Yozgat’ta karye çocukları olgun merkeziyle uzayı keşfediyor

Bilime deste ve merakı tasarruf etmek için Yozgat’ta kurulan Çekerek Bilgi Merkezi’nde, öğrenciler uzayı tanıyor.

Çekerek ilçesindeki fen merkezi, öğrenciler başta atılmak üzere tekmil vatandaşları, bilimle buluşturmayı, bilim ve teknolojiyi beliğ ve ulaşılır kılmayı hedefliyor, ampirik ve uygulamalı etkinliklerle bireyleri denemeye ve keşfetmeye heveslendirme ediyor.

Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay eliyle 16 Temmuz’da hizmete açılan merkezi, bugüne kadar çoğunluğu mektepli gelmek üzere yaklaşık 6 bin güç ziyaret etti.

Merkezde teknolojik cihazlara ulaşan öğrenciler, yaptıkları deneylerle bilgilerini pekiştiriyor.

İlçeye tutkun köy okullarında eğitim bilimi gören öğrencilerin de geldiği bilgi merkezindeki teleskoplar deste odağı oluyor. Öğrenciler, dünyaya en mümasil olduğu dönemde Erendiz ve Sekendiz’ü teleskopla keşfediyor.

Çekerek Kaymakamı Hayrettin Buğra Sunturlu, AA muhabirine, merkezin açıldığı günden beri yavaş bandaj gördüğünü söyledi.

Yaklaşık bine mümasil kişinin Jüpiter ve Satürn’ü teleskopla izlediğini tamlayan Sunturlu, “Malumat merkezimiz, 1,5 ayda kestirmece 6 bin vatandaşımıza bakım verdi. Haber merkezi ile budun bahçesinin yapılmasında iri destekleri olan Cumhur Reisi Yardımcımız Sayın Fuat Oktay’a şükranlarımızı genişlik ediyoruz.” dedi.

-“Sunu ücra köylerimizdeki öğrencilerimiz da bilimsel icraat yapacak”

Çekerek Belediye Reisi Eyyüp Şarap, merkezde çocukların çok pir proje yapacaklarını kaydederek, “Yozgat’ta ilk kez hayata sabık bilgelik merkeziyle sunu ücra köylerimizdeki öğrencilerimiz dahi ilmî çalışmalar yaparak, tecrübeler kazanabilecek. Çocuklarımız, memleketimize iyicene ilmî katkılar sunacak. Körpe güzel olsun.” diye niteleyerek konuştu.

Çekerek Veri Merkezi Müdürü Uğurlu Güler ise merkezin bir nice TÜBİTAK projesine sülale sahipliği yaptığını, TEKNOFEST’e katıldıklarını dile getirerek, “Ders içeriğinde mevcut soyut konular burada somutlaştırılarak işlendi. Hele bugünkü kavramlar arasında Satürn ve gök kavramı işlendi. Füru Zühal’ün kenarındaki o gerçekten çemberi görerek, uzun inceleyerek konkre efkâr edinmiş oldu.” ifadelerini kullandı.

Velilerden Pınar Dumlupınar Kayaç, çocukların hayır bilgiler edindiğini, ilk kez rasıt görüp, gökyüzünü incelediklerini söyledi.

Öğrencilerden Azra Cari, ilk defa teleskopla baktığını ve gezegenleri incelediğini belirtti.

Share: