Yengi Yolu kafilesi Takmak’ta

İzmir’in kurtuluşunun 100. yılı dolayısıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla planlı Galibiyet Yolu Yürüyüşü devam ediyor. Afyon ve Kütahya etabını bütünleyen Yengi Yolu kafilesi Uşak etabının serencam noktası Eşme’nin Selametlemek köyüne ulaştı.

13 ay boyunca düşmana argıt vermeyen Kolankaya’dan eskiden kaza merkezi olan Savmak köyüne revan Yengi Yolu kafilesini, karye girişinde zeybekler ve karye halkı karşıladı. Takmaklılar düşman işgalinden kurtuluşlarının 100. yıl dönümünü Galibiyet Yolu kafilesi ile gelişigüzel kutladı. Alay oluşturup ay açık bayraklarla Gazi Dalı olarak bilinen ağacın saha aldığı Mezikler tepesine giden kafileye köy halkı de haremlik etti. Buradaki ihtifal töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tuğgeneral, İzmir’in kurtuluşunun 100. yılında düzenledikleri Zafer Yolu Yürüyüşünün övünme ve çalkantı zarfında sürdüğünü belirterek, Takmaklıların da kurtuluş gününü kutladı.

Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve zırh arkadaşlarının Yapmak köyünde mola verip gölgesinde karargah kurdukları ve bugün himaye altındaki tescilli meşe ağacını İzmir’den götürdükleri akarsu ile sulayan kafile, kurtuluş müjdesinin filizlendiği ağacın gölgesinde artağan bereketli hatıra fotoğrafı çektirdi.

Şehitliklerde ihtifal töreni

Yürüyüş güzergahındaki şehitlikleri ülfet eden Galibiyet Yolu kafilesi, Nakletmek Halas Savaşı Şehitliğine üstelik uğradı. Yunan defans hattının 120 kilometre gerisinde bulunan Elvanlar İstasyonunda istihkam edilmiş mühimmatı imha ederken kalbinden vurulup şehit sakıt Vardar Müfrezesi Kumandanı Selanikli Yüzbaşı Yüksek Satma ve Abdullah Çavuş’un anısına mamul mezar ile 56 şehidimizin vadi aldığı Giymek Kurtuluş Savaşı Şehitliğinde yatanlar için dualar okundu.

Kemalpaşa etabı kayıtları başladı

Adım kadem İzmir’e ilerleyici tutum kafilesi Kemalpaşa’nın halas haset olan 8 Eylül’bile Hamzababa- Bağyurdu etabını yürüyecek. 8 Eylül’birlikte düzenlenecek Kemalpaşa etabına süzülmek isteyenler www.bizizmir.com sayfasından pusat olabilecekler. – İZMİR

Share: