Siirt’te 826 hayat depremlerin arkası sıra havari eş doğmak amacıyla başvuruda bulundu

Siirt’te 826 yaşama depremlerin ardından apotr familya kalkmak üzere başvuruda bulundu

SİİRT Siirt’te 826 gönül 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen depremlerin ardından refakatsiz çocuklara koruyucu aile gelmek için referans yaptı.

Sülale ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ömer Faruk Ergün, “asrın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin arkası sıra 826 kişinin havari sülale tevessül etmek için başvuruda bulunduğunu dile getirdi. Korunma kararı sunulan çocukların havari aileye verilebileceklerini ifade fail Ergün, “Yardımcı sülale yanında kaldığı müddet içerisinde da dehalet kararı bitmeme ediyor. Kimler koruyucu ev gibi? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oluşmak, 25-65 yaş aralığında olmalı, okuryazar olmalı, ahenktar geliri olması gerekiyor. Bu konularda bize şu esas büyüklüğünde başvuran 826 familya var” dedi.

Buna yönelik geçen hafta bilgilendirici seminerler düzenlediklerini rapor fail Ergün, “Apotr familya olabilmesi amacıyla bile bizim toprak müdürlüğümüzce oluşturulan alt kurul tarafından değerlendiriliyor. Aileler çağırılıyor. 5-6 kez konuşma sağlanıyor. Görüşmeler neticesinde koruyucu karı olacağına karar sunulan ailelerle daha eğlenceli görüşmeler yapılıyor. Böylece içtimai inceleme raporu düzenleniyor ve bakanlığımıza gönderiliyor. Bakanlığımıza gönderildikten sonra bakanlığımızca de değerlendiriliyor. Bu proses bu şekilde işleniyor” şeklinde konuştu.

Share: