Öğrenciler teleskopla uzayı gözlemledi

Çorum’un Oğuzlar ilçesinde öğrenciler, teleskopla ay ve yıldızları gözlemledi.

Oğuzlar İmam Dil Cambazı Ortaokulu ve Oğuzlar Ortaokulu Müdürlüğünce planlı etkinlik kapsamında öğrenciler, Oğuzlar Çok Programlı Küçük Asya Lisesi bahçesine Astronom Murat Akış aracılığıyla kurulan rasıt ile uzayı inceledi.

Etkinlikte Oğuzlar Kaymakamı Mürtefi Emre Tekin, Oğuzlar Belediye Başkanvekili Hasan Çoçak, Oğuzlar Milli Eğitim Bilimi Müdürü Süleyman Atcıoğlu ve veliler de teleskopla uzayı müşahede imkanı buldu.

Gök Bilimci Garaz Atak, gözlemin peşi sıra Oğuzlar Çokça Programlı Rum Lisesi konferans salonunda planlı konferansta öğrencilere gök, güneş, acun, gezegenler, feza olayları, uydular, galaksiler ve gök olayları üzerine vukuf verdi.

Akın, AA muhabirine, ayın dünyadan tahminî 400 bin kilometre uzaklıkta olduğunu, rasatçı sayesinde öğrencilerin kocaoğlan kraterlerine kadar müşahede fırsatı bulduklarını söyledi.

Öğrencilerin teleskop kullanırken haddinden fazla iyice tepkiler verdiğini tamlayan Akın, “Özlük gözleri ile teleskopla müşahede arasındaki farkı anlamış oldular. İnşallah bu ayrımsız mebde. Mehabetli olan burada çocuklarımıza bir ışık saçabilmek, uzaya onlar amacıyla bire bir cam açabilmek. Ufuklarının çabucak Çorum, Oğuzlar olmadığını, evrenin dahi ötesinde uzayda olması gerektiğini çocuklara göstermiş oluyoruz.” dedi.

Çocukların teleskopla taban baktığında gök boşluğunda asılı bire bir gök objesi gördüğünü anlatan Atak, “Çocuklarımızın astronomiye meraklarını elan birlikte artırabilirsek, belki üstelik buradan geleceğin astronomları, astronotları çıkabilir.” diye konuştu.

Oğuzlar Ortaokulu Müdürü Ahmet Sim ise taşradaki çocuklara eskimemiş afak kazandırıp, yeni hayaller kurmalarını sağlamak için rasat etkinliği yaptıklarını belirterek, Oğuzlar’dan bile ayrımsız Aziz Sancar çıkabileceğine dikkati çekti.

Share: