Okçuluk, aile hanımlarının bile vazgeçilmezi oldu

Antalya’üstelik okçuluk kursuna gönderdikleri çocuklarının mutluluğunu gören eş hanımları, rica üstüne açılan kursta ok atıp hem spor yapıyor hem dahi odaklanma, koordinasyon ve duruş bozukluklarında sağlık gelişimlerinde okçuluğun yararını görüyor.

Cebel Belediyesi Spor Kulübünün düzenlediği yaz spor okullarında okçuluk kursuna çocuklarını gönderen ev hanımları, talepleri üzerine kendileri üzere açılan seanslarda okçuluk sporunu yapıyor. Turgut Özal Spor Salonu’nda haftada 6 dönme yapılan kursların sabah seanslarında kursiyerler ile lisanslı sporcular, öğleden sonraları ise ev hanımları ok atıyor. Odaklanma, koordinasyon ve vakfe bozukluklarında keyif gelişimlerinde okçuluğun yararını gören familya hanımları yıpranmamış ihvan edinerek toplumsallaşma fırsatı buluyorlar. Dinleyerek kulağa yayılarak ayrıksı kişilerin gelerek kayıt olmasını sağlayan okçuluk spor dalı, annelerin çocukları ile spor yapmasına imkân sağlıyor.

“Elimizdeki bütün imkanları seferber ediyoruz”

Velilerin isteği üzerine onlara bu branşı açtıklarını rapor fail Cebel Turgut Özal Spor Salonu Amiri Ayhan Karaipek,”Bu yaz spor okullarımızda tahminî 4 bin 500 öğrencimize 10 branşta hizmet ettik öğrencilerimiz, çokça kıvançlı kaldı. Bu kurslarımızı 2 kamer verdik. Bunun üstüne de eke bayanlarımızla ve velilerimiz onlara bile okçuluk üstüne branş açmamızı istediler. Onların talepleri doğrultusunda, bu branşı açtık. Şuanda öğrenciler ile alay malay gelip gidiyorlar, bildirme hizmeti verebilmek amacıyla elimizde ki bütün imkanları seferber ediyoruz. Çocukları ile birlikte geliyorlar, dallar ve anneler değişik yerlerde spor yapıyor. Herkes bahtiyar onların bahtiyar olması için elimizden geleni yapıyor. Buradan Cebel Belediye Reisi Kağan Tütüncüye verdikleri desteklerden çevre teşekkürname ediyorum” dedi.

“Özen ve koordinasyonu geliştiriyor”

2’inci basamak okçuluk antrenörü İlayda Keleştemur, “Öncelikle velilerimiz bize gelerek, bizim öğrencilerimiz yapıyor biz neden yapamayalım dediler. Bizde gelinsizinle beraber dahi yapalım. Biz ev hanımıyız bize üstelik farklılık tamam dediler. Geldiler denemeye başladık ve haddinden fazla sevdiler, bu sayede kulaktan kulağa yayılarak ayrıksı kişilerde gelerek vasıta oldular. Haddinden Fazla iyicene ilerledik. Farklı bire bir düz olduğundan kıran sosyalleşmeyi sağlıyor, bire bir zamanda özen, eş güdüm, hâlet ve vakfe bozukluklarında çalışkan olduğundan kıran okçuluk, keyif açısından haddinden fazla faydalı, Afiyet alarak yapıyorlar bu sporu. Gâh konularda odak geliştirdiğini söylüyorlar. Elan önce özen etmedikleri konularda daha çok daha titiz oluyorlar. İlgi çetin demincek şita dönemi kayıtlarımızı bekliyorlar” açıklamasını yaptı.

Okçuluk kursuna gelen gelen ev hanımı Ferişte Orhan, “Bakir evliyim komşum tavsiye etti. Buraya gelmeden önce biraz dolay yargım vardı. Ama buraya geldikten sonraları bütün dolay yargılarımdan kurtuldum. Çokça düzenli, haddinden fazla bahtiyar oluyoruz ve vakitlerimiz domuzuna geçiyor. Herkese öneriyoruz, burada çok iyicene insanlar bildik. İlk nöbet ok kullandım” dedi.

“Sosyalleşiyoruz”

Ayrıntılı zamandır ok atmak üzere benzeri kurs aradığını dile getiren Süpürge Otu Kaya Özbay, “Okçuluk sporunu fora etmek istiyordum. Burada böyle bir alan olduğunu duyduk ulaşım ve hocalar üstelik iyiymiş. Henüz önce hiç ok kullanmadım şu anda çokça memnunum. İlk bölüm ok atmaya başladık çokça şaşırdık bilahare ardından alıştık seviyemiz yükseldi. Duruş, hâl, sarp durma, odaklanma gibi afiyet açısından bizlere apotr oldu. Alelhusus odaklama problemi olanlara referans diyoruz. Sosyalleşiyoruz geliyoruz burada, yeni rüfeka ediniyoruz. Bizim amacıyla ayrımlı ortam oldu” ifadelerini kullandı.

“Torunu yapınca dide geldi”

Kursun kalburüstü öğrencilerinden Tülin Periloğlu, “Daha geçmiş bu sporu yapmadım, güzeşte yıllarda torunum geldi buraya. Onu görünce kul katılmak istedim. Haddinden Fazla seviyorum çokça domuzuna ayrımsız spor. Yevmi hayatımda burada bakir arkadaşlarım oldu” dedi.

“Hayatımıza kırat kattı”

Kızı Nazenin Ertürk ile ok atmaya başlayan Neslihan Ertürk, “Evire Çevire tıpkısı aktive oldu, bizim üzere ocak hanımıyız, günce koşuşturmalar beyninde bu spor hayatımıza ayrı ayrımsız damga kattı. İki kızım kışın başladı. Ata sporlarını seviyorum, buraya kızlarımı getirip götürdüğümde köle istiyordum. Kadınlar grubunun açılması ile gelişigüzel kul başladım. Seçme şey haddinden fazla sunturlu gidiyor” ifadelerine yer verdi.

“Dikkati gelişiyor”

Annesini kat sayı olan Cilveli Ertürk ise, “Okçuluğa başladığım için çokça mutluyum. Okçuluk özen ve takanak geliştiriyor. Anneme daima söyledim okçuluk çokça adamakıllı senin de gelmeni istiyorum dedim. Basar yaz okullarını duyunca acilen akmak istedi” diye konuştu. – ANTALYA

Share: