Zeytinin bildirme tatlı evinsiz: “Zeytin reçeli”

Zeytinin arz lezzetli zayi: “Zeytin reçeli”

Bu de ağızları tatlandıran zeytin reçeli

BALIKESİR – Genelde tuzlu ve ekşili kendisine tüketilen zeytinden ayrımlı aynı lezzet olarak zeytin reçeli Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde kadınlar vasıtasıyla üretiliyor ve balaban demet görüyor.

17. Ayvalık Zeytin Hasat günlerinde değişik benzeri zeytin lezzeti sunan Ayvalıklı kadınların kurduğu ve Ayvalık Şehremini Mesut Ergin’in yakından destek verdiği kooperatifte üretilen zeytin reçeli büyük sargı görüyor. Genelde tuzlu ve ekşili olarak tüketilen zeytinin şeker hastalığı ile tatlandırılarak yapılan reçel açık ise damaklara ayrı ayrı ayrımsız haz olarak sunuluyor.

İlk toplandığında keskin ayrımsız tadı olan zeytinler muhtelif işlemlerden geçirildikten sonra acı suyundan kurtuluyor. Bu muamele sonrası ile şekere yatırılan zeytinler aynı müddet bekledikten sonradan kaynatılarak reçel haline getiriliyor. Zeytin formundan aynı özdek kaybetmeyen ama ezgi bakımından ayrımlı bire bir hoş koku kazanan zeytinler, zeytin reçeli kendisine büyük bent görüyor.

Ayvalık Istihsal ve Pazarlama Kooperatifi Görevlisi Çiçek Gökçetekin “Biz üretici kadınlarımız ile mutfağımızda sohbetler yapıyoruz. Neler üretebilirizi konuşuyoruz. Müstahsil kadınlarımızdan biri dedi ki “Tığ zeytin reçeli yapalım. Bu bizim geleneksel reçelimiz. Atalarımızdan gelen bir reçelimiz. Bunu bozukluk yapmayalım” Bağımlı dedik yapalım. Bunun üzerine çalışmalara başladık. Bizler tıpkısı nişane ürettiğimizde butik tıpkı şekilde üretip satışa sunuyoruz. Istek olursa istihsal miktarlarını ona göre düzenliyoruz. Bu işi biz yaptık. Satışa sunduk. Çok kâm oldu.” dedi.

Share: