Tokat Şehir Müzesinde geçmişin izini taşıyan gelişim yeri tabelaları sergileniyor

Tokat Site Müzesinde sergilenen gelişim yeri tabelaları, geçmişin tablo kültürünü yansıtması itibarıyla ehemmiyet taşıyor.

Yaklaşık 3 bin metrekare ilişkin alana cemaat ve 2019’bile hizmete giren Tokat Şehir Müzesinin birinci katında bakırcılardan yazmacılara büyüklüğünde 12 anadan görme ahali sanatı, şem yontu ve eşyalarla anlatılıyor.

Müzenin ikinci katında kentin tarihini yansıtan fotoğraflar, üçüncü katında ise Tokat’ın geçmişten bugüne oylumlu şahsiyetlerinin heykelleri ile yevmi yaşamda mergup eşyalar düz alıyor.

Şehir Müzesinde geçmişten bugüne 11 bin zerre eserin birlikte 13 hareket yeri tabelası da sergileniyor.

Tokat Şehir Müzesi Sorumlusu Küratör Hasan Yiğitlik, AA muhabirine, Tokat Belediyesince kurulan Site Müzesi’nin bölgenin geçmişine ilişik bir nice malzeme ile geçmişe ışık tuttuğunu söyledi.

Bölgedeki eski ve andıran tarihte kullanılan yevmiye güç ilgili eşyaların sergilendiği müzede Osmanlı ve Cumhuriyetin evvel dönemlerinden bugüne kadar ulaşabilmiş tabelaların de bulunduğunu anlatan Erdem, şehrin bedii güzelliğini bozmamak amacıyla eski dönemlerde tabelaların sınırlı standartta yapıldığına bel etti.

Erdem bunlar beyninde 100 sene ilk Tokatlı hattat Muhammed Dağıstani vasıtasıyla işlenmiş Osmanlıca bire bir tabelanın dahi vadi aldığını aktardı. Tabelanın üzerinde yapım yılı kendisine hicri 1340 yazdığını belirten Yiğitlik bunun birlikte miladi takvime göre 1922 yılına denk geldiğini anlattı.

Tabelanın eşkâl sanatıyla yazıldığına dikkati çekici Erdem şunları kaydetti:

“Tokat’ta Bağdat Caddesi adına da aşina Behzat Çarşısı’ndaki benzeri dükkan levhası. Bu, şunun üzere oylumlu. Hem onun sanatsal özelliği hem da hattata dükkan levhası yazdırabilecek bir kültürel seviyenin Anadolu’nun birçok bayrı şehrinde olduğu kabil Tokat’ta dahi görmemiz anlamında koskocaman yeknesak. Osmanlı döneminde de Cumhuriyetin evvel yıllarında birlikte 1940’lara büyüklüğünde, talip istediği ebatta bugünkü üzere kaligrafik şeyler kullanarak, ışıklı neon lambası lambaları geçtik, iri levhaları yaptıramıyor. Galiba aynı beğenilen kaygıyla aşağılık ölçekli, murat zahirî olabilecek büyüklükte kişmiri dükkan levhalarının olduğunu görmemiz benzer.”

Share: