Depremzede torunlar baziçe salonunda doyasıya eğlendi

Depremzede torunlar oyun salonunda doyasıya eğlendi

Depremzedeler acılarını unutmaya çalışıyor

Depremzedeler zelzele anını anlattı

BİTLİS – Sarsıntı bölgesinden Bitlis’in Tatvan ilçesine mevrut çocuklar baziçe salonunda doyasıya eğlendi.

6 Küçük Ay Pazartesi günü meydana gelen ve Kahramanmaraş şekil girmek için 11 ilde enerjik olan depremin yaraları sarılmaya bitmeme ediyor. Zelzele bölgelerinde bir yandan kontrol kurtarma ve kriz tahammül çalışmaları layenkati bitmeme ederken, evleri yıkılan depremzedeler ise çeşitli illere gönderilip otel, eş ve yurtlara yerleştiriliyor. Bu çerçevede hareket bölgesinden Bitlis ve ilçelerine mevrut vatandaşların tagaddi ve tahaffuz ihtiyaçları yeryüzü bol şekilde karşılanırken, depremden etkilenen füru ise unutulmuyor. Aileleri ile gelişigüzel Tatvan ilçesine yerleşen çocukların asıl ihtiyaçları dışında yaralarını çekmek ve eğlenmelerini tedarik etmek için harekete sabık Tatvanlı gönüllüler ve sivil topluluk kuruluşu temsilcileri Hayat Alışveriş Merkezinde bulunan oyun salonunda etkinlik düzenledi. Aileleri ile alay malay baziçe salonuna getirilen torunlar umum oyuncaklardan ücretsiz bilistifade unutulmaz tıpkı periyot yaşadı.

Etkinlik aşındırmak ikramı ve hediyelerin dağıtımının ardından sona erdi.

“Bastığım meydan bibi sallanıyor gibi o korkuyu atamadım”

Çocukları ile gelişigüzel Hatay’dan Tatvan’a mevrut Emine Topal, yaşadığı korkuyu anlatarak, “Korkunç fenomen yaşadık. Allah ayrımsız daha hiçbir canlıya göstermesin. Bibi etkisindeyim ve bastığım yer sanki sallanıyor gibi. Tıpkı şekilde buraya geldik. Buradaki insanlar haddinden fazla hayırsever ve etkinlik çocuklara haddinden fazla iyice tıpkı maneviyat oldu. Zira kâffesi çokça korkmuştu. Depreme uykudayken yakalandık ve o korkuyla kendimizi dışarıya attık. Benim evim yıkılmadı amma dışarıda kaldık. Beş Altı gündür buradayız. Yıkılan ve çok incitici olan yerler var. Çokça üzgünüm ve haddinden fazla ağırlık tıpkı format. Ferasetsiz dönmeye korkuyoruz. Bibi bastığım yer sallanıyor kabil o korkuyu atamadım, aklıma ilişik olmaya çalışıyorum. Buranın insanı çok gani ve yardımcıda oldular. Şu an çocuklarım bahtiyar evet bizde bahtiyar olduk” şeklinde konuştu.

“Sarsıntı olurken adeta cehennemi yaşadık”

Depremden çocukları ile birlikte çokça etkilendiklerini dile getiren Ali Rastık dahi, etkinliğin ayrıntılar üzere çokça evire çevire moral olduğunu belirterek, “Hatay’dan geliyorum, hayatımızı kurtardık. Ayrımsız şekilde avlu devam ediyor. Çokça evire çevire benzeri aktiflik oldu ve füru birazda olsa acılarını dertlerini attılar. Koruyucu olan herkesten Tanrı razı olsun. Deprem olurken adeta cehennemi yaşadık. Anlatılmaz amma yaşanması da çok biberli inşallah tıpkı elan imkânsız” diye niteleyerek konuştu.

“Araba yarışı oynadım ve gözlük takarak lunaparkı gördüm”

Ortamı çokça sevdiğini dile getiren depremzede Egemenlik Uca Sürme, “Hatay’da zelzele olduğunda merdivenlerden düştüm ve alnımda biberli oluştu. Bilahare kuzenim bizi buraya getirdi. Buradaki ablalar ve abiler bize depremin etkisini bahşetmek amacıyla böyle aktiflik yaptılar. Burada çok eğlendim ve ortamı haddinden fazla sevdim. Araba yarışı oynadım, sonradan gözlükle lunaparkı gördüm” şeklinde konuştu.

“Bitlis’teki fahri STK’lar yerine tığ bu nev programları çokça önemsiyoruz”

Bu asıl etkinliklerin bitmeme edeceğini söyleyen Bitlis Medeniyet Platformu Çevrim Başkanı Cengiz Atmaca dahi, “Bitlis’te bulunan gönüllü sivil toplum kuruluşları olarak kestirmece 100 depremzede yavru ve ailelerine 2 saate andıran ücretsiz oyuncak reyonları açıldı. Bitlis’teki gönüllü STK’lar olarak tığ bu tuhaf programları haddinden fazla önemsiyoruz. Deneyimsizlik merkezinde haddinden fazla elan geniş çerçeveli yerine önümüzdeki günlerde bu programları tekrarlayacağız kim bu yer sarsıntısı psikolojilerini ne kadar azaltabilir ve onları ne kadar acele hayata adapte edebilirsek bizler için birlikte gür olacak” ifadelerine meydan verdi.

Çocukların oyun salonundaki tamam baziçe aletlerinden ücretsiz yararlandığını dile getiren öğretmen Sinan Kıranşal ise “Depremzede kardeşlerimiz zaman Tatvan’üstelik kâin ahzüita merkezinde coşku programına katıldı. Buraya mevrut depremzede torunlar, baziçe salonunda seçme soy oyundan ücretsiz faydalandı. Henüz sonra bu işi yapan gönüllü arkadaşlarımız ile beraber öğle yemeği izaz edeceğiz. Ardından birlikte çocuklara hediyeler verilecek. Cenabıhak hepimizi od ve musibetlerden korusun. Depremde hayatını kaybeden parçalanmamış kardeşlerimize Cenabıhak’tan rahmet, yaralılara şifa diliyoruz” dedi.

Depremzede çocukların mutluluğuna ortak olduklarını ifade eden Mutlu Sönmez da, “Buraya mevrut depremzede kardeşlerimiz oldu. Onlar üzere gönüllü arkadaşlarımız ile gelişigüzel ufak çaplı tıpkısı yapılanma yaptık. Oyuncak alanımız vardı ve çocukları oyuncaklara bindirdik. Balonlar vererek aşındırmak ikramında bulunduk. Onların mutluluğuna eş olabildiysek hangi mutlu bize. Çokça evire çevire tıpkı ülkeyiz. İnşallah bütün gelişigüzel böyle tesanüt içerisinde olmaya devam ederiz” dedi.

Share: