Bafra ve Çarşamba ovalarında yetişen kapya biber tarlada müşteri buluyor

Samsun’birlikte Bafra ve Çarşamba ovalarında yetiştirilen kapya biber, pazara inmeden tarlada alıcı buluyor.

Türkiye’nin sunma artağan ovalarından Bafra Ovası’nda üreticiler, kapya biber hasadına başladı.

Salça, toz biber yapımında mergup, közlenerek tüketilen kapya biber, lezzeti ve dolgun yapısıyla arzu görüyor.

Bafra Yeşilyazı Mahallesi’nde kapya biber üretimi işleyen Hiçlik Yanık, günde 80 ile 100 titrem beyninde kapya hasadı yaparak Türkiye’nin dört bir yanına gönderdiklerini söyledi.

Ürünün tarladayken alıcı bulduğunu ifade eden Yanık, “Hem üretimini yapıyoruz hem birlikte köylülerimizden alıp satışını yapıyoruz. Bu şartlarda köylümüz dünyalık kazanıyor.” dedi.

Kapya biberin ihracatının de yapılmasını istediklerini belirten Yanık, şunları kaydetti:

“Samsun’dahi parçalanmamış donanımlı çözümleme laboratuvarı olmadığı amacıyla ihracatçılar çekiniyor. Kapya biberimiz çokça birinci sınıf ve aroması matlup nitelikte. İhracat yapıyoruz amma ürünümüz Mersin’e gidiyor, oradan ürünün ansız vürut riski var. Samsun’da bu laboratuvar olsa ihracatı macerasız yapabiliriz. Hem ülkemiz hem birlikte tığ kazanabiliriz.”

Engin Albayrak da 600 dekar alanda kapya biber yetiştirdiğini, hasadı yapılan ürünü Elazığ, Kütahya, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Malatya kabilinden illere gönderdiklerini aktardı.

“Bu sene mahsul çok fena hâlde, bunun yanında fiyatı birlikte haddinden fazla fena hâlde”

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Akva, Bafra ve Çarşamba ovalarında majör miktarda göveri ve yemiş üretimi yapıldığını anlattı.

Bu iki ovada 150 bin dekar alanda 878 bin titrem göveri üretildiğini tabir eden Sağlam, kapya biber üretiminin yoğunluklu kendisine Bafra Ovası’nda yapıldığını belirtti.

Samsun’bile, 2021 yılında 32 bin 250 dekar alanda 113 bin titrem kapya biber üretimi yapıldığına meni eden Akva, “Bu yıl hasat başladı, tahminlerimiz yaklaşık 33 bin dekar alanda 129 bin tona mail rekolte bekliyoruz. Bafra Ovası’ndaki kapya biberin hitit çok etine dolgun. İsotu ile anılmış Şanlıurfa, Kahramanmaraş ile Çukurova’ya tığ buradan kapya biber gönderiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Akva, Bafra’üstelik kapya biberin közlenmesi ile ilgilendiren ayrımsız üretimlik açıldığını belirterek şunları kaydetti:

“İnşallah çıktı dondurulmuş azık yerine tüketilmesini birlikte icat etmek istiyoruz. Hemen kapya biber değil cemi sebzelerin alelhusus Avrupa Birliği’nde geçmiş olan nüfusun beslenmesinde dondurulmuş sebze yemeği ile ilgili Bafra’bile bir çalışmamız var. İnşallah onu üstelik mümasil zamanda hayata geçireceğiz. O de yapılmaya başlandığında Avrupa Birliği, Rusya ve Ukrayna üzere ülkelere sebze ihracatımız devam edecektir. Bu sene ürün çok iyice, bunun birlikte fiyatı de haddinden fazla domuzuna. İnşallah böyle devam ederse önümüzdeki sene hem ekim alanlarını arttırmaya hem da yararlanma alanlarını arttırmaya devam edeceğiz.”Share: