Türkiye’nin yerli ve milli balistik füzesi Tayfun, Yunanistan’ın arkası sıra BAE’yi de tedirgin etti: Projeyi gizlilikle yürütüyorlar

Türkiye’nin savunma sanayi alanındaki başarılarına tıpkısı yenisi daha eklendi. Rize’dahi Roket Uran ve Ticaret A.Ş.’nin (ROKETSAN) geliştirdiği domestik füze ‘Tayfun’un test atışı yapıldı.

MEMLUK BASINI DETAYLARI GEÇTİ

Önceki dönem gerçekleşen imtihan aut basında açık saha buldu. BENDE merkezli Bloomberg füze denemesinin detaylarını okurları ile paylaştı. İki kaynağa dayandırılan haberde füzenin Sinop kıyılarında düştüğü bilgisine saha verildi.

YUNAN BASININDA GENİŞ VADI BULDU

Yaşanan evolüsyon Palikarya basınında serbest aksiseda uyandırdı. “Türkiye tehdidi bittabi yükseltiyor” sorusunu soran Ta Nea haberinde şu ifadeye saha verdi; “Füzenin bitirme ettiği aleniyet İzmir ile Atina arasındaki mesafenin iki ceberut.”

“ASKERİ ÇEVRELERDE DERİN ENDİŞEYE NEDEN OLDU”

Kathimerini gazetesi Türk yetkililerin projeyle ilgilendiren rastgele bilgiyi açıklamayı reddettiğinin altını çizdi ve projenin nazik aynı gizlilikle yürütüldüğünün altını çizerken Eleftherostypos ise füze denemesi için “Kül yandaki devletlerin askeri çevrelerinde koyu endişeye illet oldu” yorumunda bulundu.

“GİZLİCE GELİŞTİRİLEN BALİSTİK FÜZEYİ SINAV ETTİLER”

300+ km’den aşkın menzili olduğu belirtilen füze Mürekkep Zenci Emirlikleri’nin ‘Al Arabiya News’ sitesinde birlikte ele alındı. TAYFUN ile ait haberde “Türkiye gizlice geliştirilen balistik füzeyi test etti” ifadeleri kullanıldı. Antrparantez haberde “Domestik silahların geliştirilmesini denetleyen Defans Sanayii Başkanlığı, proje karşı rastgele hikmet vermedi” denildi.

Share: