Saylav Ahu: “Çorum OSB tıbbi ve hoş kokulu nebat el işi üssü oluyor”

DOĞRU Öğür Çorum Milletvekili, MKYK Üyesi ve Tarım Orman Komisyonu Üyesi Ahmet Sami Ahu, Tarım ve Rustik Kalkınmayı Terviç Kurumu’nun (TKDK) Çorum’birlikte Birleştirme Endüstri Bölgesinde (OSB) bindi verdiği 6 tıbbi ve hoş kokulu bitki el işi tesisi ile OSB’yi tıbbi ve hoş kokulu bitkileri el işi üssüne çevirdiğini bildirdi.

Mebus Ahu, TKDK’nın 2011 yılından beri Avrupa Birliği (AB) ile kolektif uyguladığı IPARD Programı tarafından teberru kullandırdığını ve programın uygulandığı başka illerde olduğu kabilinden Çorum’birlikte dahi iyice işlere imza attığını belirterek, “Tıbbi ve aromatik bitkilerin işlevsel özelliklerinin anlaşılması, metin beslenme bilincinin artması ve yaşadığımız pandemi dönemi bu bitkilerden elde edilen saf ürünlerin istihlak ve ticaretinin artmasına araç olmuştur. Tıbbi ve aromatik bitkilerin tılsım uran beraberinde, baharat, meşrubat, parfüm ve kozmetik endüstrisi kabilinden alanlarda üstelik kullanılıyor olması ve insanların sentetik ürünler yerine saf olanları kâm etmesi bile sektörün gelişmesine ve büyümesine yardım sağlamıştır. Bu genişlik bu bitkilerin üretimi ve işlenmesine yönelik bakir yatırımların önünü açmıştır” dedi.

TKDK sektörün gelişmesine yardım sağladı

TKDK’nın, tıbbi ve aromatik nebat yetiştirenlere araba-takım, ürünlerin işlenmesine yönelik tesis kurulumlarında ise hem araba-takım hem birlikte tesisin tekmil imal işine destek sağladığını hatırlatan Ahmet Sami Ceylan, “Ticari değeri olan bu bitkilerden ülkemizde sunu makro olanlarından 72 tanesi TKDK’nın ‘Tıbbi ve Aromatik Nebatat Referans Listesi’nde düzlük almaktadır. Çorum’dahi bu sektöre sağlanan destek yüzde 55 teberru ile KDV ve değişik tam vergilerden muafiyet tanınarak uygulanmaktadır. İlimizde tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği Çerçevesin üstelik envestisman tutarı 110 milyon lirayı yardım tutarı 55 milyon lirayı aşan yaklaşık bin projeye; pulluk, diskaro, ilk teşrin, ilaçlama, hasat makineleri ve römork başta girmek için tahminî 5 bin nüsha makine-takım desteği verilmiştir. Bu bindi sebebiyle artan tıbbi ve hoş kokulu nebat üretimi, ilimizde işleme sektörüne yönelik üretim ihtiyacını da ortaya çıkarmıştır” şeklinde konuştu.

OSB’deki 6 işletmeye bindi verildi

Ceylan, “Çorum OSB’de; 3’ü faaliyette bulunan, 3’ü yatırımına başlayan ve birinin birlikte incelemesi bitmeme fail 7 tıbbi aromatik nebat el işi tesisi bulunmaktadır. 35 milyon lira yatırım tutarına erbap 7 tesis üzere yatırımcılara tahminî 20 milyon teklik atıfet sağlayan TKDK, Çorum OSB’yi tıbbi ve hoş kokulu nebat işleme üssüne çevirmiştir.

Yatırımını tamamlayıp faaliyete güzeşte tesislerde; çörekotu, kuşburnu, lavanta, adaçayı, kekik, sütlü kengel, aspir, üzüm-nar-incir çekirdekleri, ceviz özellikle girmek amacıyla birçok üründen yağ, tortu ve ekstrakt çıkarılmaktadır. Tüketici açısından çekirdek ve kışır kabil sunu nahif aksam birlikte bu tesislerin hammaddesini oluşturmakta ve tekrar bu tesisler sebebiyle değer kazanarak hem ilimiz hem birlikte ülkemiz ekonomisine melfuf ayar sağlamaktadır. Üretilen ürünler çöz piyasanın yanında ÇAKER, Almanya, Kanada, Belçika, Fransa, Bulgaristan ve Suudi Arabistan başta girmek amacıyla bir nice ülkeye ihraç edilmektedir” ifadelerini kullandı.

Yatırımcımızın yanındayız

Çorum’üstelik bugüne kadar envestisman tutarı 550 milyon liraya ulaşan Bin 153 projeye 295 milyon teklik armağan sağlandığını nâkil Ceylan, “Bunun 193 milyon lirası ödenmiş, artan 102 milyon liralık kısmının ise ödemeleri bitmeme etmektedir. Bu yatırımlarla 2 binin üzerinde insanımıza istihdam oluşturulmuştur. Değme yatırımın devlet ekonomisine yaptığı katkıyı önemsiyor ve altın buluyoruz. Hükümetimiz; envestisman özne, üreten, istihdama yardım sağlayıcı, elini taşın altına koyan seçme yatırımcının yükü düşürmek için geri olduğu kadar bugün de yanındadır. bundan sonra üstelik insanımızın ve Ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda yatırım işleyen herkesin yanında olmaya, destek vermeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. – ÇORUM

Share: