SANKO Üniversitesi’nde nazik zaferin 100’üncü yılı kutlandı

30 Ağustos Galibiyet Bayramı’nın 100’üncü yılı, SANKO Üniversitesi’nde törenle kutlandı. SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, “100’üncü alım yılını kutladığımız Büyük Taarruz’un Başkomutanı Nazik Önder Atatürk’ü sezmek üzere Nutuk’u intikal etmek gerekir” dedi.

Anadolu Güruh Salonunda, içtinap etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Rektör Prof. Dr. Görgüsüz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, askeri dehaya topluluk büyük bir önder olduğunun altını çizdi. Şef olmanın yalnız ekibin tıpkı yöne debi etmesini seçmek olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Görgüsüz, “Önder, ekibi motive eden, ekibini bire bir beyin etrafında toplayabilen ve onları benzeri hedefe akilane yöneltebilen kişidir. Mustafa Kemal Atatürk gibi şişman benzeri lidere iyesi olmak bizler için balaban aynı onurdur” diye niteleyerek konuştu. SANKO Üniversitesi Kuma Dersler Kürsü Başkanı Prof. Dr. Atmaca Abdullah Sırmalı de “Kurtuluş Yolu” mevzulu sokum yaptı. Sakarya Meydan Savaşı’nin Kurtuluş Savaşı için benzeri dönüm noktası olduğuna dikkat calip Prof. Dr. Sırmalı, “Sakarya Meydan Muharebesi düşman ordusu üzere sonun, Türk ordusu üzere İzmir’e uzanacak Halas Yolu’nun başlangıcı olmuştur” ifadelerini kullandı. Balaban Tecavüz öncesi Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün yaptığı planlar ve aldığı kararların kurtuluşa revan yolu belirlediğini anımsatan Prof. Dr. Sırmalı, şöyle devam etti:

“Balaban Önder’in şu tespitleri çokça cesim, ‘Düşmana saldırı amacıyla üç vasıtanın yeterli olduğunu kullanmak gereğini duyuyorum. Birincisi milletin kendisidir. Milletin varlığı ve istiklali amacıyla gönlünde, vicdanında belirmiş olan istek ve emellerin sağlamlığıdır. İkincisi, milleti katakulli eden meclisin göstereceği stabilizasyon ve yiğitliktir, üçüncüsü ise milletin silahlı evlatlarından oluşan ordumuzdur’. Zaferin öğün haritası budur”

Şişman atak planı Akşehir’de bire bir ayak topu maçında yapıldı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Konya’ya gelen İngiliz General Charles Vere Ferrers Townshend ile görüşmek için Ankara’dan ayrılıp 23 Temmuz 1922 akşamı Akşehir’deki Gün Batısı Cephesi Karargahı’na, arkası sıra ise 24 Orak Ayı’da Konya’ya geçtiğini hatırlatan Prof. Dr. Sırmalı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Iri Önder, General Townshend’le görüştükten sonraları 27 Temmuz 1922’de Akşehir’e döndü. Akşehir’de evvel, 27-28 Orak Ayı gecesi Genelkurmay Başkanı Fevzi Ihata Etmek ve Mağrip Cephesi Komutanı İsmet İnönü ile görüştü. 28 Orak Ayı’bile oynanacak futbol maçını strateji bahanesiyle ordu ve kolordu komutanlarını Akşehir’e çağırdı. Savaş kararını ayak topu maçında düz Mustafa Kemal Ağır, 17 Ağustos’ta cepheye giderken Ankara’daki yabancı temsilciler ayırt etmesinler diyerek tamam acun ajanslarına, ’21 Ağustos 1922 Çankaya’üstelik Öz Partisi Verilecek’ haberi geçmişti.”

“Iri zaferin sırrı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, üç çarpışma vasıtası dediği milleti, meclisi, orduyu oldukça ferah hazırlaması ve çöz cepheyi olabildiğince sağlamlaştırmasıydı” diyen Prof. Dr. Sırmalı, şunları kaydetti: “Ordunun o dönemde ihtiyaçları ve eksikleri tamamlanmak üzereydi. Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün tecavüz kararını Alnaç Komutanı, Genelkurmay Başkanı ve Milli Savunma Bakanı biliyordu. Gün Batısı Cephesi Komutanı İsmet Ağır, 6 Ağustos 1922’de orduya muamma yerine taarruza hazırlık emrini verdi.”

Büyük Önder çay ziyafeti bahanesiyle sefere çıktı

Cepheye cereyan günü Ankara’dahi herkesin çay ziyafetine gittiğini anlatan Prof. Dr. Sırmalı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Nazik Alemdar, defa kıyafetlerini giyerek annesi Zübeyde Bayan’a vedaya gidip, elini öperek, izin lüzum. Atatürk, annesinin nereye sorusu konusunda ‘öz ziyafetine’ cevabını verir. ‘Bu giyit ziyafete mahsus değil’ diyen Zübeyde Hatun, Şişman Önder’in sefere gideceğini anlar ve bunun konusunda şöyle ayrımsız betik edip, ‘Oğlum seni bekledim, dönmedin. Öz ziyafetine gideceğini söyledin. Ama ego biliyorum, sen cepheye gittin. Sana yakarış ettiğimi bilesin. Akıllıca kazanmadan dönme.’ Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk, cebe arkadaşları ve behişt vatanımız için canlarını vermekten çekinmeyen tanınmayan kahramanlar, Balaban Saldırı’a giderken arkalarında gözü buğulu ama imge kırcı aileler bıraktılar. Büyük benzeri gururla kutladığımız 30 Ağustos Zaferinin 100’üncü yılında tam kahramanlarımızı rahmet ve minnetle anarak, önlerinde saygıyla eğiliyoruz.”

Tıp Fakültesi 2’nci Sınıf Temsilcisi Mehmet Salih Çevik’in sunumu ile düzenlenen törene, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Takatli Bayram, Umumi Kâtip Dr. Yusuf Fer Yıldırım, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Erek Akkın, Afiyet Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türkan Pasinlioğlu, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ayşen Bayram, SANKO Üniversitesi Hastanesi Mesul Müdürü Dr. Suat Özerbaş, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı. – GAZİANTEP

Share: