Duyma yetisini kaybetmesine karşın bırakmadığı judoda şampiyonluklara uzandı

Erzurumlu 36 yaşındaki Erkan Esenboğa, iş kazasında sema yetisini kaybettikten sonradan işitme sakat olarak yarışmaya devam ettiği judoda, Avrupa ve acun şampiyonluğunun yanı sıra 3 kat birlikte olimpiyatlara iltihak başarısı gösterdi.

Antrenör ağabeyine özenerek 7 yaşında judoya başlayan Esenboğa, tüvana yaşta geçirdiği aksiyon kazası sonucu sem özürlü oldu.

İşitme cihazı kullanmaya başlayan Esenboğa, engeline rağmen sporu bırakmadı ve antrenörleri Yaşar Elen ile Soylu Rahmani yönetiminde çalışarak şampiyonluklara ulaştı.

Çok sayıda Türkiye şampiyonluğunun birlikte 2012’da Venezuela’üstelik İşitme Engelliler Judo Dünya Şampiyonası ve Kata Yarışları’nda birincilik, 2013’te Bulgaristan’da yapılan Dünya İşitme Engelli Olimpiyatları’nda üçüncülük elde eden Esenboğa, 2016’dahi Samsun’daki İşitme Engelliler Dünya Şampiyonası’nda 60 kilogramda altın madalya kazandı.

Samsun’bile benzeri sene sonraları düzenlenen İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’nda ferdi ve kata bando müsabakalarında Türkiye’ye 2 zer madalya kazandıran Esenboğa, 2019 ile 2021 acun şampiyonalarından da madalyayla döndü.

Olimpiyatlara 4. kat katılmaya hazırlanıyor

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde çalıştırıcı olan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi BEN Spor adına yarışlarına katılan Esenboğa, olimpiyatlara dahi 4. nöbet katılıp altın madalyaya uzanmayı hedefliyor.

Esenboğa, AA muhabirine, geçirdiği benzeri hareket kazası sonrası sem mânialı olduğunu söyledi.

İşitme cihazıyla yaşamını sürdürdüğünü ve bu sporu bırakmayıp ülkesini piyes etmekten onur duyduğunu anlatan Esenboğa, şöyle konuştu:

“10 yıldır tek antlaşma kürsüden düşmedim ve bilcümle Türk bayrağımızı dalgalandırdım. Sabık yıl Brezilya’dahi olimpiyat 3’üncüsü oldum kim tıpkı sporcunun 3 posta olimpiyatlara gitmesi nadirdir, onlardan biriyim. Allah kader ederse 2025’te 4. defa olimpiyatlara katılmak amacıyla hazırlanıyorum. Tahminî 12 yıldır işitme engeliler büyükler kategorisinde, 60 kilogramda yenilmezlik rekorunu elimde tutuyorum.”

Eğitimini ve sporu bırakmadığını anlatan Esenboğa, “Geçenlerde Hollanda’üstelik Avrupa şampiyonası olacak. 60 kilo ve kata bile yarışacağım, Allah yıldız ederse oradan alacağım puanlarla 2025 olimpiyatlarında ülkemi desise etmeyi hedefliyorum. Günde 3 misil alıştırma yapıyorum. Dokunaklı koşuları ve kuvvet antrenmanlarıyla hazırlığımı sürdürüyorum.” ifadelerini kullandı.Share: