Ankara haberi | Ankara’da yarım yamalak saatte metrekareye 12 kilo yağış düştü

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü Hava Anlayış Uzmanı Yusuf Ziyalı Çetin, Ankara’da etken olan sağanağa ilişkin, “Buna ‘kararsızlık’ yağışı diyoruz. Yaz aylarında tanıdık tipik ayrımsız yağış. Sağlam göze geliştiğini gördük. Yağmur düz yerlerde kem saat ortamında metrekare başına 10-12 kilogramlık yağmur düştü.” dedi.

Güç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başkentte öğleden sonraları faal olan bora ve fırtınaya ilişik değerlendirmelerde bulundu.

Bu makule yağışların alelhusus Ankara ve çevresinde yaz aylarında deli dolu olduğunu, güdük sürede efdal miktarda yağışın görüldüğünü ve arkası sıra kesildiğini anlatan Ağır, “Buna ‘kararsızlık’ yağışı diyoruz. Yaz aylarında tanıdık tipik tıpkı yağış. Kuvvetli hücre geliştiğini gördük. Ankara’nın batısından başlayıp aceleci şekilde Pursaklar bölgesinde faal oldu. Yağmur düzlük yerlerde muallel saat içinde metrekare başına 10-12 kilogramlık yağış düştü.” bilgisini paylaştı.

Meteorolojik tahminlerin üstelik bu yönde yağış görülebileceği yönünde olduğunu anımsatan Güç, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki 1-2 saat içerisinde kuzey kesimler, Ankara- Çankırı arasında benzeri tutar elan yağmur yaşanmasını bekliyoruz. Fakat önümüzdeki eyyam üzere Ankara ve çevresinde yağmur beklentimiz namevcut. Berrak bire bir havanın bilgili olacağını öngörüyoruz.”

Share: