müdürü Yakup Alhan, AA muhabirine, zelzele bölgesinden gelen 200 öğrenciyi okullara yerleştirdiklerini ve seçkin çeşit ihtiyaçlarını karşıladıklarını söyledi.

Bundan bilahare üstelik öğrencilere müstelzim desteğin verileceğini belirten Alhan, “Depremzede öğrencilerimize yönelik rüçhan olarak rehber öğretmenlerimizle toplantılar yaptık. Öğrencilerimiz amacıyla yapılması gerekenleri, öğrencilerin nasıl yaklaşım sergilemesi gerektiği konularını değerlendirdik. Yetişek tedris dönemi başlar başlamaz hep okullarımızda bu farkındalık eğitimi hoca arkadaşlarımızla paylaşıldı.” dedi.

Hatay’ın İskenderun ilçesinden gelen 8. dershane öğrencisi Süleyman Ömer Toygar, okulda eskimemiş arkadaşlıklar edindiğini, herkesin kendileriyle yakından ilgilendiğini dile getirdi.

Bazı öğrencilerin okula yok etmek istemediğini anlatan Toygar, “Bence başlamaları gerekiyor. Arkadaşlarım, öğretmenlerim çokça cana yakın. Ego, abim ve annem geldik. Babam ve farklı abim görevli oldukları amacıyla gelemediler. Erciş az buçuk sevimsiz. Onun dışında hiçbir sıkıntımız yok. Öğretmenlerimiz unuttuğumuz konuları bize hatırlattı. Kanıt öğretmenler benimle konuştular, dostça ettiler. Çok dolgunca oldu.” diyerek konuştu.

Malatya’dan mevrut 5. sınıf öğrencisi Beran Naz Düz, bakir arkadaşlarıyla tanıştığını söyleyerek, “Babam vazifeli olduğu üzere gelemedi. Annem ve kardeşlerim burada. Bütün bize burada çok yardımcı oluyor, yakından ilgileniyor. Malatya’daki arkadaşlarımı özlüyorum, şu zaman ne yaptıklarını bilmiyorum amma inşallah onlarda iyidir. Burada derslerime uzlaşma sağlamaya çalışıyorum. İnşallah Malatya’ya yine dönerim arkadaşlarıma kavuşurum. Devletimize çok teşekkürname ediyoruz burada bize tıpkısı güruh imkanlar sundular. Kaymakam emmi bizi ziyarete geldi.” ifadelerini kullandı.

Ercişli öğrenci Şermin Çipo de zelzele bölgesinden gelen arkadaşlarına yardımcı olmaya çalıştıklarını bildirerek, “Elimizden geldiğince depremi hatırlatmamaya çalışıyoruz. Oyunlar oynayıp ortama alışmalarını sağlıyoruz. Evlerimize çağırma ediyoruz. Burada güzel antlaşma geçirmelerini sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.

Share: