Uzmanından teklif: “Kayarak düşen sevimli öncelikle sakin kalmalı”

Uzmanından teklif: “Kayarak sakıt gönül öncelikle asude kalmalı”

Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Uzmanı Doç. Dr. Boğanak Bahçe:

“Karlı ve buzlu yollarda yürüdükten sonraları binaya girerken, ayaklarınızı dolgunca silin”

KAYSERİ – Memorial Kayseri Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Boğanak Bahçe, “Karlı ve buzlu yollarda yürüdükten sonra binaya girerken, ayaklarınızı dolgunca silin” dedi.

Akıl altında bulunan ve bâtın buz tabakalarının genişlik kocaman tedenni nedeni olduğunu ifade eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Boğanak Bahçe, “Beyin altında hele görmediğimiz buz tabakalarının olması düşmelerin genişlik asıl sebeplerinden tıpkı tanesidir. O yüzden titiz olmamız gerekiyor. Karda ve buzda yürürken haddizatında işin bazı kuralları var. Bunlara özen etmemiz gerekiyor. Bunun başarabilmemiz için aynı takım şeyleri bilmemiz geçişsiz. Alelhusus karda yürürken ilgi etmemiz müstelzim sunu kocaman şeylerden aynı tanesi ağır sıklet adımlar kovmak. Buna penguen yürüyüşü birlikte deniliyor. Ayrımsız yol yürürken ellerimizi cebimize sokmayacağız. Elimizde temas obje mümkünse taşımayacağız. Ellerimizi mümkün olduğunca açarak, alelade adımlarla, türlü olduğunca kadem arası mesafeyi artırarak ve dizlerimizi hafif şekilde bükerek yürümek sunma makro tekniktir. Bunlara dikkat söylemek tedenni ihtimalimizi berenarı azaltıyor. Arabadan inerken, elimizde her nesne taşımayacağız. Örneğin bire bir kahvehane evet de bir kutu, arabadan kutu ile inmeyeceğiz. Bütün tersi elimiz gereksiz olacak. Arabanın kapısını evet üstelik direksiyonunu aynı beyyine adına kullanıp, 2 ayağımızı üstelik hariç alarak ineceğiz. Şayet alacağımız ayrımsız şey varsa bu şekilde indikten sonra alacağız. Haddinden Fazla buzlu ve ekstrem kar olduğunu düşünüyorsanız, ayakkabıların altına takılabilen ve kaymayı kırıcı hususi aparatlar var. Bunları birlikte kullanabilirsiniz. Pabuç çokça heybetli, özellikle kauçuk taban olan, kabil olduğunca topuksuz giymemeye ilgi göstermeliyiz. Karlı ya dahi buzlu ayrımsız ortamda yürüdükten sonraları binaya methal yaparken, ayaklarımızı pir paspasa silerek yürek girmeliyiz. Zira ayağımızın altında küsurat kar ve buz parçaları karın girdiğimiz devir zemini yaş ağıl getirerek, çöz ortamda düşmemize illet gibi. O yüzden bunlara bile çokça ilgi etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

“Kayarak sakıt biri öncelikle sakin kalmalıdır”

Karlı ve buzlu yollardan yürürken önceliğin düşmemek olduğunu dile getiren Dr. Boğanak Bostan, tedenni yerinde rahat kalınmasını gerektiğini belirterek, “Kontrollü düşüş haddinden fazla önemlidir. Özellikle ellerimizin dışarıda olması kontrollü düşüş için çokça önemlidir. Çünkü eliniz cebinizdeyken bu kontrollü düşüşü sağlayamazsınız. Benzer olduğunca yan tarafa akla yatkın ellerinizi uzun uzadıya bire bir düşüş sağlayın. Fakat mümkün olduğunca düşmekten uzak eğlenmek lazım. Tamam kontrollü alışmak yaşayacağınız travmayı henüz hafif ağıl getirebilir ama sizi yaşayacağınız fay, burkulma ve ezilme kabil olayları ortadan tamamen kaldırmaz. O yüzden evet kontrollü düşüş cesim fakat temel amacımız düşmemek. Çünkü düştükten sonra ne olacağını bilemezsiniz. Özellikle mızrap erimesi nemli hastalarımız haddinden fazla olağan düşmeler sonrası da kırık yaşayabiliyorlar. Kalça kırığı birlikte çok önemlidir. Zira buğulanmış hastalarda bu kırığın bittabi bir tempo izleyeceğini bilmiyorsunuz. Kayarak sakıt biri öncelikle sakin kalmalıdır. çabucak alelacele ayağa kalkmaya çalışmamalıdır. Öncelikle neresinde pekâlâ bir sorun olduğunu bire bir anlamalı ve olabilir olduğunca şayet etrafta tutabileceğin bir vadi varsa katiyetle tutarık kalkmaya çalışmalıdır. Düştükten sonraları çokça sakil bire bir ağrısı varsa ve oynatamıyorsa banko aynı yardım çağırılmalıdır. Kendisi kalkmaya çalışmamalıdır. Zira eksik dediğimiz fay meydana gelmişse hastanın dengesiz tıpkısı hareketi yekpare kırığa dönüşebilir. Bu şekilde elan çetin kırıkları ortaya çıkabilir. O yüzden hasta düştükten sonraları öncelikle rahat olacak. Henüz bilahare ağrısının durumuna bakarak hareket etmesi berenarı önemlidir” şeklinde konuştu.

Share: