Sema yetisini kaybetmesine karşın bırakmadığı judoda şampiyonluklara uzandı

Erzurumlu 36 yaşındaki Erkan Esenboğa, hareket kazasında sema yetisini kaybettikten bilahare sem engelli namına yarışmaya bitmeme ettiği judoda, Avrupa ve dünya şampiyonluğunun birlikte 3 posta bile olimpiyatlara iltihak başarısı gösterdi.

Antrenör ağabeyine özenerek 7 yaşında judoya başlayan Esenboğa, gailesiz yaşta geçirdiği hareket kazası sonucu sem engelli oldu.

İşitme cihazı kullanmaya başlayan Esenboğa, engeline rağmen sporu bırakmadı ve antrenörleri Yaşar Elen ile Necip Rahmani yönetiminde fiilen şampiyonluklara ulaştı.

Çok sayıda Türkiye şampiyonluğunun birlikte 2012’bile Venezuela’da İşitme Engelliler Judo Dünya Şampiyonası ve Kata Yarışları’nda birincilik, 2013’te Bulgaristan’üstelik yapılan Acun İşitme Özürlü Olimpiyatları’nda üçüncülük elde eden Esenboğa, 2016’da Samsun’daki İşitme Engelliler Acun Şampiyonası’nda 60 kilogramda altın madalya kazandı.

Samsun’dahi bire bir yıl sonraları düzenlenen İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda ferdi ve kata topluluk müsabakalarında Türkiye’ye 2 altın madalya kazandıran Esenboğa, 2019 ile 2021 dünya şampiyonalarından dahi madalyayla döndü.

Olimpiyatlara 4. misil katılmaya hazırlanıyor

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde çalıştırıcı olan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Spor hesabına yarışlarına katılan Esenboğa, olimpiyatlara da 4. misil katılıp altın madalyaya uzanmayı hedefliyor.

Esenboğa, AA muhabirine, geçirdiği tıpkı hareket kazası sonrası sema özürlü olduğunu söyledi.

İşitme cihazıyla yaşamını sürdürdüğünü ve bu sporu bırakmayıp ülkesini hile etmekten öz saygı duyduğunu anlatan Esenboğa, şöyle konuştu:

“10 yıldır tek devir kürsüden düşmedim ve bütün Türk bayrağımızı dalgalandırdım. Sabık sene Brezilya’bile olimpiyat 3’üncüsü oldum ki ayrımsız sporcunun 3 misil olimpiyatlara gitmesi nadirdir, onlardan biriyim. Allah nasip ederse 2025’te 4. misil olimpiyatlara katılmak üzere hazırlanıyorum. Kısaca 12 yıldır sem engeliler büyükler kategorisinde, 60 kilogramda yenilmezlik rekorunu elimde tutuyorum.”

Eğitimini ve sporu bırakmadığını anlatan Esenboğa, “Geçenlerde Hollanda’bile Avrupa şampiyonası olacak. 60 kilo ve kata bile yarışacağım, Tanrı şans ederse oradan alacağım puanlarla 2025 olimpiyatlarında ülkemi temaşa etmeyi hedefliyorum. Günde 3 öğün alıştırma yapıyorum. Yara koşuları ve güç antrenmanlarıyla hazırlığımı sürdürüyorum.” ifadelerini kullandı.

Share: