Tanesi 50 kilogram geliyor: Dev lahanaların hasadı başladı

Tanesi 50 kilo geliyor: Dev lahanaların hasadı başladı

KAHRAMANMARAŞ Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde, coğrafi meni belgesi başvurusu yapılan dev lahanaların hasadı başladı. Ağırlığı 50 kiloya kadar çıkabilen lahanalar, lezzeti ve aroması ile yöre plana çıkıyor.

Bire Bir kişinin ağırlık taşıdığı ve aroma ile lal yönünden benzerlerinden ayrılan Elbistan lahanasının hasat zamanı geldi. Geceleyin-tarih arasındaki şule farkının artmasıyla gelişigüzel kendine has aromasını toplayan lahanalar, tarladan kesilip başta Elbistan gelmek için çevre ilçe ve illerdeki sofralara lal katmaya başladı. Çeyrek Altın asırdan fazla tıpkı süredir ilçeye merbut Karaelbistan Mahallesi’nde dürme yetiştiren Büyük Kasıt Dağlıoğlu, dev lahanaların tohumunu dahi kendisinin ürettiğini söyledi.

Tohumundan hasadına kadar harcadığı emeğin karşılığını almaya başladığını tabir fail Dağlıoğlu, Bin bir emekle yetiştirdikleri lahanaların, inikat olgunluğuna eriştiğini belirten Dağlıoğlu, “28 yıldan beri gözleme yetiştiriyorum. Bu sene 17 dönüm ektim. 10-20 dönüm arasında değme yıl ekim yapıyorum. Bu işe arzu verdim birlikte denilebilir. Tohumu, fide ve lahana üretiminin üçünü dahi kendim yapıyorum. Elbistan’a has yerel döl üretiyorum. Haddinden Fazla nitelikli benzeri dürme. Yunak memlekette hakeza nişane yetişmez. Böyle büyüklükte gözleme olduğuna inanmayanlar da oluyor. Şuanda mahsul bile çokça fena hâlde. 55 kiloyu bulan var. Tarlada ise 20-30 kilogram arasında geliyor” ifadelerini kullandı.

Lahananın bölge halkının sofralarında serbest benzeri saha tuttuğunu anlatan Dağlıoğlu, “Tanesini 40 liradan satıyorum. Verim birlikte güzelce. Dürme bölgemizde sarmalık ve turşuluk adına kullanılır. Elbistan’a başmaklık aynı yayın. Genelde kaza içre tüketiliyor. Belde ilçelerde bile yeğleme ediliyor. Hediyelik namına bile memleket dışına götürenler var” şeklinde konuştu.

Share: