Ortaokul öğrencileri, dünyanın temas yerinden arama edilebilen limonluk geliştirdi

Ortaokul öğrencileri, dünyanın seçkin yerinden taharri edilebilen camekân geliştirdi

DÜZCE – Düzce’üstelik ortaokul öğrencileri engin arama edilebilen uslu limonluk sistemi geliştirdi. Serada hem yağmur suları depolanıyor hem bile seranın sıcaklığı ve aydınlatması bitkinin ihtiyacına bakarak ayarlanabiliyor.

Düzce’üstelik Gölyaka Ortaokulu öğrencileri, çiftçilerin çabucacık kullanabileceği düşüncesiz tavhane geliştirdi. Seranın sıcaklığından, yağmur suyu depolamasına kadar beherglas detayı düşünen öğrenciler, serada sakır sakır üretim yapılabilmesi için tavzih sistemi de geliştirdi.

“İnsan gücü minimum seviyeye indirildi”

7. sınıf öğrencisi Burçin Berra Deniz Kazı, projede herif gücünün minimum seviyeye indirildiğini belirterek, “Yağmur suları su deposuna gidiyor. Depoya revan baran suları ise ürünleri iaşe etmek üzere kullanılıyor” dedi.

Akıllı sera sistemi üzere mor çerağ kullandıklarını anlatım fail Ceren Alioğlu dahi, “Seramızda vantilatör açılıp kapanıyor. Seramızın içerisindeki sıcaklığı azaltmak için pervane kullanmayı tercih ettik. Aydınlatmamız bulunuyor. Aynı zamanda mor çerağ kullandık. Bu kandil ile gelişigüzel nebatat bundan sonra fotosentez yapabiliyor. Ayrıca serada spontane adına sulama sistemi bulunuyor” diye niteleyerek konuştu.

“Projemiz açıktan taharri edilebiliyor”

Projede saha kayran ayrımsız diğer mektepli Kahraman Ağabey İlhan, “Dünyanın gelişigüzel yerinde seramızdaki ürünleri üretebilmek bundan sonra haddinden fazla basit. Geliştirdiğimiz aplikasyon sebebiyle projemiz engin arama edilebiliyor. Uygulama içerisinden toprağın ve suyun sıcaklığını arama edebiliyoruz. Düşüncesiz bir maşa ile dünyanın neresinde olursak olalım, seramızı arama edebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Seranın çöz sıcaklığını, aydınlatmasını ve nemini bitkinin ihtiyacına göre ayarlıyoruz”

Projeyi geliştirmeden önceki etraflı müddet düşünüm alışverişinde bulunduklarına özen çekici Gölyaka Ortaokulu Müdür Yardımcısı Eray Keçeli, “Teknolojiyi seracılık faaliyetlerinde elbet kullanırız diye düşündük. Ürünlerden henüz bol ürün alabileceğimizi düşünerek, hakeza ayrımsız bütün geliştirdik. Tavhane sistemi 3 şekilde taharri edilebiliyor. Yazılımsal, el kitabı ve tablet üzerinden kontrol edilebiliyor. Yağmur sularını depolayarak içerisindeki bitkilerin sulanmasını sağlayabiliyoruz. Böylecene yağmur suları boşa gitmemiş oluyor. Seranın iç sıcaklığını, aydınlatmasını ve nemini bitkinin ihtiyacına bakarak ayarlayıp yapabiliyoruz. Geliştirdiğimiz aplikasyon sayesinde dünyanın seçkin vasıtasıyla seramızı arama ederek, ürünlerin elan gani gelişmesini sağlamış oluyoruz” şeklinde konuştu.

Share: