YÖK BAŞKANI ÖZVAR, DENİZLİ’DE PAÜ’NÜN 30’UNCU YILI TÖRENİNE KATILDI

DENİZLİ’birlikte Pamukkale Üniversitesi’nin (PAÜ) 30’uncu kuruluş yıl dönümü törenine katılan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Erol Özvar, yükseköğretim programlarında cumhuriyet altını tarihi boyunca rekor benzeri genişlemenin yaşandığını görmenin gelgel verici ayrımsız tabela olduğunu söyledi.

PAÜ Kongre ve Ekin Merkezi’nde düzenlenen törene YÖK Başkanı Erol Özvar, Denizli Valisi Ali Fuat Çevik, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, hareket insanları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Törende mütekellim Özvar, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu ve liderliği sebebiyle Türkiye’da yükseköğretime erişimde elan şişman ayrımsız kuşatıcılık ve demokratikleşme yaşandığına tanık olduklarını söyledi. Özvar, yükseköğretim politikalarının teşrikimesai ve iletişim ile oluşturmanın Türkiye’deki erdemli öğretimi düzeltme doğrultusunda sunu iri sermayenin olduğuna inandıklarını kaydederek, Üniversiteler önce kuruldukları geçmiş anda temas ne büyüklüğünde seçkin ayrımsız topluluğun ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bağlı tıpkısı misyona cemaat olmuşsa de proses süresince bu misyon farklılaşarak ayrıksı içerikler kazanmıştır. Hele uran devrimi sonucu nitelikli gelişim gücüne mahsus ihtiyacın alışılmadık seviyede artması, üniversitelerin kitleselleşmesini birlikte yanı sıra getirmiştir. Teknoloji ve erişim alanındaki gelişmeler bilgelik aktarımı açısından mevki sınırlarını ortadan kaldırmıştır. Bu durumun sonucunda her an mütezayit küreselleşmeyle birlikte yükseköğretim kurumlarının ülkeler ölçeğindeki rolü ve misyonu bile anbean farklı bir seviyeye ulaşmıştır diye niteleyerek konuştu.

‘GURUR VERİCİ BİR TABLO’

Yükseköğretim programlarında cumhuriyet tarihi süresince rekor aynı genişlemenin yaşandığını görmenin hava verici tıpkısı resim olduğunu söyleyen Özvar, Son 30 yılda açılan kullanılmamış üniversiteler sebebiyle üniversite başına sakıt mektepli sayılarının elan doğru seviyeye çekildiğini ferah ferah söyleyebiliriz. Yükseköğretim Kurulu adına temel misyonlarımızdan birisi yükseköğretimin talebini ve isim eğilimlerini de dikkate alarak üniversiteler beyninde koordinasyonu sağlamaktır. Bu çerçevede kaliteli erdemli üretimin mahdut genelinde yaygın ve vakit kaybetmeden belirli benzeri zümrenin değil toplumun tam kesimlerinin faydalanacağı tıpkısı korelasyon adına gördüğümüzü ayrımsız kere henüz vurgulamak isterim ifadesini kullandı.

Özvar, Yüksek Öğretim Yerleşmiş Akademik Hareketlilik Projesi’ni birlikte 2022-2023 akademik takviminin bahar sömestirinde hayata geçireceklerini söyleyerek, şunları kaydetti

Bu sene itibariyle kısaca 1800 akademisyen hareketliliği batıdan doğuya makul gerçekleştirilecek. Biz bu projeyle yükseköğretim alanı içerisinde üniversiteler arasında ilişkilerin henüz sıcak ayla geleceğini, hocalarımızın fehva yerindeyse birlik ayrımsız akademik seferberliğe iştirak edeceklerini düşünüyoruz. Bu hareketlilik projesine katılan tedrisat elemanlarımızın bulundukları illerin ihya ödeneklerinden istifade edeceklerini, yolluk konusunda fayda sağlayacaklarını bu vesileyle terennüm etmek isterim.

Konuşmanın ardından Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün kullandığı, İstanbul Denizcilik Müzesi’nde sergilenen, PAÜ Moda Dizayn Bölümü aracılığıyla aslına akıllıca şekilde yapılan üretme bornoz, müzeye çekmek amacıyla gelen yetkiliye Özvar tarafından konfirmasyon edildi.

Tören, Rektör Kutluhan’ın YÖK Başkanı Özvar’a Yatağan palası bergüzar etmesiyle sona erdi.Share: