MHP Genel Komutan Yardımcısı Karakaya, Samsun’da konuştu Açıklaması

MHP Umumi Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, “Altılı masadakiler ne dediler Suriye üstüne? ‘Şu anda girdiğimiz, bulunduğumuz yerler Misakımilli sınırlarıdır.’ Ağızları açılınca Kuvayımilliye, Atatürk diyorlar amma Atatürk’ün sevimli ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni sökmek, ayırmak, yutmak isteyenlerle oturup tıpkısı masada kat yürüyorlar.” dedi.

Karakaya, Samsun’un Çarşamba ilçesindeki Göl Restoran’dahi planlı “Adım Adım 2023 İlçe İlçe Tefhim ve Işıklandırma Toplantısı”ndaki konuşmasında, Ulus İttifakı’nın altılı masa kurduğunu, bu masanın altında genel başkanlarının çıplak anlatım ettiği kabilinden HDP, Amerika ve emperyal güçler bulunduğunu öne sürdü.

Altılı masanın ittifakta anlaştığı tek konunun Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın gitmesi olduğunu belirten Karakaya, “Apayrı anlaştıkları hiçbir laf bulunmayan, adayda bile anlaşamıyorlar. Seçim iktisap hevesine giriyorlar ama tüm hesapları HDP üzerine. HDP’siz tıpkı görüntü kurmaları benzer değil. HDP’ye vekillik vermeyi dahi düşünüyorlar.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 2018 yılından bu yana uygulandığını hatırlatan Karakaya, “Şurası net şekilde söylüyorum, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adına mebus sistem olsaydı, 2018 yılından bugüne kadar yaşanan pandemi dahil, Suriye, Libya, Kafkaslar, Karabağ, Ukrayna- Rusya Savaşını tıpkı bütün olarak ele aldığınızda Türkiye’de hükümet genişlik beş altı iki öğün değişirdi. Yani Türkiye’de tıpkı idare istikrarsızlığının olacağı kesindi. Bugünkü dünya şartlarında güçlü, istikrarlı benzeri hile olmasaydı bizim bulunduğumuz coğrafyada ayakta kalması olanaklı değildi. 2016 yılında yaşadığımız obstrüksiyon girişiminden sonradan filhakika o yapı, iki başlı aynı dalavere yapısıydı. Sayın Umumi Komutan’ımızın teklifiyle bu dalavere modeli, DOĞRU Tümen’nin çalışmasıyla iki partinin anlaştığı tıpkı sistem kendisine ahali tarafından de akseptans gördü.” diye niteleyerek konuştu.

“Gündeş tümce temsilde adaleti sağlıyor”

Budun İttifakı’nın mebus sisteme dönmesi amacıyla DÜRÜST Tümen ve MHP’nin Meclis’teki milletvekili sayısının 200’ün altına düşmesi gerektiğini dile getiren Karakaya, şöyle bitmeme etti:

“Böyle bir şeyin olmayacağını, antrparantez Cumhur İttifakı’nın Meclis’te çoğunluğu bitmeme ettireceğini biliyorlar. Bilmelerine karşın saylav sisteme döneceklerini söylüyorlar. Cumhurbaşkanlığını almaları lazım amma bunun olanaklı olmadığını de görüyorlar. Vekil sistemde Çarşambalı yalnız milletvekilini seçiyordu. Demin Çarşambalının önüne iki kasa geliyor. Sandığın birinde milletvekilini, diğerinde ise cumhurbaşkanını seçiyor. Reisicumhur lacerem seçiliyor? Yüzde 50+1 ile seçiliyor. Reisicumhur bile halkın desteği ile seçiliyor. Şimdi bunlar, ‘Cumhurbaşkanının yetkisi çok’ diyorlar, ‘Güvenoyu yok’ diyorlar. Doğrusu halk vermiş evet güvenoyunu. Bir Vakitler milletin verdiği baziçe tamamının Meclis’te desise hakkı olmuyordu. Demincek ise milletin kullandığı oyun yüzde 98’i Meclis’te olta hakkını kullanıyor. Aktüel herkes temsilde adaleti sağlıyor ve kullanılan oylar çöpe gitmiyor. ‘Bu sistemde tekmil partiler masraf, 2 tümen kalır.’ dediler amma şu anda Meclis’te 14 öğür var.”

Karakaya, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmek istendiğini ifade ederek ” Yunanistan’ın yaptıklarını görüyorsunuz. Suriye meselesini biliyorsunuz. Şu anda dünyada 38 noktada ateşli çatışma var ve bu 38 çatışmanın 11’i bizim çevremizde oluyor. Ermenistan’ın daha mazi yaptığını gördünüz. Haklarımızı gasbetmeye çalışıyorlar. Altılı masadakiler ne dediler Suriye konusunda? ‘Şu anda girdiğimiz, bulunduğumuz yerler Misakımilli sınırlarıdır.’ Ağızları açılınca Kuvayımilliye, Atatürk diyorlar ama Atatürk’ün birey ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni ayırmak, taksim etmek, kaldırmak isteyenlerle oturup tıpkı masada el yürüyorlar.” diye niteleyerek konuştu.

Toplantıya Çarşamba Belediye Reisi Halit Doğan, MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak, DOĞRU Fırka Çarşamba İlçe Başkanı Taner Samimi, MHP Çarşamba İlçe Başkanı Eksiksizlik Aklık, MHP Atakum İlçe Başkanı Kasıt Akoğlu ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve partililer katıldı.

Share: