Son an haberi… YORDAM TEKNESİNİN ÇARPMASIYLA ÖLÜMDE, DENİZDE KEŞİF

BALIKESİR’da, yordam teknesiyle Elvan Fırat Taşdöğen’e (46) çarparak ölümüne hastalık olduğu iddiasıyla tutuksuz yargılanan Ender Yoz’ün (51) davasında, denizde keşif yapıldı. Maznun ve şahitler, Sahil Düzenlilik Komutanlığı’na ilgilendiren bota alınırken, ifadelerine başvuruldu. Olayın kıya olduğunu belirten Renkler Fırat Taşdöğen’in eşi Ziyalı Taşdöğen, sanığın mukteza cezayı alacağına inandıklarını belirtti.

Olay, 7 Ağustos 2021’üstelik meydana geldi. Ankara’dan ailesiyle tatil amacıyla Balıkesir’in Erdek ilçesi Sahil Mahallesi’ndeki yazlık evlerine mevrut Renkler Fırat Taşdöğen, Çuğra sahilinde denize girdi. Bu tam Ender Pespaye, iddiaya bakarak, atiklik teknesiyle yanaştığı iskeleden düzenlilik çemberine andıran kendisine çabukça hareket etti. Siktirici’ün kullandığı bölge, tahminî 50 metre mesafede yüzen Renkler Fırat Taşdöğen’e çarptı. Kolu parçalanan Taşdöğen, kaldırıldığı Erdek Neyyire Sıtkı Fehamet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Evli ve 1 yavru annesi Taşdöğen’in cenazesi, Ankara’da toprağa verildi. Olayın peşi sıra Ender Aşağı, gözaltına makbuz. Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde müteahhitlik eden, dünkü küme ekiplerinden 1923 Mustafakemalpaşa Spor Kulübü’nün sakat başkanı Ender Sıradan, atıf edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmadan yargılanmak için erkin bırakıldı.

İTİRAZLA TUTUKLANDI, YENİDEN SERBEST KALDI

Açıkgöz ekipleri, Ender Hoşur’ün kullandığı yordam teknesine halk koydu. Savcı ile bilirkişiler bile sezinleme yaparak tecrübe tanıklarının ifadesine başvurdu. Şikayetçi avukatının itirazı ile Ender Kıtipiyoz, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Tıpkısı müddet cezaevinde küsurat Süfli, avukatlarının başvurusuyla başıboş kaldı. Soruşturmanın sonunda Tezyifkâr karşı ‘bilinçli taksirle ölüme neden olmak’ suçundan 6 yıla kadar mahbes cezası istemiyle Erdek Asliye Ukubet Mahkemesi’nde sevgili açıldı. Ender Banal, duruşmada bilge karşısına bundan sonra. Sanık Aşağılık ile tarafların avukatları ve Taşdöğen’in ailesi, salonda amade bulundu. Duruşmada meze kayran maznun Ender Âdeta, olayın kaymakamlık sonucu meydana geldiğini söyledi. Savunmanın ardından mahkeme heyeti, fenomen durumunda yeniden keşif yapılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

O DENİZDE KEŞİF YAPILDI

Kararın arkası sıra çabukluk teknesinin Renkler Fırat Taşdöğen’e çarptığı denizde, irfan gerçekleştirildi. Ender Sıradan ile kaza çabucak teknede olan kızı ve sahilde kâin şahitler, keşfe katılırken, açıkgöz ekipleri ise yakınlarda güvenlik önlemi aldı. Duruşma başkanı, maznun ve tanıkları biricik bir tane Kenar Düzenlilik Komutanlığı’na ilişkin bota alarak, olay anını canlandırdı ve ifadelerine başvurdu. Antrparantez tanıkların ifadeleri, sahilde tıpkısı defa elan makbuz.

‘OLAYIN CİNAYET OLDUĞUNU BİLİYORUZ’

Keşfin arkası sıra Elvan Fırat Taşdöğen’in eşi Münevver Taşdöğen, şunları söyledi

‘Ben görüngü günü Ankara’daydım, saat 19.00 civarında eşime havza çarptığını söylediler. Apar topar biz Erdek’e geldik. Geldiğimizde hala yaşadığını zannediyorduk. Kolu kırık, kaburgalarında üstelik fay falanca var, dediler. Onun haricinde ben yoğun bakıma girdiğimde hala eşimi arıyordum. Ta kim doktor ‘Başınız esen olsun’ diyene kadar. Yani biz şu olayın kıya olduğunu biliyoruz. Hüküm mercine dahi anlatıyoruz durumumuzu. Niçin cinayet Şu gördüğünüz alanda süfli fevk 45 metre gitgide yüzülüyor. Aynı boyu ancak geçecek mesafede. Türk ve Avrupa yağız sularında öğrendiğimize göre, bu yüzme alanı yerine akseptans 200 metre içerisine motorlu araçların girmemesi gerekiyor. Oysaki yordam teknesi iskeleye beş altı gönül bırakıyor. Motorunun arızalı olduğunu düşünülerek aracısız yerine sahile paralel şekilde gitmeye kalkıyor ve bu kalkarken dahi 2 kafayı gördüğünü söylüyor. Buna rağmen üçüncü kişiyi görmedim, diyor. Birisi bu kafalardan sol tarafında kalıyor eşimin birisi sağlıklı tarafında; şu şamandıraların 2 metre açığında. Bu kadar yakın mesafede bu olay oluyor. Kendileri birtakım itirazlarda bulunuyor amma çarpmanın şiddetini motelden duyuyorlar ve koşarak geliyorlar. Adli tıbbın raporu belli. Bu rölantide çoğaltan bir teknenin vereceği hasar değil. Bugün keşifte tanıkları defalarca dinlediler. Gine gene dinlediler. Tecrübe tanıkları, şevahit hepsi bire bir ifadeyi verdiler. Şahitler gördüklerini anlattılar. İnşallah vacip cezayı alacağına inanıyoruz.?Share: