Pancar rekoltesi üreticinin yüzünü güldürdü

Çükündür rekoltesi üreticinin yüzünü güldürdü

SİVAS – Sivas’ta çükündür sökümünün başlaması ile ortaya sâdır erdemli rekolte üreticilerin yüzünü güldürdü.

Sivas ve çevresinde çükündür sökümüne başladı. Olgunlaşan şeker hastalığı pancarlarının yerey altından çıkartılması ile ortaya menfaat efdal rekolte üreticileri mutlu etti. Şükreden üreticiler pancar fiyatlarında de düzeltme beklediklerini belirtti.

Şeker pancarı üreticisi Soner Pekyürek, bu yıl 300 dönüme mümasil alanda çükündür ekimi yaptığını belirtip, “Geçtiğimiz sene 600 dönüm alanda ilk teşrin yapmıştık. Geçtiğimiz yıl ki istenmeyen şartlardan âlem üretimimizi nısıf yarıya düşürdük. Mübarek aklık tarlaları günebakan üretimine ayırdık. Meyilli ve yalman yerleri pancar üretimi üzere değerlendirdik. Buna karşın 8 tona yakın bire bir hasat gerçekleştirdik. Bu misil mebzul. Cenabı Allah’ın rahmeti verimli, verimimiz iyicene. Şuan amacıyla bire bir sıkıntımız yok.” dedi.

Çükündür işçiliği ile geçimini sağladığını tamlayan Mavi Ekinsi ise yaptığı açıklamada 13 şahsiyet ayrımsız ekip adına çükündür sökümü üzere Sivas’ta bulunduklarını tabir ederek, rekolteden kıran şükretti.

Sivas’ta çükündür sökümünün ay sonuna büyüklüğünde sürmesi bekleniyor. Sivas’ta şeker hastalığı fabrikası bulunmadığı amacıyla Sivaslı yetiştirici söktüğü pancarını; Kayseri, Yozgat ve Tokat’ta kim fabrikalara kıymak zorunda kalıyor.

Share: