Balıkesir Yetişek Mutfağı kuruluyor

??????? Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, kent mutfağının zenginliklerini lanse etmek ve parçalanmamış dünyanın beğenisine sunmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi, gastronomi alanında yapılan çalışmaların akademik zemine yayılarak elan arzulu yürütülmesi için Balıkesir Üniversitesi Burhaniye Kullanışlı Bilimler Fakültesi ile iş birliği protokolü imzaladı.

Şehrin zevk değerlerinin geliştirilerek korunmasını, bölgenin zirai ürünlerinin millî ve uluslararası düzeyde tanıtılmasını ve pazarlanmasını hedefleyen tören düzeni kapsamında “Balıkesir Eğitim Bilimi Mutfağı” kurulacak.

Gastronomi ve Aş Damı Sanatları Alanında Yaygın Eğitim Faaliyeti Kuma Bakım İşbirliği Protokolü, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Mustafa Küçükkaptan ve Burhaniye Kullanışlı Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuzhan İlban vasıtasıyla imza altına alındı.

Protokol kapsamında kurulacak Balıkesir Yetişek Mutfağının yanı sıra Büyükşehir Belediyesinin gastronomi ve mutfak sanatları konusunda gerçekleştireceği yetişek faaliyetlerine akademik bindi sağlanacak.

Tarımsal ürünlerin tanıtımına ve pazarlanmasına dahi yardım sunması muhtemel protokolle ilgili açıklama özne Genel Sekreter Küçükkaptan, “Balıkesir mutfağının korunması ve ati nesillere miras olarak aktarılmasını önemsiyoruz. Bu kapsamda Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız Sayın Yücel Yılmayan öncülüğünde şehremaneti adına muhteşem çalışmalara imza atıyoruz. Bu iş birliği protokolü bile bunlardan biri. Şehrimizin ürünlerini markalaştırarak tanıtalım istiyoruz. Emekleri ve destekleri amacıyla Başkanımız Yücel Yılmaz’a ve üniversitemize teşekkür ediyorum.” ifadesini kullandı.

Share: