Milletvekili Dülger’den 29 Ekim kutlaması

DOĞRU Tümen Kilis milletvekili Mustafa Hilmi Dülger, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kilis’ E Gelişi ve 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramının 99.Yılı nedeniyle ayrımsız mülahaza yayımladı.

Saylav Dülger, Kilis ile Türkiye Cumhuriyeti devleti için balaban iki günü gelişigüzel namahrem ettiklerini belirtti. Dülger, ” İlk namına 28 Teşrinievvel 1918 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün 28 Ekim 1918’bile 7nci Ordu Komutanı sıfatıyla Suriye üzerinden Kilis’e gelişinin sene dönümü. Halkı ile ve ordusuyla bütünleşen ulusumuzun, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Halas Savaşı’nın kazanmasında cenup cephesinin rolü büyüktür. Kilis ise; zeki çocukları, kerim gençleri ve etkin halkıyla kendisine ayrımsız gürültülü verene, bin aksiseda olmanın bildirme iyicene örneğini birlikte milli mücadelede vermiştir. 7. Kargaşa Komutanı sıfatı ile Suriye Cephesi’nde mevcut Mustafa Eksiksizlik, 28 Teşrinievvel 1918’birlikte Kilis’e gelişinde şehre girerken önceki domestik milis kuvvetleri vasıtasıyla karşılanmasından az çok müteessir ve ‘İlk kadem bastığım Türk şehrindeki bu uyanıklığa gerçekten hayran kaldım ve tıpkısı elan iman ettim kim bu kavim asla ölmeyecektir. Var olun aziz Kilisliler’ demiştir. İkincisi ise Cumhuriyetimizin Yapı yıldönümü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ilan ettiğimiz, serencam devletimiz Türkiye Cumhuriyetinin 99. yapılış yıl dönümünde, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk özellikle koyulmak üzere, İstiklal Harbimizin kazanılmasına ve yıpranmamış devletimizin kuruluşuna önderlik fail umum kahramanlarımızı tazimle el ediyorum” dedi.

Esarete ve dayatmalara keyif göstermeyen Türk Milleti, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere alın başlattığı Halas Savaşı’nı, tarihte bir görülmemiş tıpkı kahramanlıkla zaferle taçlandırdığını vurgulayan Dülger, “Bu şişman zaferin arkası sıra, 29 Teşrinievvel 1923’te, ‘Egemenlik lakayıt koşulsuz milletindir’ ilkesi ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine tart hedefiyle Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduk. Cumhuriyetimizi, 2200 yıllık fehamet geleneğimiz ile yaşadığımız coğrafyadaki bin dört yüz almanak Selçuki ve Osmanlı mirasının, o günün edisyon şartlarında elde edilmiş bire bir kazanımı kendisine görüyor; Gazi Mustafa Eksiksizlik’in veciz bir şekilde ifade ettiği ‘modern medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma’ mücadelesini, geçmiş günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürüyor, gelecek demokrasi ve dinç iktisat yönünde itmam ettiğimiz herhangi bir mesafeyi, muhteşem geleceğimiz üzere yakılan bire bir ışık adına görüyorum. Tarihten mevrut el erki kültürümüzle, ünsiyet devleti kimliğimizle, herhangi bir zaman çoğalan gücümüz ve birikimimizle, büyüyen ekonomisi, yaşayan demokrasisi, ana insani değerlere olan bağlılığı, ilkeli ve vizyoner dış politikasıyla Türkiye, bölgesinde ve dünyada tıpkı esin kaynağı olmayı günümüzde de sürdürmektedir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin herhangi bir başarısı yemeden içmeden kişi vatandaşlarımızın değil; insanlığın kuma vicdanındaki, bölgemizdeki ve dünyadaki tamlık mağdurların, mazlumların, soydaş ve ahi toplulukların bile yüreğindeki umutları besliyor, canlandırıyor harekete geçiriyor. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize müteveccih saldırıların gerisinde, Cumhuriyetimizin işte bu seviyeye kazanmış olmasından mahsus maraza vardır. 1919’de çok print şartlarda başlattığımız Kurtuluş Savaşımızı, 1923’te bittabi yeni devletimizin kuruluşunu ilan ederek taçlandırdıysak, bugün karşılaştığımız sıkıntıları birlikte inşallah geride bırakacağız. Milletimizin kuma eseri olan cumhuriyetimize ehil geçmek, ülkemizin ve milletimizin geleceği için hizmet etmek, dövüşmek, gerektiğinde fedakarlıkta olmak, hepimizin omuz omuza vazifesidir. 84 milyon vatandaşımızın beherglas ferdi, bu ülkenin ve Cumhuriyetin, ayrımsız haklara cemaat, kuma tıpkısı geçmişi ve kuma bir geleceği paylaşan, tasada ve kıvançta tıpkısı evlatlarıdır. Bu duygularla ülkemizin gurur günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyor. Ilkin Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilkin kalkmak amacıyla bu toprakları bize yurt kılan İstiklal Mücadelemizin hep kahramanlarını misilsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün martir ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyorum” ifadesine ver verdi. – KİLİS

Share: