Sinop gündem haberleri | Sinop’ta muhtarlar günü kutlandı

Sinop’ta 19 Ekim Muhtarlar Haset dolayısıyla tören düzenlendi.

Törende, Atatürk Anıtına çelenk sunuldu, tırsmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Sinop Muhtarlar Derneği Komutan Vekili Hasan Koyuncu, yaptığı açıklamada, muhtarlık müessesesinin 193 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürdüğünü söyledi.

Koyuncu, “Muhtarlık müessesi, Osmanlıdan cumhuriyete taşınan ender kurumlardan birisidir. Muhtarlarımız bire bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin ihtişam kurumlarıyla ilişkilerinde aracı aynı görkem oynarken, başka yandan de çağcıl kamu yönetimi anlayışının arz temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında majör benzeri görevi adına getirmektedir. Daha anlaşılabilir benzeri ifade ile azamet yurttaş ortada bir köprü vazifesi görmektedir.” dedi.

Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün ‘Muhtar, demokrasinin ana taşıdır’ sözüne atıfta bulunan Hasan Koyuncu, “Bu yıl 6’ncısını kutladığımız bu günü bizlere Muhtarlar Günü yerine bergüzar eden özellikle Cumhurbaşkanımıza, hükümetimize ve Gazi Meclisimize teşekkürlerimizi sunuyor, umum muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Gününü kutluyor ve meslektaşlarıma çalışmalarında başarılar diliyorum.” diyerek konuştu.

Törene, Şehremaneti Komutan Yardımcısı Alemdar Serdar Öztürk, kat müdürleri ve köy ile mahalle muhtarı katıldı.

Share: