Meteoroloji’den 9 ilimize soluk kodlu ikaz: Çökelge doyumluk olasılığı var

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan serencam değerlendirmelere göre; Ülkemizin şimal, iç ve maşrık kesimlerinin modüler yer meydan çokça bulutlu, sabah ve gün ortası saatlerinde Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Hakkari, Şırnak ve Van’ın güney ilçelerinin; akşam ve geceleyin saatlerinde Karadeniz kıyıları ile Artvin çevrelerinin yağışlı, ayrıksı yerlerin beş altı bulutlanmış ve bulutsuz geçeceği hesap ediliyor.

DOĞU AKDENİZ’DE TÜRAP TAŞINIMI BEKLENİYOR

Yağışların; yağmur ve bora, Rize, Artvin, Hakkâri ve Van’ın yüksek kesimlerinde karla elinin körü yağmur şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve geceleyin saatlerinde Marmara, Batı Karadeniz’in bağırsak kesimleri, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Bingöl, Muş ve Bitlis çevrelerinde parmak ve yer yer sis bekleniyor. Doğu Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu’birlikte türap taşınımı beklenmektedir.

“ULAŞIMDA AKSAMALAR YAŞANABİLİR”

Şark Akdeniz ( Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş) ile Güneydoğu Anadolu’dahi ( Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman) Suriye kaynaklı toz taşınımı hadisesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar ve yağmur düz yerlerde çökelge şeklinde yağış kabilinden olumsuzluklara cebin dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

PROF. DR. RAHAT: MIL PLAÇKA OLASILIĞI VAR

Prof. Dr. Orhan Rahat içtimai medya hesabından “Bugün Maşrık Akdeniz (Adana, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş) ile Güneydoğu Anadolu’de (Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman) Suriye kaynaklı türap taşınımı var. Yağış dahi olacak nedeniyle çökelge soygunculuk olasılığı var” mesajını paylaştı.

Share: