Sarsıntı sigortasına dilek aynı günde kestirmece 10 itmam arttı

– Deprem sigortasına arzu tıpkısı günde tahminî 10 tekmil arttı

SAKARYA – Düzce’de meydana mevrut 5,9 büyüklüğündeki depremden etkilenen Sakaryalılar sigortacıların yolunu tuttu. Meydana gelen yer sarsıntısı sonrasında evlerini sigortalatmak isteyenlerin sayısı ise bir günde kestirmece 10 ikmal arttı. Sigorta şirketi sahibi Mehabetli Iyi, “Günlük bize 10 kişi geliyordu ama depremden bilahare 100 can geliyor” dedi.

23 Kasım’üstelik Dalan üssü Düzce’nin Gölyaka ilçesi olan 5,9 büyüklüğündeki depremden etkilenen şehirlerin beyninde Sakarya’birlikte yer aldı. Evlerine sarsıntı sigortası yaptırmayan vatandaşlar ise sigortacıların yolunu tuttu. Yaşanan sarsıntı sonrasında sigortacılarda çokluk oluştu. Günlük averaj 10 vatandaşın zelzele sigortası yaptırmak amacıyla gittiği sigortacılarda, bu sayının depremin peşi sıra 100’e yaklaştığı öğrenildi.

“Sarsıntı sigortası, yer sarsıntısı tedbirleri arasındadır”

Depremin arkası sıra kükremek oluştuğunu söyleyen sigorta şirketi sahibi Mehabetli Iyi, “Bunaltıcı ayrımsız kükremek var. Bu yoğunluğun sebebi Düzce depremi. Yeri geliyor telefonlarımız kilitleniyor. Sakarya’daki bakım veren sigortacılarda ağır aynı şeklide zelzele sigortasına irade var. Düzce depreminden geçmiş mazlumluk küçümseme konusuydu. Günlük bize 10 emanet geliyordu amma depremden bilahare 100 birey geliyor. Yalnız bana değil cemi meslektaşlarıma ayrımsız şekilde. Bugün Düzce’yi emsal aldığımızda 82 bin konutu olan Düzce’de şuan 15 bin vatandaşımız sigorta yaptırmamış. Ama Sakarya’mıza baktığımızda; bugün 240 bin konut sayımız var. 187 bin 832 vatandaşımız sigorta yaptırmış. 52 bin vatandaşımız Sakarya’bile sigorta yaptırmamış. Deprem sigortası, deprem tedbirleri arasındadır. Yer Sarsıntısı olduktan sonradan gelip yaptırmanın bir anlamı bulunmayan, önleminizi ilkin almanız gerekiyor” dedi.

“Vatandaşımız depremden bilahare bizi arıyor. Bu böyle olmamalı”

Sağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Düzce depremi sabaha cebin 04.10 civarında oldu. Yaşadığım tıpkısı anıyı izah etmek istiyorum, saat 04.20’de telefonum çaldı. Ayrımsız yurttaş aradı ve elan ‘Nasılsın, esbak olsun’ dahi demeden ‘Mürtefi bey ofisi hangi antlaşma açıyorsunuz, ben hareket sigortamı aksattım, ihmal ettim’ diyor. Yani vatandaşımız depremden sonra bizi arıyor. Bu hakeza olmamalı, vatandaşımıza buradan sesleniyorum. Bugün İstanbul depremi konuşuluyor. Ihtimal ferda İstanbul değil Sakarya’da deprem olacak”

“Düzce depreminden sonradan teminatlar artırıldı”

Evlerini sigortalatmayan vatandaşlara çağrıda mevcut Iyi, “Tığ geçen yıl 100 metrekare bir evi, bin 508 liralık bayındırlığın inşaat maliyet metrekare bedeli üzerinden Tabii Afet Kurumunun açıkladığı 150 bin liraya sigorta yapıyorduk ve vatandaşımızdan 340 TL alıyorduk. Düzce depreminden sonraları bu teminatlar artırıldı. Şuanda tıpkı vatandaşımız geldiği ant bize; 100 metrekare evine 301 bin TL teminat veriliyor, buna huzur bize da 708 TL prim ödüyor. Yani primlerde yüzdelik 100 tıpkı artma bahis konusu. Sabık sene yer sarsıntısı sigortasını yaptırmış vatandaşlarımız, bizlere başvurmaları halinde ilave munzam prim ödeyip teminatlarını de artırabiliyorlar. Bu teminatlarla keçe birlikte alamayız. Pahalılık var, bugün biz 300 bin TL’ye başımızı sokacak aynı eş ve inşaatı yapamayız. Buradan herkese sesleniyorum; Tabii Kıyamet Kurumunun vermiş olduğu teminatlar adi ensiz. Burada vatandaşlar acentelere, sigorta şirketlerine anbean arttırma prim ödesinler ve evlerinin töz inşaat maliyet metrekaresini artırsınlar” şeklinde konuştu.

Share: