Sivas’ta dolayı ayçiçeğinde hasat mesaisi başladı

Sivas’ta 134 bin 500 dekarda ekimi yapılan ekolojik ortam ayçiçeğinin hasadına başlandı.

Valilikten yapılan açıklamaya bakarak, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünce Ulaş ilçesi Akkaya köyünde hasat programı gerçekleştirildi.

Ilbay Yılmayan Balkır, burada yaptığı açıklamada, ayçiçeğinin önemli öneme ehil olduğunu belirtti.

Kentte yapılan baraj, gölet ve sulama kanalları ile sulanabilir yerey miktarının seçme sabık devir arttığını vurgulayan Balkır, “Yapıt çeşitlerimiz de gelişigüzel sabık çağ artıyor. Bu ürün çeşitliliğinden birisi de zaman hasadını gerçekleştireceğimiz gün çiçeği. Günebakan pandemi döneminde gördük kim hoşur çok mühim ayrımsız yapıt.” ifadelerini kullandı.

Valilik himayelerinde gerçekleştirilen projelerle Sivas’ta ayçiçeği üretiminin temas geçen yıl arttığına değinen Şimşek, şunları kaydetti:

“4 sene önceki 6 bin dekarken bugün 134 bin 500 dekara çıkacak durumda. Ekimi ve hasadı bayağı, verimi birlikte haddinden fazla faziletli. Baktığımızda tohumunda yüzde 40-55 civarında yağ bulunuyor. Bu dahi bunun verimini gösteriyor. İlimizdeki günebakan üretimini çoğaltmak istiyoruz. Bu gaye doğrultunda valiliğimiz himayesinde, İl Özel İdaremiz, Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz işbirliğinde tıpkı projeyi hayata geçirdik ve bu proje doğrultusunda da 114 çiftçimize 5 bin 500 kilo soy sop dağıttık. Bunun da meyvesini alıyoruz. Bugüne büyüklüğünde bu dağıttığımız tohumlardan kısaca 15 bin ton nişane beklemekteyiz. Amacımız çiftçilerimizi üretime özendirmek, bundan sonra alanda üretim yapmak ve çiftçilerimizin kazancını, soylu erki düzeyini daha bile bırakmak.”

Programda konuşan Şehremini Hilmi Bilgin, İl Özel İdaresi Umumi Sekreteri Eder Algın ve İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Talih, hasadın kandırıcı olmasını diledi.

Konuşmaların arkası sıra Ilbay Parıltı ve Komutan Âlim, biçerdövere binerek gün çiçeği hasadı yaptı.Share: