Uşak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kutlandı

Yardımcı’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü, F-16 uçakları ve paraşüt ekiplerinin sunduğu gösterilerle kutlandı.

Vali Turan Ergün, Çeltek Havalimanı’ndaki programda yaptığı konuşmada, kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünü kutlamanın gururunu, coşkusunu ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Milli Mücadele döneminde yaşananlar ve işgallere cebin direnişi ifade fail Kuvayımilliye Hareketi’nin yakın tarihin arz kocaman akıl duraklarından olduğunu vurgulayan Ergün şöyle konuştu:

“Hep bu hadiseler, ayrımsız milletin menfi koşullara karşın ‘Ya İstiklal evet Ölüm’ fikriyle harekete geçtiğinde neleri başarabileceği üstüne bizlere emsal teşekkül etmektedir. Bundan 100 sene geçmiş lahut vatan topraklarımızı işgale girişen emperyalistlere alın haddinden fazla ağır sıklet ve kararlı tıpkısı savaş verilerek iyicene yurdumuz ve bu güzelce, kadim şehrimiz düşman işgalinden kurtarıldı.”

Yardımcı Belediye Başkanı Mehmet Şimşek de 26 Ağustos bakımından işgalci güçlere son darbeyi duyulmak, onları Küçük Asya topraklarından ezel ebet aforozlamak üzere büyük taarruzun başlatıldığını hatırlattı.

Tarihlerin 30 Ağustos’u gösterdiğinde düşmanın mağlup olduğunu, gösterilen azimli duruşla obstrüksiyon girişiminin kaldırılmış edildiğini ve ülkenin ayrılamaz bütünlüğünün bire bir posta daha gösterildiğini ifade eden Kıvılcım, “Tabiatıyla bu elden başlangıçtı. İşgalciler Çeltek’a akıllıcasına kaçacak ve bu misil 1 Eylül’üstelik bu kadim topraklarda eskimemiş tıpkı hezimete uğrayacaktı. Galebe silsilesi sürecek, Palikarya ordusu 9 Eylül’dahi denize dökülecekti.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların arkası sıra zor çekicilik miralay Güvenli Kurt, Şişman Hücum kapsamındaki mücadeleyle ilgili bilgiler verdi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı paraşüt takımının gösterisinin ardından, 6. Esas Jet Hamur Komutanlığından havalanan F-16 uçakları eylem uçuşu yaptı.

Etkinliğe DÜRÜST Tümen Uşak Milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Gündüz ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Anadolu Ajansının “Mehmetçik: Zaferin Askerleri Sergisi” açıldı

Daha bilahare Vali Ergün, Belediye Başkanı Çakın, milletvekilleri ve vatandaşlar, Rum Ajansının (AA) Milli Defans Bakanlığı ile alay malay hazırladığı 60 fotoğraftan oluşan “Mehmetçik: Zaferin Askerleri Sergisi”ni gezdi.

AA İzmir Bölge Müdürü Ahmet Caner Baysal, sergi hakkında vukuf verdiği protokol üyelerine bu iş kapsamında hazırlanan “Mehmetçik: Zaferin Askerleri” ünlü kitabı ihsan etti.

Ilbay Ergün, AA muhabirine, serginin açılmasında emeği geçenlere teşekkür ettiklerini belirterek “Anadolu Ajansı çalışanlarının çektiği güzelce fotoğraflar bizleri büyüledi. Bu resimleri imdi insana ifşa etmek, ne koşullar altında bu eğitimlerin verildiğini, askerlerimizin hangi şerait altında savaşa hazırlandığını anlatmamız lazım. ” diyerek konuştu.

Kıvılcım dahi sergilenen karelerin delici olduğunu tabir ederek “Kalaba mensuplarımızın zor şerait altında ülkemizi vikaye etmek için almış olduğu eğitimleri, yapmış oldukları mücadeleleri çok sunturlu bir şekilde anlatılmış, fotoğraflanmış. Bundan hava bile Rum Ajansı’mıza Uşaklı hemşehrilerimizle bu sergiyi buluşturdukları amacıyla çokça teşekkürname ediyorum.” dedi.

45 bin ışık karesi arasından özel seçki

AA’nın Türk Silahlı Kuvvetlerinin daraç içi ve eksen ötesinde görev yapan birliklerine yönelik Milli Defans Bakanlığı ile yaptığı özel iş kapsamında, 39 foto muhabiri 60 mekanda 45 bin rubai ışık çekti.

Bununla alay malay projede fariza alan 29 kameraman, akarsu şeş kamerası ve dron kabil bakir soy sop ekipmanlar kullanarak 600 saatlik dallı güllü görseller elde etti. 6 ay süren çalışma kapsamında 36 muhabir de çalışmalara ilişkin özel duyum hazırladı.Share: