NAZIR KİRİŞCİ: ELEKTRİK BORCU OLAN ÜRETİCİLERE 10 MİLYON TL’YE KADAR SIFIR FAİZLİ KREDİ İMKANI

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile DOĞRU Tümen Genel Komutan Vekili Binali Saika, Dikili Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin asıl atma törenine katıldı. Törende Bakan Kirişci, üreticilerin hareketlilik borçlarını ödemeleri üstüne 10 milyon TL’ye büyüklüğünde muvaffakiyetsiz faizli krediden intifa imkanı getirildiğini söyledi. Binali Sebep ise, tarımın eklenmiş değerini arttıracak teknolojilerin kullanıldığı yani fikirli tarımın yapıldığı işletmelere dikkat çekti, bunun tıpkısı örneğinin Dikili OSB olduğunu söyledi.

İzmir’in Dikili ilçesinde faaliyete geçirilecek jeotermal ısıtmalı seranın asıl atma törenine Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci ile SELIM Tümen Genel Başkan Vekili Binali Sebep katıldı. Törende Kirişci ve Sebep’ın beraberinde, İzmir Valisi Ağır Sevap Köşger, Ekincilik ve Orman İzmir İl Müdürü Mustafa Dikkat, SELIM Parti İzmir Milletvekilleri Ceyda Bölünmez Çankırı, Mahmut Atilla Kaya, Yaşar Kırkpınar, Bedri Serter, Necip Nasır, DÜRÜST Tümen İzmir İl Başkanı Soyluluk Mürtefi Sonsuz, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, kaynak başkanları meydan aldı. İzmir Valiliği, İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Uran Odası (EBSO), İzmir Ticaret Borsası, Iye İhracatçı Birlikleri, Dikili Belediyesi ve Bergama Tecim Odası iş birliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında bütün 3 milyon 29 bin metrekarelik alanda neşelilik gösterecek tesisin temeli atıldı. Törende konuşan Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Bire Bir müjdeyi çevirmek isterim. Üreticilerimizin elektrikle ilgilendiren borçlarını ödemeleri üstüne finansman ihtiyaçlarını diremek üzere 10 milyon TL’ye büyüklüğünde muvaffakiyetsiz faizli krediden intifa imkanını getirdik. Bu borçlarını sıfırlamaları üstüne eke aynı fırsattır. İzmirimiz üzerinden cümle Türkiye’ye seslenmiş olayım. Acun Bankası kredilerinden OSB’mizin yararlanması hususunda temenni bakanlığımız marifetiyle olumlu neticelendi. 30 milyon dolarlık yüreklilik talebiyle ilgilendiren değerlendirme gerçekleştirilecek. Ekincilik toprakta yapılır. Bu alanın uygun berceste olduğunu görünce bahtiyar oldum. Biz istiyoruz kim ekincilik topraklarımız zait işgallere yıldızlı olmasın, benzer adım bu alanlar korunsun” dedi.

‘DÜNYANIN ÜZERİNDE HASSASİYETLE DURDUĞU ÜÇ BAŞLIK VAR’

Bakanı Kirişci, “Zaman Cuma. Cuma Namazı günü doğru tıpkısı işe miftah oluyoruz. Her şeyden ilk burası aynı tavhane Birleştirme Uran Bölgesi (OSB).

Burada benzeri jeotermal kaynağın kullanılması ve böylece erke kabil yüce aynı girdinin henüz uygun şartlarda temini ve bunun üretimde etken adına değerlendirilmesi bahis konusu. Tıpkı sair yönü itibariyle üstelik benzeri araya gelerek yanında benzeri hisse senedi yapma kültürünü birlikte burada sergileyecek olunması eke. Dünyanın üzerinde hassasiyetle durduğu üç başlık var birisi tarım ve besin başkası erke üçüncüsü de su. Tığ ülke kendisine akarsu üzerine ensesi kalın ayrımsız mutluluk değiliz. Acun ortalamasına baktığımızda akarsu problemi olan ülkeler arasındayız. Dünya ortalamasının bin milim civarında olduğunu varsaydığımızda bu durumumuzu görmemiz gerekiyor. Ters zenginlikleri üstüne tehlikeli tıpkısı dışa bağımlılığımız söz konusu ama jeotermal üzerine elimizi rahatlatan bir kapsam var. Komite başkanı kendisine mecliste fariza yaptığım dönemde meranın yanı başında jeotermal varsa bunun tahsisini değiştirebiliriz dedik” diye konuştu.

‘HER DAİM ÜRETİCİMİZİN YANINDA OLDUĞUMUZU GÖSTERDİK’

AK Parti Hükümeti döneminde tarımın adi fevk ihtiyacı olacak bilcümle mevzuata topluluk olduğunu belirten Nazır Kirişci, “Bu ülkede dizge tarımı konuşuyordu amma ülkenin benzeri Tarım Kanunu yoktu. Bu ülkede Atatürk’ün de hayali olan 65 yıllık benzeri tutku sona erdi. Mevki namına ‘Bugün kendine yetmiyor’ üzere hepimizi tebessüm ettirecek sözlerin sarfiyat edildiğini dahi biliyoruz. Yemeden Içmeden DOĞRU Öğür döneminde nüfusumuz son 20 yılda sayı farkı 1 milyon arttı. Tığ benzeri zamanda güzeşte 3 bin 500 dolar gönül başı milli geliri olan aynı ülkeyken bugün 11 dolarlar mertebesinde birey başı milli gelirimiz var. Ülkemize mevrut 2002 yılında 15 milyon gezgin vardı; ilişkin birimlerimiz, pandemi sonrası süreçte birlikte bu yılı 50 milyon turistle kapatabileceğimizi söylüyor. Bolluk seviyesinin artışından kaynaklanan sofradaki çeşitliliğimizi, ülkemizi konuşma eden turistlerimizi kattığımızda bu ülkenin üreticisi eli öpülesi üreticidir. Cebin ve karın teri dökmektedir. 100 yıllık Cumhuriyetimizin bakir tıpkısı yüzyılı başlayacak. Şehir tarımını yaygınlaştırmak istiyoruz. Site tarımı bizim üzere takkadak İstanbul, Ankara, İzmir ile kapalı mümteni. Jeotermal potansiyeli olan illerimizde üstelik acayip altı yetiştiriciliği uygulamalarıyla bunları gerçekleştireceğiz. Bu ülkenin üreticisinin daha aşkın üretmesi için her nev desteği yüklemek adına üreticimizin yanındayız. 20 yılda İzmir’imize birlik 27 milyar liralık tarımsal destek sağladık. Bu zirai bindi bu ülkenin üreticisine verildi. Türkiye kendine yeten, zat yeterliliğini sağlam haddinden fazla alanda sağlamış ayrımsız devlet. Bu sene özellikle buğday, rüşvet üzere ürünlerimiz oluşmak üzere rekolte itibarıyla haddinden fazla faziletkâr. sabah akşam üreticimizin beraberinde olduğumuzu gösterdik, göstermeye üstelik devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İKTİSAT KONGESİYLE İZMİR’DE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ VE EKONOMİSİ KONUŞULACAK

Törende yaptığı konuşmada İzmir’i tanımlamak amacıyla mütehammil çokça şeyin söylenebileceğini tabir eden YANLIŞSIZ Parti Genel Komutan Vekili Binali Yıldırım de

“İzmir kuruluşun ve kurtuluşun şehri. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılına varmadan yakında 9 Eylül’da İzmir’in kurtuluşunu algı edeceğiz. İzmir’in kurtuluşu esasta işgalin sona ermesini anlatım ediyor nedeniyle deminden iyicene tıpkısı projeyi buradan ifşa etmek istiyorum. Bildiğiniz kabil 1923 yılında 1’inci İktisat Kongresi toplandı. İstiklalimizi kazanmamızın arkasından Türkiye’nin konuşu modeli masaya yatırıldı. Üzerinden 100 sene geçti. 1’inci İktisat Kongresi’nin toplandığı yerde 100’üncü yıl münasebetiyle kullanılmamış tıpkı ekonomi kongresi toplantısı gerçekleştirilecek. İzmir İktisat Kongresi’nin gerçekleştirildiği çatı 1976’birlikte otopark olmak için yıkılmıştı. Demincek yapılan öz o alanın tıpı tıpına bir numara tarihi tescilli bina olarak aslına uygun olarak yapılması ve yapılan bu binada bu kongrenin toplanmasıdır. Böylelikle İzmir İktisat Kongresi’nin toplandığı çatı tekrar kazandırılmış olmakla kalmayacak İzmir ve Türkiye’nin geleceği, ekonomisi enine boyuna ele alınacak. Altın Valimiz bu çalışmalara önderlik ediyor” dedi.

İzmir’in takkadak tecim ve sanayide değil tıpkısı zamanda tarımda bile balaban benzeri site olduğunu tamlayan Saika, “Tarımda toplamda dördüncü sırada düzlük alıyoruz. Son yıllarda, ‘uran 4.0’ diye niteleyerek çokça duyuyoruz. Yıpranmamış tıpkısı kavram bile ‘ekincilik 4.0’ yerine önümüze çıkıyor. Burada tarımın ek değerini arttıracak teknolojilerin kullanıldığı yani çokbilmiş tarımın yapıldığı işletmelerimizi anlamamız gerekiyor. Bugün temelini attığımız bu işletme üstelik bu özellikte benzeri iş” diye niteleyerek konuştu.

‘TÜRKİYE TAHIL KORİDORU BAŞARISIYLA GURURLANMALIDIR’

Öte yandan 17 Ağustos Gölcük Depremi’nin yıldönümünü hatırlatan Sebep, şöyle bitmeme etti:

“Hareket öldürmez, tedbirsizlik öldürür. en son İzmir depreminde vatandaşlarımızı kaybettik. İzmir depreminde Elazığ’da olduğu kabilinden yaralar serian sarıldı ve durumunda dönüşüm gerçekleşti. Ayrıca belirlenen alanda sarsıntı konutları de yapıldı. Şehir Hastanesi’ne makul baktığımızda konutları görebiliyoruz. 2000 civarında pahal hasarlı konutu olan depremzede hemşerilerimizin binaları yapılacak. Bunlar üzere muktezi cesaret imkanları sağlanacak. Dünyamız ve bölgemiz tahakküm şartlardan geçiyor. Pandemi hep dünyanın ayarını bozdu. Tedarik zinciri bozuldu. Pahalılık nedir bilmeyen ülkeleri enflasyonla yüz yüze getirdi. Enerji, azık ve akarsu sektörleri ön plana çıktı. Bunlar çıktı bildirme ciddi alanlar. Türkiye bu noktada çabucak kendini düşünmeyen ve bölgenin ihtiyacını dikkate alarak tahıl koridorunun oluşturulması konusunda Ukrayna’birlikte hapsolmuş 27 milyon titrem tahılın ihtiyaç sahiplerine dağıtılması üzere savaşçı iki ülke beyninde bu koridorun oluşmasını sağladı ve muhtemel kıtlığın yaşanmasının önüne geçildi. Bunu Türkiye başardı. Bu başarısıyla tabii ki gururlanmalıdır. Türkiye önümüzdeki yıl, yeni tıpkısı yüzyıla ‘merhaba’ diyor. Yüzyıl bağımsızlığımızdan bu tarafa zorluklarla uğraş ettik ve ülkemizi bize yaşama eden kurucu iradenin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tasdik ettiği eseri bugünlere taşıdık. Bizim birlikte görevimiz ikinci yüzyıla ülkemizi daha işlek bire bir şekilde gelecek nesillere hazır ayla lütfetmek. Yaptıklarımızın beraberinde yapacağımız imdi iş var.”

‘İZMİR TARIMDA BILE İDDİALI’

Törende müracaat yapan İzmir Valisi Ağır Güzel Köşger, “Bugün burada esasen 15 endüstri bölgesi içerisinde genişlik aceleci şekilde süreci bitiren ve yatırımı gerçekleştirilmeye başlanan seranın asıl atma törenindeyiz. İzmir Türkiye’nin üçüncü şişman metropolü. İzmir hem endüstri hem ticaret hem turizm hem üstelik tarımda iddialı. Hayvancılıkta bir numara, ikinci oluyor, Konya ile yarışıyor. Bu koskocaman özelliği itibariyle İzmir ayn dolduran ayrımsız şehrimiz. İzmir kadimden beri Türk tarımında avangart şehirlerden biri. Tarımı teknolojiyle buluşturma üstüne İzmir Türkiye’ye denk oluşum etmiş ayrımsız site. Demincek tarımı jeotermal ile buluşturuyoruz. Dünyanın erke üstüne bastırık yaşadığı bu süreçte jeotermal kaynaklarla tarımı buluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BU PROJENİN HEPİMİZ İÇİN AYRI BİR ÖNEMİ BULUNUYOR’

İzmir Tecim Odası (İZTO) üyesi ve Dikili OSB Umumi Heyet Başkanı Mürtefi Osman Öğmen, “Bu projenin İzmir’üstelik kuma proje icra kültürünün genişlik muhteşem örneklerinden biri daha olması dolayısıyla hepimiz için ayrı tıpkısı önemi ve anlamı bulunuyor. Dikili, evvel Tarıma Dayalı İhtisas OSB projemiz. Zaman burada Avrupa’nın yer şişman ser kümelenmesini, tarımsal üretim ve uran entegrasyonunu hayata buyurmak amacıyla sizlerin birlikte desteğiyle çalışmalara başlıyoruz. Bu proje ile çağcıl ve otomasyon sistemine sahip teknolojik seralarda almanak 80 bin titrem nitelikli gözyaşı sebze ve ürün üreterek yurtiçi ve yurtdışı piyasalara sunarak, aktif tıpkı muamele oluşturmayı ve 3 bin 500 kişiye istihdam sağlamayı hedefliyoruz. amma velakin, bölgenin erke ihtiyacının bünyesindeki jeotermal, zaman ve rüzgar üzere temiz enerji tesislerinden karşılanarak, kendiliğinden yeten tıpkısı tarıma Dair İhtisas OSB olmayı amaçlıyoruz” dedi.

EBSO Başkanı Ender Yorgancılar da basar ve Borsa Başkanları yerine İzmir’in tarım alanındaki nazik potansiyelini harekete eylemek, tarıma dair endüstri projelerini vermek hususlarında İzmir’in şan model olmasını önemsediklerini rapor etti.

Share: