Süleyman Aristokrat: Kadın Cinayetleri Güzeşte Yıla Göre Yüzdelik 7 Düştü

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Edirne’deki ‘Kadın Muhtarlar Buluşması’nda, “Geçen yılın yüzde 7 aşağısında eş cinayetleri. Bizim, bir tanesinin olmasına tahammülümüz söz konusu değildir. Tıpkı tanesinin olmaması süresince bedava harcama ediyoruz. Ancak bazen değerlendirmeler yapıldı, işte ‘İstanbul Sözleşmesi’nden çıkınca eş cinayetleri artacak, şöyle olacak, böyle olacak’ denildi. Hiç da öyle bire bir husus değil” dedi.

Süleyman Aristokrat, bugün Edirne’ye geldi. Tıpkısı restoranda planlı ‘Kadın Muhtarlar Buluşması’nda mütekellim Aristokrat, şunları söyledi:

“METAMFETAMİN TEHLİKESİ VAR”

“Kadın muhtarlarımızdan alelhusus ricam, esrar meselesine ilgi edilmesidir. Metamfetamin, alçak tıpkısı tehdittir. Bizler, oluşturduğumuz kayran baskısıyla -şurası burada nakletmek isterim- eroinin rotasını etrafımızdaki coğrafyada değiştirdik. Bir Vakitler Maşrık Anadolu’üstelik, yakaladığımız uyuşturucuların tamamının yüzdelik 20’si yakalanıyordu. Mankafa kalanı batıda yakalanıyordu, oradan girdiği amacıyla mahdut içine. Şimdi yüzdelik 76’sını sınırlarımızın tezce önünde, 3 vilayette; Dert, Van ve Hakkari’dahi, 3 çizi vilayetinde yakalıyoruz. Ferasetsiz kalan yüzdelik 24’ü ancak batıda yakalanıyor. Yani ağırbaşlı aynı meydan baskısı ortaya koyduk. Güzeşte yıl 26 titrem yakalamıştık, toplam gümrükle beraber. Şimdi 10’uncu ayı bitiriyoruz, fakat 6,5 titrem yakaladık. Faktör? Zira beyaz zehir ortası Afganistan üzerinden, İran üzerinden Akıllıcasına Akdeniz’e indi. Fakat tabii ki demin bambaşka tıpkısı tehlikeyle yüz yüze kaldık. Güzeşte yıl sene 6 ton metamfetamin yakalamıştık, benzeri geçmiş sene 3 titrem, şimdi 10 tonu aştık. Yani bir metamfetamin tehlikesi var. ve bu konuda ego, hepinize teşekkürname ediyorum, muhtarlarımızdan razıyız.

“TAKİP EDİYORUZ VE İZLİYORUZ”

2016 yılında Türkiye’üstelik 920 uyuşturucuya sınırlanmış ölüm vardı. 2017 yılında 941 uyuşturucuya kapalı ahiret yolculuğu vardı. Sonradan bu tepeden aşağıya düştü. Bu rakamlar Adli Tababet Kurumu verisi. Sabık sene 270 uyuşturucuya tutkun ahiret yolculuğu. 941 sunma belen noktasıysa 270’e büyüklüğünde düştü. Bu sene, güzeşte yılın Adli Tababet rakamlarına göre yüzde 25 altında gidiyoruz. Yani esas bakımından uyuşturucuya ilişkin ölümleri düşürdük. Bazı beyaz zehir rotalarını değiştirdik. Mızrap kullanan çocukların, insanların yüzde 90’ının ailesi var, annesi ve babası var, yaptığımız bütün araştırmalarda. İllerde 42 ölçüt, ilçelerde 32 kriterden, hangi ilin riskli olduğu, hangi ilde en haddinden fazla ne kullanıldığını her ay çıkartıp, başkaca kanalizasyonlardan aldığımız atılmış malzemelerle o kanalizasyonlara giden uyuşturucunun ne olduğunu üniversiteler eliyle tespitiyle ki 62 ilde bunu yapıyoruz ve ki 81 ile çıkaracağız. Bütün bunlarla birlikte 112’ye gelen ihbarlardan, hastanelere yatan çocuklardan atılmak için bilcümle bunlarla ait çalışmalarımızı bir risk analizi yöntemine göre 42 kriter illerde, 32 ölçüt dahi ilçelerde yaparak kaymakamlarımız, valilerimiz, güven müdürlerimiz, güllabi komutanlarımız hep birlikte takip ediyoruz ve izliyoruz.

“‘KADIN CİNAYETLERİ ARTACAK, ŞÖYLE OLACAK, BÖYLE OLACAK’ DENİLDİ”

Uyuşturucuya vabeste ölüm rakamları düşerken 2016 yılında cezaevinde uyuşturucudan tutuklu veya hükümlü yahut hükümranlık özlü kâin 35 bin sayısı 117 bine daha çok. Yani sayıyı 35 binden 117 bine… Cezaevlerinde şu zaman 220 bin emanet kalıyor, bunun 117 bini uyuşturucudan. Ailenin anne direği olan kadınlar namına dahi size sesleniyorum. Bütün bunlardan çocuklarımızı, gençlerimizi, ati nesillerimizi korumalıyız. Avrupa’dan çocuklarımızı korumalıyız. Tığ onlara iyilik yapıyoruz; dünyada doğudan mevrut uyuşturucuyu batıya irsal etmemek amacıyla canhıraş mücadele ortaya koyuyoruz. Onlar bile orada hem kimyasal laboratuvarlarında maden üretiyorlar hem üstelik dönüyorlar, uyuşturucuyu serbest bırakarak dünyanın rastgele tarafına uyuşturucu içiminin yaygınlaşması amacıyla tıpkı hars oluşturmaya çalışıyorlar.

Kadın cinayetlerinde bile size bire bir bilgi atfetmek isterim. Sabık yılın yüzde 7 aşağısında karı cinayetleri. Bizim, bire bir tanesinin olmasına tahammülümüz söz konusu değildir. Benzeri tanesinin olmaması süresince karşılıksız harcama ediyoruz. Ancak kimi değerlendirmeler yapıldı işte ‘İstanbul Sözleşmesi’nden çıkınca avrat cinayetleri artacak, şöyle olacak, hakeza olacak’ denildi. On Paralık üstelik anca tıpkısı öz değil. Polis Güçleri ayrımsız polis güçleri, devlet bir heybet, yasa tıpkı kanun. Şu anda inanın, bu işin üstüne o büyüklüğünde haddinden fazla düşüyoruz kim. Takkadak kadınlara yönelik KADES kabil birtakım tedbirler kadar. Mesela biz, kadına şiddette hep dünya örneklerini tarayarak polis merkezileri ve karakollarda evvel müracaat formunu gerek mahkemelerin, hakimlerin çokça mebzul değerlendirebileceği kalıp döndürdük.”

Share: