Türk balıkçılar Rusya’da nükleer santralci yakınındaki turnuvada yarıştı

SOSNOVİ Türkiye’den mektep çocuğu balıkçılar, Rusya’nın pres halindeki sunma iri santrallerinden Leningrad Nükleer Vahim Santrali (NGS) yakınında planlı balıkçılık turnuvasında yarıştı.

Mersin’üstelik Akkuyu NGS’yi bile nesir eden Rusya Mehabet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un 2. posta düzenlediği Arsıulusal Balıkçılık Turnuvası, Leningrad bölgesindeki Sosnovi Bor şehrinin Finlandiya Körfezi kıyısında yapıldı.

Turnuvaya, Türkiye’den 3 amatör balıkçının beraberinde Rusya, Ermenistan, Macaristan, Darı, Hindistan, Bangladeş, Kazakistan, Özbekistan ve Cenup Afrika’dan 23 toy balıkçı da katıldı.

Katılımcılar, bilgilendirmenin arkası sıra hazırlıklarını tamamladıkları tekneleriyle Leningrad NGS etrafındaki denize açıldı. Yarışmada tutulan 203 balık, hakem heyetince tartıldıktan sonra mühendislerce radyasyon ölçümünden geçirildi. Ölçümler sonucu balıklardaki ışınım oranının afiyet standartlarında belirtilen seviyeyi aşmadığı kaydedildi.

Hindistan’dan katılan Arunabha Sannigrahi ve Santosh Jaiswar’ın birinci olduğu turnuvada, Darı takımı ikinci, Rusya ve Darı’dan acemi balıkçıların olduğu takım da üçüncü oldu. Özbekistan takımı, “Kazanma Azmi” özel ödülünü kazandı.

Arsıulusal Balıkçılık Turnuvası’nda yarışan balıkçılar, Leningrad NGS’yi bile gezip mekanizma hakkında hikmet aldı.

“Gelgel soğuk olsa da teknedeki düz keyifliydi”

Turnuvaya Mersin’in Silifke ilçesinden katılan Levent Atalay, balıkçılığın yorucu olduğunu belirterek, “Turnuva keyifli ve zevkliydi. Detaylı müddet ayakta ara vermek mühlik olsa bile denizde kânunuevvel etmek keyifliydi.” dedi.

Gülnar ilçesinden katılan Hasan Sünbül üstelik balık tutabildiği üzere bahtiyar olduğunu anlatarak, “Turnuvada tıpkı nevi Türkiye’yi hile ettiğim üzere duygulandım. Gelgel itici olsa de teknedeki düz keyifliydi. İnşallah gitgide de böyle etkinliklere katılırız. Ben nükleerin yararlı olacağına canı özden inanıyorum. Mersin’birlikte da projeyi destekliyoruz. Burada de nükleer santrali gördük. Balık tutmak bana da baht oldu. 2-3 balığı kaçırdım ama en üst tıpkısı balığı yakalayınca çokça sevindim, neşelendim.” diye konuştu.

Rosatom’un bire bir iştiraki olan Rusatom Uluslararası Apışlık Şirketinin Başkanı Vadim Titov de mukayyet açıklamasında, ayrımlı ülkelerden misafirleri ağırlamaktan bahtiyarlık duyduklarını, bu çeşit etkinliklere balaban ehemmiyet verdiklerini belirtti.Share: