Baht paraşütçülerle doldu: Galibiyet Bayramı havada bayraklar açılarak kutlandı

Âlem paraşütçülerle doldu: Yengi Bayramı havada bayraklar açılarak kutlandı

Torosların zirvesinde buluşan 16 ilden 120 huzur paraşütü sporcusu, Yengi Bayramı’nın 100’üncü yılını gökyüzünde bayraklar açarak kutladı

Yöre sakinleri ise o anları düşkünlük ve heyecanla izledi

MERSİN Mersin’de Torosların zirvesinde mülaki 16 ilden 120 kat paraşütü sporcusu, Galebe Bayramı’nın 100’üncü yılını gökyüzünde bayraklar açarak kutladı. Gencinden yaşlısına ayrımsız çokça gönül ise o anları zaaf ve heyecanla izledi.

Efdal Belediyesi ile Akdeniz Keyif Paraşütü ve Adrenalin Sporları Kulübü koordinesine ‘Utku Bayramı Felek Şenliği’ Akpınar Köyü’nde düzenlendi. Ankara, Adana, Konya, Kayseri, Hatay, Kahramanmaraş ve Sazak özellikle başlamak amacıyla 16 ilden 120 sporcunun katıldığı gökyüzü şenlikleri 2 bin 100 rakımdaki Göktepe deki paraşüt merkezinde başladı. Erdemli Şehremini Mükerrem Tollu ile sporcular geçmiş Türk bayrağı ve Atatürk’ün posterini açtı. Daha sonradan biricik yegâne hazırlıklarını mütemmim sporcular arka arkaya atlayışlar yaparak uçuşlarını gerçekleştirdi. Gökyüzünde adrenalin mahmul o anları mahalleden mevrut tüvana ve buğulu tıpkı haddinden fazla kişi merakla izledi.

Sporcuları merakla izleyen yöre sakinlerinden 70 yaşındaki Cennet Kabar, “Aşağıya inmelerini çok iyicene seyrediyoruz. Elbet atılganlık edip hakeza yükseklere çıkıyorlar bilmiyorum. Çok adamakıllı memleketimize ayrımsız alay geldi” şeklinde konuştu.

“Galebe ruhuyla gökyüzündeyiz”

Galibiyet ruhu ile gökyüzünde olduklarını tamlayan Erdemli Belediye Reisi Mükerrem Tollu, “Akpınar Mahallesi Göktepe mevkii 2 bin 100 rakımdayız. 16 ilden 120 sporcumuzun katıldığı kat paraşütü organizasyonuna sülale sahipliği yapıyoruz. Erdemlimizin güzelliğini ve mükemmelliğini 30 Ağustos münasebetiyle dünyaya tanıtmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

İstanbul’dan Mersin’e tatile gelerek pervaz deneyimi zinde cisim eğitim bilimi öğretmeni Dürdane Kaya, “İlk nöbet deneyimledim henüz önce fırsatım olmamıştı. Çokça güzelce çok heyecanlıydı. Benim amacıyla ilk kez yaşanmış kandırıcı benzeri deneyimdi. Adrenalin doluydu” ifadelerini kullandı.

“Bayrağın umum dalgalandığı zaman banal muhteşem benzeri kalp”

Dirlik paraşütü pilotlarından Hıfzı Altıntaş ve Alpar Aile bile misafirperverlik ve take-off (kalkış) ile baş aşağı alanının çokça adamakıllı olduğunu kaydetti.

Konya’dan etkinliğe katılan ve gökyüzünde simge açan pilotlardan Derviş Turhan, “Bayrağı açtıktan sonraları hele yukarıdan taharri ettiğimiz dideban var. Bayrağın tekmil dalgalandığı an epey kocaman bire bir önsezi. Karşı paraşütçüsü ağzıyla konuşayım. 2 bin metredeyken biraz daha yükseldiğinizde çok adamakıllı bire bir mutluluk evet. Bu bahtiyarlık ondan da sunturlu. Gökyüzüne utku ruhunu taşıyabildik” diye konuştu.

120 sporcunun Akpınar Köyü’ne geldiğini ve adamakıllı uçuşlar yaptığını anımsatan Akdeniz Yan Paraşütü ve Adrenalin Sporları Kulübü Hüseyin Süvari ise, “Pistimiz 2 bin irtifaya erbap termal aktiviteler yönünden ensesi kalın bir bölgedir. Eminim kim bura dünyanın bütün sporcularını ağılayacak ve o potansiyeli gösterecek. 30 Ağustos Yengi Bayramı nedeniyle burada uçmuş kalkmak bizlere ayrı tıpkı itibar ve bahtiyarlık veriyor. Bütün sporcularımız bunun bilincinde ve haddinden fazla bahtiyar bire bir şekilde uçuşlarını gerçekleştiriyorlar” diyerek sözlerini tamamladı.Share: