Hatay’da “Tarım Yeterince Destekleniyor Mu?” Paneli

Hatay’bile bu yıl beşincisi düzenlenen Hatay Tarım Fuarı kapsamında “Tarım yeterince destekleniyor mu?” paneli düzenlendi.

Yazar Yüksek Ekber Saika’ın hatip kendisine katıldığı panele, Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Lütfü Savaş, CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, akademisyenler, sivil cemiyet kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

“TÜRKİYE’BIRLIKTE ZEYTİN CEMI ZAMANLARIN REKORUNU KIRIYOR”

Zeytin üretiminde bu sene koca ürün alındığı açıklamasını yapan Acun Gazetesi Tarım Yazarı Ulvi Ekber Saika, ” Türkiye’üstelik zeytin cümle zamanların rekoru kırıyor. Kamu bilakis Avrupa’de da yüzde 40 oranında üretimde düşüş var. Bu Türkiye için şişman vesile ama tekrar zeytinde 15 kuruş, zeytinyağında 80 kuruş olan sübvansiyon primi esasen arttırılmadı” dedi.

“ÜRETİMİMİZİ BITMEME ETTİRMEMİZ VE DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZI AZALTMAMIZ LAZIM”

Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti:

“Üretimimizi bitmeme ettirmemiz ve dışa bağımlılığımızı azaltmamız geçişsiz. kendi kendine ustalık politikasıyla Türkiye gerçekte hem kişi ihtiyacını karşılayabilir hem dahi kırıcı bire bir dış satım potansiyeli var bunu sağlayabilir.”

Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün 1925’te ilk defa zürriyet düzeltme merkezi ve kuru ziraat deneyim istasyonunu kurarak Türkiye’nin uluslararası tarımda ‘Türk Mucizesi’ diye mezkûr tıpkı sükse elde ettiğini söyleyen Sebep, Türkiye’nin şu an Atatürk’ü referans alarak yeniden zayıf tarıma yöneldiğini; abuhava krizleri ve su sorunuyla henüz fazla bu konuya derece verilmesi gerektiğini dile getirdi.

“ÇİFTÇİLERİMİZ GELECEKLE İLGİLİ KAYGILI VE GÜNÜNÜ BILE DEĞERLENDİREMEZ POZİSYONDA OLDU”

Çiftçilerin kazançlı anlamda az çok print durumda olduğunu söyleyen Lütfü Kavga, “Baktığımız ahit tığ yıllardır çiftçinin derdiyle konuşuyoruz. Fakat bu konuda atılmış bire bir kadem yok. Yirmi yıllık tıpkı hükümet ve yıllardır hükümet süresince mütebeddil bakanlar var. Bakanlar değiştikçe fikirler, mevzuat ve icraat dahi değişmekte. Format böyle olunca üstelik çiftçilerimiz bakımsız. Gelecekle ilişkin düşünceli ve gününü da değerlendiremez pozisyonda oldu” dedi.

“UFAK BİR KIVILCIM BİR İNSANLARI ÜZMEYE VE GELECEKLE İLGİLİ TEDİRGİN ETMEYE YETİYOR”

Uğraş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Dünyada küresel benzeri ısınma var. Yağmur rejimi değişiyor ve Avrupa’yı ve Türkiye’yi gürültü sardı. Savaşın arasına girerek anlaşma sağlayalım sunu azından gıda ihracatı yapılabilir hale gelsin. Ufak tıpkısı yalım bile insanları üzmeye ve gelecekle ilgili karmakarışık etmeye yetiyor. Küçüklüğümüzden beri Türkiye kendiliğinden yeten ülkedir diye niteleyerek öğretildi bize. Hocalarımız dahi Türkiye’nin bire bir tarım ülkesi olduğunu söylerdi.”

“ÇİFTÇİYE VERİLEN DESTEK BERENARI YETERSİZ”

Konuşmasına, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün İzmir İktisat Kongresinde söylediği “Milli ekonominin temeli ziraattır” sözlerini hatırlatarak devam fail Çarpışma, “Türkiye’da yüzdelik 15-16 civarında tarımla uğraşan insanımız var. Amma desteğe baktığınızda binde üç civarında. Verilen destek berenarı mahdut. Bizim çiftçimiz yılda 3 bilyon lira mazot harcıyor. Çiftçinin yemeden içmeden kullandığı mazottan hükümetin kazandığı mal ona verdiğinden elan çok. Hükümet çiftçinin mazottan kazandığı parayı çiftçiye vermiyor. Tığ öngörülebilir, disiplinli, azimli aynı şekilde dizayn edersek ve çiftçimizi eğiterek bindi verirsek tarımda haddinden fazla iyi yerlere geliriz” diyerek konuştu.

TOKDEMİR: “ÇİFTÇİMİZ CİDDİ ANLAMDA PERİŞAN”

Çiftçilerin yaşadığı sorunları mecliste de gündeme getirdiklerini belirten CHP Saylav İsmet Tokdemir,  “Bizler yılmadan savaş ederek hakkımızı arayacağız. Ülkemizde ve özellikle ilimizde çiftçilerimiz türe ettiği desteği göremiyor. Çiftçimiz bunaltıcı anlamda darmadağın. Karşımızda bile muhatap bulamıyoruz. Seçme devir ovada ve tarlada çiftçimizle halk ele branş kola bütün sorunları hem yerinde mecliste dile getiriyoruz” dedi.

Share: