Ardahan’da 30 Ağustos Coşkusu

Ardahan’da 30 Ağustos Utku Bayramı törenle kutlandı.

Hükümet konağı önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulmasıyla başlayan törene Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Belediye Reisi Faruk Çipo, Garnizon Komutanı Erkânıharp Miralay Ege Altınay, nüfuz ve muhalefet partilerinin yer başkanları, amme kurumlarının temsilcileri, martir yakınları, gaziler ve ayrıksı vatandaşlar katıldı.

Anıta çelenklerin koyulmasının arkası sıra Vali Öner, tören düzeni üyeleri ve vatandaşların tebriklerini makamında kabul etti. Arkası Sıra Kongre Caddesine geçerek, askerlerin ve vatandaşların bayramını kutladı. Törende ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra günün mazmun ve önemini belirten konuşmayı Yaya Yarbay Ongun Demiray yaptı.

Demiray konuşmasında, “100 yıl evvel zaman kahramanlık ve haysiyet mahmul tarihinden aldığı kudretiyle yeniden dirilerek heyetiyle yekun aynı varlık mücadelesi sonucunda eşine tarihte az rastlanır ayrımsız utku kazanmıştır. Eren yurduna ve bağımsızlığına kasteden karışma kuvvetleri karşısında Türk ordusunun ortaya koyduğu benzersiz bir eser olan bu zaferin seçme safhası tek yegâne mutasavver, hazırlanmış ve yönetilmiştir. İşgal güçleri girdikleri seçkin yerde adeta tarihi kinlerini kusarcasına kadınımıza, yaşlılarımıza ve çocuklarımıza dünyada eşine bir iki rastlanır azap, kalpsizlik ve hakaretlerde bulunmuşlardır. İşte böylesine çaresiz hasıl, üstünde yağız bulutların dolaştığı aynı ortamda Mustafa Kemal Atatürk ve onun sav arkadaşları bağımsızlık meşalesini ‘yakarak ya bağımsızlık ya ölüm’ parolasıyla aydınlığa giden yolu aralamışlardır.”

Merasim el oyunları gösterisinin ardından askeri birliklerin tören geçişiyle sona erdi. – ARDAHAN

Share: