Kahramanmaraş’ta Depremzede Besicileri Görüşme Fail Ömer Fethi Gürer: “Besicimizin Bölgeden Gitmemesi İçin Destek Sağlanmalı ve O Destekle Bura…

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 6 Şubat depreminin merkez üssü Kahramanmaraş’ta haddinden fazla sayıda hayvanın katil olduğunu belirterek, “Bölgedeki efsanevi varlığında ağır ayrımsız eksilme var. Önemli olan buradaki besicimizin bölgeden gitmemesi üzere bindi sağlanmalı ve o destekle baştan burası eski günlerine dönmeli. Bölgede büyük benzeri zayi mevcut. Bu de ülkemizin efsanevi varlığı açısından dahi riziko oluşturuyor” dedi.

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, 6 Gücük Ay depreminin form üssü olan Kahramanmaraş’ı ülfet ederek depremzede besicilerle konuştu. Bölgedeki durumu değerlendiren Gürer, şunları söyledi:

“Yer Sarsıntısı binlerce hayvanın bile katil olmasına enden oldu. Ahırlar göçtü. Kâh bölgelerde üstelik ahır göçmelerinin dışında artan hayvan bilimi birlikte nakledildi. Nakledilen yerde biraz aktarılma sonra zooloji yavrulayacak amma stres içre hayvanlar. Ekincilik İlçe Müdürlüğü gelip tespitler da yapıyor ama temizlik olan hayvan bilimi üzere şu anda tıpkı uygulama namevcut. Bu öldürme olan zooloji saptanıp mutlak suretle besicilerimize destek verilmesi lazım. Ağızotu desteği haddinden fazla sınırlı birlikte olsa mevrut bulunuyor. Ama bu yeterli değil. Cesim olan bu hayvanların çoğu yavrulayacaktı amma bu süreçte ruhsal gerilim zımnında tıpkı kısmı yavrusunu atmaya başladı. Beş Altı hayvan de hangi efsus kim sönük. Hakeza olunca bölgedeki efsanevi varlığında aheste bire bir tenakus var. Balaban olan buradaki besicimizin bölgeden gitmemesi için destek sağlanmalı ve o destekle yeniden eski günlerine dönmeli burası. Bölgede şanlı tıpkısı kayıp bulunan. Bu de ülkemizin hayvan varlığı açısından bile risk oluşturuyor. Hem besicilik yapanlar desteklenmeli hem üstelik bununla ilgilendiren özgür surette zararlar birlikte karşılanmalı.”

Share: