Silvan şehidi Mehmet Şanlı Sarak’a koşma bestelendi

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde görev yaptığı birliğe bayramlaşma törenine giderken PKK’lı teröristlerin silahlı saldırısı sonucu martir olan Uzatmalı Çavuş Mehmet Büyük Sarak hesabına koşuk bestelendi. Bestekar Hanifi Gökhan Yazıcıoğlu tarafından kaleme alınan şiir martir Mehmet Mürtefi Sarak’ın anılarının yaşaması üzere özel adına hazırlanan odasında ağabeyi Nedim Sarak aracılığıyla teyit alındı.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, sivil kıyafeti ile evinden görev yaptığı alay malay planlı bayramlaşma törenine giderken PKK’lı teröristlerin silahlı saldırısına uğrayan Uzatmalı Çavuş Mehmet Ali Sarak, 23 Eylül 2015 tarihinde şehit düştü. Osmaniye’deki şehitler özellikle olmak üzere Türkiye’nin değişik kentlerinde şehit düşenler yerine şiirler kaleme alan Bestekar Hanifi Gökhan Yazıcıoğlu, martir Uzatmalı Çavuş Mehmet Uca Sarak için kaleme aldığı şiiri ağabeyi Nedim Sarak’a tasdik etti. Kurban Bayramı’nın arifesinde kardeşinin tanıklık haberini düz koca Nedim Sarak üstelik şehit kardeşi Mehmet Yüce Sarak’ın anılarını ölmezleştirmek üzere özel kendisine hazırladığı odada kardeşi yerine yazılan şiiri teyit aldı. Türk bayrağı ve Kur’an-Kerim’in birlikte dürü edildiği koşma tesliminde fert anlar faal Nedim Sarak, yaşadığı sevinci apayrı ailelerin birlikte yaşamasını istedi.

“Kurban Bayramı’nın bir numara haset defnettik”

Kortej arifesi kardeşinin tanıklık haberini aldığını tamlayan ağabey Nedim Sarak, “Şehidimiz 1990 doğumluydu. 23 Eylül 2015 tarihinde şehit düştü. 9 çevrim önce doğum günüydü, mevlit gününden 9 bölüm bilahare martir düştü. Kurban Bayramı’nın arifesiydi. Ön Gün haset tanıklık haberini aldık. Kurban Bayramı’nın bir numara günü üstelik defnettik. Bu odayı hazırladık. Şehidimizin anılarını özlük çökertme telefonundan çıkanları ense çantasından çıkanların hacısı hocası bu odada. Sevenlerinin üstelik ödül ettikleri eşyalar yani bütün anılar bu odada. Duygular bağımlı kim anlatılmaz. Bu odada bunları idrak etmek niteliksiz değil” dedi.

Martir kardeşi için bestelenen şiirden muhit sevindiğini söyleyen Nedim Sarak, “Şehidimizin yerine yazılan bu güzelce şiirin bestesini eden Hanifi kardeşimize çokça teşekkür ederim. Gönülden koptuğunu hissedebiliyoruz. Eksiksiz şüheda için yetiştiği yere büyüklüğünde yapmayı planladığını anlattı bizlere. İnşallah ayrıksı şehit ailelerine de bize yaşattığı sevinci yaşatır” diye konuştu.

“Ömrümüz olduğu müddetçe hakeza devam edecek”

Martir ailelerinin kendilerine sevinerek kapılarını açtıklarını rapor eden Türkistan Edebiyat ve Danışma Derneği Genel Başkanı Ferhat Leşker, “Bütün şehit ve gazi ailelerimizi konuşma ediyoruz. Bestekarımızın yazdığı şiirleri, bayrağımızı ve Kur’an-Kerim’i takdim ediyoruz. Kendileri de bizlere kapılarını açıyorlar. Ben bütün şehit ailelerine teşekkür ediyorum. Ömrümüz olduğu müddetçe hakeza bitmeme edecek inşallah” dedi.

“80 martir ailesine kitap takdimi yapıldı”

Şehitler yerine besteledikleri eserleri ailelerine takdim ettiklerini tamlayan Bestekar Hanifi Gökhan Yazıcıoğlu, “Bugüne kadar 80 martir ailesine eser takdimi yapıldı. Tabi ki Türkistan Literatür ve Görüşme Derneği’nin açmış olduğu beste atölyesinde bestelerimizi yapıyoruz. Şuana büyüklüğünde 1000 lime işaret bestelendi. Bugün şehidimiz Mehmet Mehabetli Sarak’ın evine geldik. Kendisi için yapılan hususi hane da eseri seslendirdik. İnşallah 13 bin şehidimize 13 bin iz yazarak aileleri musahabe etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. – OSMANİYE

Share: